שני ליטמן
שני ליטמן

אוסף חברת האחזקות אלביט הדמיה, שנשלטה עד לתחילת 2014 בידי איש העסקים מוטי זיסר וכיום בידי קרן יורק, יעמוד למכירה פומבית באמצעות בית המכירות מצארט, ב-15 בדצמבר, במלון דן בתל אביב. האוסף מכיל 53 יצירות של אמנים ישראלים וערכו הכולל נאמד בכמיליון דולר. האוסף נרכש בתקופה בה כיהן זיסר כיו"ר הדירקטוריון של אלביט הדמיה, אך נותר ומנוהל בידי החברה ועד כה לא נמכרו מתוכו יצירות.

בינואר השנה אישר בית המשפט המחוזי בתל אביב את הסדר החוב התקדימי של החברה, במסגרתו נמחק חוב בגובה 1.8 מיליארד שקל ומחזיקי האג"ח הפכו לבעלי השליטה בחברה של זיסר. כונסי הנכסים של אלביט הדמיה, בנק הפועלים ובנק לאומי, החליטו למכור את אוסף האמנות של החברה ופרסמו מכרז בין בתי המכירות השונים בישראל, מכרז בו נבחר לבסוף בית המכירות מצארט.

נחום גוטמן "נווה צדק", 1969צילום: בית מצארט

האוסף נבנה במשך 15 שנה, והוא כולל יצירות של ראובן רובין, נחום גוטמן, יחיאל שמי, ישראל פלדי, לודוויג בלום, מרסל ינקו, יוחנן סימון ושמואל בק. האוסף היה תלוי על קירות משרדי החברה.

בין היצירות שיוצעו למכירה ניתן למצוא את "נווה צדק" של נחום גוטמן מֹֹ­—1969 (במחיר התחלתי של 105 אלף דולר), את "גדר חיה" של מרסל ינקו מ-1951 (במחיר התחלתי של 65,000 דולר), ציור של ראובן רובין בשם "נוף גליל" מ-1961, וציור של מרדכי לבנון הנקראת אף היא "נוף גליל" מ-1942, "דמויות בכרכרה" של נחום גוטמן, יצירתו של משה קסטל "נשים עם כדים" וגם "אהבה בקיבוץ", ציור של יוחנן סימון משנת 1950. עוד נמנים על האוסף ציורים של אמנים יהודים מראשית המאה העשרים, בהם ארתור מרקוביץ, מאנה כץ, יששכר ריבק וצבי מלנוביצר.

מרסל ינקו, "גדר חיה", 1951צילום: בית מצארט

בחודש יוני האחרון נמכר בבית המכירות הפומביות תירוש אוסף האמנות של חברת אי.די.בי, מכירה שנועדה גם היא לצמצם את חובות החברה. באוסף של אי. די. בי הוצעו 40 יצירות שכולן נמכרו, והפדיון הסתכם ב-3 מיליון שקל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ