חזית חדשה במאבק בבצלאל סביב ועדת החיפוש לנשיא חדש למוסד

יו"ר איגוד המרצים, מוטי בודק, פנה בתחילת השבוע לבית המשפט בתביעה לפסול את הוועדה הנוכחית למציאת מחליף לאווה אילוז הפורשת, בטענה שהרכבה אינו תואם את התקנון. גורמים במוסד טוענים כנגדו: הוא מנסה לקדם מינוי משלו

שני ליטמן
שני ליטמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שני ליטמן
שני ליטמן

מרצים בבצלאל טוענים כי פנייתו של ועד איגוד המרצים של בצלאל, בראשו עומד האדריכל מוטי בודק, לבית המשפט המחוזי בירושלים בבקשה לפסול את הרכבה של ועדת החיפוש למציאת נשיא או נשיאה חדשים למוסד, מונעת מרצון להשפיע על בחירתה של הוועדה.

ועדת החיפוש למציאת נשיא או נשיאה שיחליפו את פרופ' אווה אילוז שהודיעה לפני כחודש כי היא עוזבת את התפקיד בסוף שנת הלימודים הנוכחית, נבחרה על ידי הסנאט של בצלאל בישיבה שהתקיימה ביום חמישי לפני כשבועיים.

לוועדה נבחרו כנציגי הוועד המנהל, פרופ' מנחם מגידור, נשיאה לשעבר של האוניברסיטה העברית, ג'יימס סניידר מנהל מוזיאון ישראל ודן מרידור, יו"ר הוועד המנהל של בצלאל. מקרב המרצים נבחרו לשבת בוועדה פרופ' רוני אורן מהמחלקה לאנימציה, ד"ר ערן ארליך ראש המחלקה לעיצוב קרמי וד"ר ליאת פרידמן, ראש תוכנית התואר השני לאוצרות ולמדיניות. כנציג ציבור נבחר לוועדה שלמה דברת.

בצלאלצילום: אמיל סלמן

ביום ראשון השבוע פנה איגוד המרצים לבית המשפט המחוזי בירושלים בבקשה להוציא צו מניעה שיעצור את פעילות הוועדה, בטענה כי המינוי לא תואם את תקנון הסנאט של בצלאל. בתקנון כתוב כי בוועדת החיפוש צריכים לשבת נציגים של הסנאט של בצלאל, "ביניהם ראשי מחלקות ופרופסורים". המתנגדים להרכב הנוכחי טוענים כי "ביניהם" פירושו שצריכים לשבת גם חברי סנאט שאינם ראשי מחלקות או פרופסורים, ואילו לוועדה הנוכחית נבחרו רק ראשי מחלקות או פרופסורים. מנגד, טוענים בבצלאל, כי מבחינה אקדמית לא ייתכן שמרצה שאינו פרופסור יבחר לתפקיד מישהו שדרגתו גבוהה יותר, וכי מאז ומתמיד פורש התקנון כך שכל יושבי הוועדה מטעם הסנאט הינם בדרגת פרופסור או ראשי מחלקות. מאחורי הטענה, אומרים גורמים בבצלאל, מסתתר ניסיון של איגוד המרצים להשפיע על הרכבה של הוועדה, כדי לקדם מועמד שמקובל עליהם, והוא אחד מראשי המחלקות בבצלאל.

גורם באקדמיה אמר כי נציגי הסנאט שנבחרו לוועדה הם בחירה טובה מאוד, וכי הם "מייצגים את כל הדורות ואת כל המגדרים ואת כל המחלקות". לדברי אותו גורם, יו"ר איגוד המרצים, מוטי בודק, עושה יד אחת עם אחד המרצים שמבקש להיבחר לנשיאות האקדמיה, ויודע שבהרכב ועדת החיפוש הנוכחי אין לו מספיק תומכים, ועל כן נעשתה פניה לבית המשפט בבקשה לפסול את ההרכב הנוכחי של הוועדה. גורם אחר אמר כי "הפרשנות המשפטית היא שתכריע אם זה נכון או לא. ישנם ניסיונות חוזרים ונשנים לחבלה בכל התהליכים בבצלאל. יש ניסיון כל הזמן לייצר תחושה שמשהו לא בסדר, ולייצר דה לגיטימציה. זה חבל כי זה מייצר כל הזמן אי שקט ותחושה של מלחמות פנימיות בתוך בצלאל, על כלום, על דברים טכניים. גם המשבר הזה הוא מבוים, ומי שייבחר בעתיד לנשיאות יקלע לאותו משבר מבוים. אבל כל האמצעים כשרים. הקטנוניות פה היא מעליבה".

מהנהלת בצלאל נמסר בעניין הרכבה של ועדת החיפוש כי "כרגע יש הליך משפטי ואנחנו ממתינים להכרעת בית המשפט. יש פה עיקרון משפטי מאוד מוצק שאומר שאם תמיד זו היתה הפרשנות של התקנון, ממשיכים באותו אופן, אלא אם יש סיבה ברורה לשינוי. בעבר לא נטענו טענות נגד אופן בחירת נציגי הסנאט לוועדות החיפוש".

מוטי בודק מסר: "ארגון המרצים בבצלאל ונציגי ציבור המרצים החברים בסנאט מחזיקים בדעה שכל אחד מחמישים חברי הסנאט בבצלאל, שהוא הגוף האקדמי העליון של האקדמיה, ראוי להיבחר כחבר בוועדת החיפוש לנשיא הבא של בצלאל
וזוהי גם רוחו וכוונתו של תקנון הסנאט העוסק בנושא זה. מכיוון שבמהלך ישיבת הסנאט שעסקה בבחירת וועדת החיפוש דחתה נשיאת בצלאל את הגישה הזו, מנעה משליש מחברי הסנאט את האופציה להיבחר לוועדת החיפוש, והתעלמה גם מחוות דעת משפטית שהועברה אליה והתומכת בזכות כל חברי הסנאט להיבחר לוועדה, לא נותרה לנציגי ציבור המרצים בסנאט ברירה אלא להיזקק לסיועו של בית המשפט כך שיתאפשר לקיים הליך בחירה תקין. 

"ארגון המרצים בבצלאל מגן באופן עקבי על זכויותיהם של המרצים בבצלאל וכך נהגנו גם במקרה זה. כל ספקולציה אחרת ביחס למניעי הפנייה לבית המשפט הינה חסרת שחר ואינה ראויה כלל להתייחסות".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ