רותו מודן, פסי גירש ואסי משולם — בין זוכי פרס שרת התרבות לאמנות

הפרס מוענק לאמנים בני 35 ויותר וכל אחד מהם יקבל 50 אלף שקל. בין הזוכים הנוספים: שי עיד אלוני, חנאן אבו חוסיין, סשה סרבר ויורי כץ

שני ליטמן
שני ליטמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שני ליטמן
שני ליטמן

משרד התרבות הכריז אתמול (ראשון) על הזוכים בפרס שרת התרבות והספורט בתחומי האמנות הפלסטית ל–2014. הפרס מיועד לאמנים בני גיל 35 ויותר, ולפי דברי משרד התרבות, הוא "מבטא את ההוקרה של החברה הישראלית לאמן היוצר ופרי יצירתו, הערכה לפועלו ותרומתו לחברה". בפרס זכו עשרה אמנים, וכל אחד מהם יקבל 50 אלף שקלים. בצוות השופטים שבחר את הזוכים ישבו מבקרת האמנות ד"ר סמדר שפי, האוצרת וחוקרת האמנות רותי דירקטור, האוצר וחוקר האמנות פרופ' חיים מאור ומריה יריב, מנהלת תחום אמנות פלסטית ומוזיאונים במינהל התרבות של משרד התרבות והספורט.

הזוכים הם הפסל שי עיד אלוני, יליד 1974 ובוגר המחלקה לאמנות של אוניברסיטת חיפה, שעליו כתבו השופטים כי "גוף העבודה שלו מסתמן כפרק מיוחד בפיסול הישראלי העכשווי. אפשר אמנם לזהות את אבותיו המקומיים, אך נביעתו העמוקה היא מהמקורות הטקסיים והפולחניים של הפיסול".

רותו מודן, אחת הזוכיםצילום: אורית פניני

על האמנית יעל בלבן, ילידת 1958 ובוגרת בצלאל, כתבו השופטים כי "עבודותיה מצוירות לולאות־לולאות בטוש שחור ואפור או ברפידוגרף. הטכניקה מתקשרת למסורת של שרבוט שמסמנת תנועה וגישוש. זו אמנות שפועלת באמצעים טכנולוגים לא מתקדמים (LOW TEC), והקו מהווה בה סיסמוגרף רגשי, וגם קש להיאחז בו".

הצלמת פסי גירש, ילידת 1954 ובוגרת המדרשה למורים לאמנות ברמת השרון, מנסחת לדברי השופטים "אמירה יוצאת דופן על הגירה, זיכרון והמקום הישראלי בצילום משובח. בשנים האחרונות יצרה גוף עבודות יוצא דופן המתייחס לבעלי חיים כקורבנות המוחלטים של הדורסנות האנושית מהקולוניאליזם ועד ימינו בו הרצח שלהם בעיקר מתועש".

על הפסל ישראל הדני, יליד 1941 ובוגר מכון אבני, כתבו השופטים כי "לפסלים הסביבתיים שלו יש נוכחות שלווה, רגישה, פיוטית ומדויקת במרחב הציבורי בישראל ובחו"ל".

שי עיד אלוני, Magicis Cubiculum Curiositatibus", 2012צילום: יאיר אלוני

על הצייר יורי כץ, יליד 1974 ובוגר תואר שני באמנות מאוניברסיטת חיפה, כתבו השופטים כי הוא "מצייר במשיחות רחבות דיוקנאות שהם סיפורי חיים. הסגנון הציורי שלו מכיל זיכרונות של אקספרסיוניזם גרמני והשפעות של ציור בינלאומי מפרנסיס בייקון ועד ולרי פברה".

המאיירת רותו מודן, ילידת 1966 ובוגרת האקדמיה בצלאל, הוגדרה על ידי השופטים כ"אחת היוצרות הבולטות בארץ להחדרת הקומיקס והאיור האמנותי העכשווי כמדיומים שווי ערך למדיומים אמנותיים שכבר זכו ל'תו תקן' (למשל, הצילום, הווידיאו, הגרפיטי והמדיה הדיגיטלית)".

אסי משולם, יליד 1975 ובוגר החוג לאמנות של אוניברסיטת חיפה, זכה בפרס לדברי השופטים משום ש"מאז תחילת דרכו האמנותית הביא עמו לעולם האמנות נוכחות שאין לטעות בייחודה ובעוצמתה... התכנים שבהם הוא עוסק שוברים מוסכמות של ראוי ונכון".

יעל בלבן, מתוך הסדרה "ביקור חוזר"צילום: יעל בלבן

בנימוקים למתן הפרס לחנאן אבו חוסיין, ילידת 1972 ובוגרת בצלאל, כתבו השופטים: "מה שהתחיל כנקודת מבט אישית וביוגרפית התרחב במשך שנות עבודתה ליצירה הנוגעת בטווח רחב של היבטים תרבותיים וחברתיים. העבודות של אבו חוסיין הן לעולם גם אישיות וגם פוליטיות".

עבודותיו של סשה סרבר, שנולד במולדובה ב–1973, מבטאות לדעת השופטים "חקירה מתמשכת של מהלכים תרבותיים נרחבים לצד פיתוח שליטה והבנה בלתי רגילה בחומרים וחדשנות בשימוש בהם".

על הצלמת רונית שני כתבו השופטים כי "נוכחותה המתמשכת כצלמת פעילה החדירה לצילום המקומי גוון אינטימי, רגיש ופיוטי, אשר לא איבד מתוקפו ומאמינותו במשך השנים, אלא להיפך — נדמה שמאפייניו העמיקו עם הזמן... רונית שני ממשיכה לגבש באיטיות ובדייקנות את השפה הפרטית שלה, אשר התפתחה לאחרונה למיצבי צילום, פשוטים ומורכבים בה בעת".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ