בשבוע העיצוב ירושלים פסלו עבודה המלגלגת על חומת ההפרדה

"וולמרט־הולילנד", עבודתו של פיראס אבו סרייה, הוזמנה לתצוגה בבית הנסן — ובוטלה. אבו סרייה: הם חששו מעימות עם אנשי ימין

שני ליטמן
שני ליטמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פיראס אבו סרייה, "וולמארט-הולילנד"
שני ליטמן
שני ליטמן

עבודתו של פיראס אבו סרייה, בוגר טרי של המחלקה לניו מדיה בבית הספר לאמנות מוסררה בירושלים, בלטה בתערוכת הבוגרים בקיץ האחרון. היצירה הפוליטית־הומוריסטית "וולמארט־הולילנד", נוצרה במדפסת תלת ממד וכללה חלקי פלסטיק לבנים שבאמצעותם יכול המשתמש לבנות את חומת ההפרדה עם מגדלי שמירה, לבנות התנחלויות ומחנות פליטים. בנוסף הוצג סרטון פרסומת לקידום המוצר, וכן מזכרות הקשורות לכיבוש הישראלי, דוגמת מנורה העשויה מלוחות של חומת ההפרדה.

"אני מציג חנות קונספט החוגגת את הדימוי של חומת ההפרדה", אמר אז אבו סרייה, "היא מייצגת את החיבורים וההפרדות שבין חלקי ירושלים ומדינת ישראל. האייקון הזה בולט לנו בחיים ובעין. זה נהיה כמו מגדל אייפל או הפירמידות, וכמו שחוזרים מפריז עם מחזיק מפתחות של אייפל, אפשר לנסוע לישראל ולחזור עם מנורה בצורת הגדר".

העבודה הוזמנה להשתתף בשבוע העיצוב שיתקיים בסוף דצמבר (24–27 לחודש) בבית הנסן בירושלים, שאותו אוצר ומנהל אמנותית שראון פז, המשמש גם כראש המחלקה לניו מדיה בביה"ס מוסררה. לדברי אבו סרייה, פז אמר שהוא רוצה להציג את "וולמארט" בתערוכה וביקש שישלח גם תמונות וטקסטים.

פיראס אבו סרייהצילום: איליה מלניקוב

אבל ב–20 בנובמבר, לדבריו, שלח לו פז הודעת טקסט: "כצפוי, יש בשבוע העיצוב ובעירייה אנשים שחוששים להציג את העבודה שלך. תשלח תמונות ואדווח לך על ההתפתחויות". שבוע לאחר מכן הודיע לו פז שהעבודה לא תוצג. "הוא אמר שהם לא רוצים שהעבודה תעורר שערורייה ושיהיה בלגן עם אנשי ימין כמו שהיה לפני שבועיים באירוע של המגזין 'ערב רב'", מספר אבו סרייה, "כשניסיתי לברר, אמרו לי שהעבודה מעוררת קונפליקטים. אני יכול להבין, זו עבודה קשה, כי אני אומר בעצם שאם אתה רוצה ללמוד את ישראל כל מה שאתה צריך זה גדר הפרדה, מגדלי שמירה, מחסומים, ערבים ויהודים".

בבית הנסן נכוו כאמור לאחרונה, באירוע שערך במקום ב–11 בנובמבר מגזין האמנות המקוון "ערב רב". תחת הכותרת "כאב הארכיון" הציגו אמנים עבודות צילום ומחול בנושא זכויות אדם בשטחים. לפני האירוע הופעלו לחצים כבדים על בית הנסן בדרישה לבטלו, ובערבו הגיעו מפגיני ימין וחסמו את שער הכניסה למקום. הם תקפו וקיללו את המבקרים ואף ניתקו את זרם החשמל.

פיראס אבו סרייה, "וולמארט-הולילנד"

לדברי מקורבים, בבית הנסן ביקשו להימנע הפעם מעימותים דומים. מנהלי המקום, רן וולף שמנהל את המתחם עבור הרשות לפיתוח ירושלים, ואיילת דרור, מסרו: "בית הנסן מקיים את שבוע העיצוב בירושלים, הנערך בעיר זו השנה החמישית. השנה הנושא יהיה עיצוב התנסותי בדגש על עיצוב וטכנולוגיה. העבודה המדוברת היא חלק ממספר עבודות שלא נבחרו משיקולים ניהוליים ומקצועיים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ