זוכה פרס טרנר לאמנות עכשווית: האמן האירי דנקן קמפבל

קמפבל, בן 42 יליד דבלין, זכה בפרס בזכות סרט בן 54 דקות שבין נושאיו נמצאים הקדושים המעונים של מחתרת האיי-אר-אי, התיאוריה המרקסיסטית ומתקני קטשופ

שני ליטמן
שני ליטמן
שני ליטמן
שני ליטמן

האמן האירי דנקן קמפבל הוכרז הערב כזוכה בפרס טרנר לאמנות עכשווית, המוענק לאמן בריטי מדי שנה, מאז 1984. קמפבל, בן 42 יליד דבלין, זכה בפרס בזכות סרט בן 54 דקות שבין נושאיו נמצאים הקדושים המעונים של מחתרת האיי-אר-אי, התיאוריה המרקסיסטית ומתקני קטשופ.

קמפבל הוא האמן הידוע ביותר מבין הארבעה שהגיעו לרשימה הסופית של המועמדים לפרס, ופורסמה בחודש מאי השנה. הוא גם היה זה שעליו הימרו רבים כזוכה הגדול.

העבודה שזיכתה את קמפבל בפרס הוצגה לראשונה בביתן הסקוטי בביאנלה בוונציה של 2013. השופטים שבחרו להעניק לו את הפרס הגדירו את עבודתו "סרט שאפתני ומורכב שראוי לצפייה חוזרת". הם מסרו כי הם "מעריצים את המסירות ביצירת עבודה שמדברת על בניית ערך ומשמעות בדרכים משכנעות". ההשראה ליצירה של קמפבל היתה סרט מ-1953 של הקולנוענים הצרפתים אלן רנה וכריס מארקר, שכותרתו "גם פסלים מתים", והוא חוקר ומבכה את המיסחור הקולוניאלי של אמנות אפריקאית.

פרס טרנר חוגג השנה שלושים שנים לקיומו. הוא נחשב לאחד הפרסים היוקרתיים בעולם האמנות ומוענק לאמנים מתחת לגיל 50. גובה הפרס השנה הוא 25 אלף ליש"ט. בעבר זכו בו האמנים דמיאן הירסט, שעבודותיו נמכרות כיום במחירים הגבוהים בעולם לאמן חי, סטיב מקווין, שזכה השנה באוסקר על סרטו "12 שנים של עבדות", דגלאס גורדון ורייצ'ל וויטרד. בשנה שעברה זכתה בפרס אמנית הווידיאו לור פרובוסט, שיצרה מיצב וידיאו שעסק בהיעלמותו של סבה.

השנה, ארבעת האמנים שהגיעו לרשימה הסופית של המועמדים לפרס טרנר לא היו מוכרים במיוחד לקהל הרחב. כאשר הוכרזה הרשימה הסופית, בחודש מאי השנה, אמרה מנהלת מוזיאון טייט בריטניה וראש חבר השופטים של הפרס, פנלופה קרטיס, כי "זו הזדמנות מבחינתנו לחשוף כמה מהשמות הללו שעליהם מדבר עולם האמנות המצומצם יותר". שלושת האמנים האחרים שהיו ברשימה הסופית, מלבד קמפבל, הם קיארה פיליפס, ג'יימס ריצ'רדס וטריס וונה מישל.

פיליפס, בת 37, ילידת קנדה המתגוררת בגלזגו, היא אמנית הדפס שנבחרה בזכות הפרויקט שלה בגלריה שואו־רום בלונדון, שם היא הציבה סטודיו זמני להדפס רשת. ריצ'רדס, בן 30 יליד קארדיף, הציג גם הוא בתערוכה קבוצתית בביאנלה האחרונה בוונציה. הוא הציג שם סרט המחבר קטעי סרטים ממגוון רחב של מקורות, כולל יוטיוב, קלטות ישנות מחנויות צדקה, סרטים של אמנים אחרים וחומרים שהוא מצלם בעצמו. וונה־מישל, בן 31, יליד מחוז אסקס המתגורר כיום בשטוקהולם, נבחר בזכות המיצב האחרון שלו, שכלל שני מקרני שקופיות ופסקול שסיפר על ילדותה של אמו בברלין. תערוכה של כל ארבעת המועמדים ברשימה הסופית מוצגת בימים אלה במוזיאון הטייט בריטניה בלונדון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ