סטודנט מספיר הודה כי הוא אחראי להיעלמות החמסה מהתערוכה במכללה

דביר קלי, שהציג עצמו כלוחם שייטת, "נשוי +1 (ואחד בדרך)", תיאר את מעשה ההשחתה של יצירתו של וולינץ כאקט גבורה צה"לי

שני ליטמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שני ליטמן

דביר קלי, סטודנט למנהל ומדיניות ציבורית במכללת ספיר, פירסם אתמול בדף הפייסבוק שלו וידוי, לפיו הוא היה זה שלקח אתמול את עבודת החמסה של גל וולינץ מהתערוכה "כוחה של המלה" במכללת ספיר.

קלי, שהציג עצמו כלוחם שייטת, "נשוי +1 (ואחד בדרך)", תיאר את מעשה ההשחתה של יצירתו של וולינץ כאקט גבורה צה"לי, לא פחות. כך הוא כתב בסטטוס שלו: "אני לא גנבתי את מיצג ההסתה 'איטבח אל יהוד'. אני בהחלט הורדתי אותו מהקיר בבוז, אני בהחלט קרעתי אותו לחלקים קטנים, ואני בהחלט שלם עם המעשה של עצירת ההסתה בפומבי כנגד העם היהודי. חשוב לי לציין שאינני שונא ערבים...רגע לפני שהורדתי את מיצג ההסתה מקיר התערוכה עמדו לידי שלוש סטודנטיות שהסתכלו על ה"חמסה", פרצו בבכי ויצאו מהתערוכה בראש מושפל. לא האמנתי למראה עיני, יהודים, במדינת ישראל, במוסד אקדמי הנתמך על ידי המדינה, הולכים שפופי ראש אל מול כתובת הסתה, אלימות ורצח כנגדם. ואין תגובה, ואין גבורה, ואין טיפ טיפה של עמידה ברורה ואיתנה שכאן זה פשוט לא יקרה. מכאן כבר פעלתי כמו שלמדתי וכמו שאני יודע... ההגנה על העם לא מסתיימת ברגע השחרור מצה"ל. ובאמת שלא גנבתי את החמסה. תסתכלו טוב מתחת לכיסאות בחדר הסמוך, אני בטוח שהיא עדיין יושבת שם, למטה, ככה בדיוק, כמו לפני כן על הקיר, רק שעכשיו הראש שלה הוא שמושפל...".

צילום: גל וולינץ

במכללה אכן מיהרו אל החדר הסמוך ומצאו את שרידי חמסת המריבה, מונחים מתחת לאחד הכיסאות. מכללת ספיר שוקלת באילו צעדים משמעתיים לנקוט כלפי הסטודנט, ובמקביל עמל וולינץ על הכנת חמסה חדשה.

התערוכה בספיר שבה הוצגה החמסה, "כוחה של המלה", עוררה מחלוקת רבה. בתערוכה מוצגות עבודות של אמנים מוכרים כגון משה גרשוני, דוד ריב, דוד טרטקובר, מיכה קירשנר ואבנר בר חמא. העבודות של האמן גל וולינץ, חמסות שעליהן כתוב "בדם ואש נפדה את פלסטין", "אטבח אל יהוד" ו"דאעש", עוררו את זעמו של סגן שר החינוך אבי וורצמן (הבית היהודי) ושל אנשי ימין נוספים. וורצמן אף שלח מכתב לנשיא מכללת ספיר, פרופ׳ עמרי ידלין, ובו ביקש ממנו להסיר את התערוכה.

האמן גל וולינץ פרסם היום, בפייסבוק כמובן, את תגובתו להרס אחת החמסות שיצר והוצגו בתערוכה "כוחה של המילה" במכללת ספיר. את החמסה הוריד מהקיר אחד הסטודנטים במכללה, דביר קלי, שגם קרע אותה לגזרים. "פעולתו האלימה של דביר מסכמת באופן מדויק את כל העליהום שלא לצורך שמלובה על ידי קיצוניים", כתב וולינץ בעמוד הפייסבוק שלו, "כבר בכותרתה של התערוכה בהיר לכולם שהעיסוק הוא בכוחן של המילים, ואכן דביר הוכיח שחמסה עשויה מפימו, שעליה מקושקש גיבוב גזעני יכולה להוציא מדעתו לוחם משייטת 13. אני מאמין בדיון ציבורי, בדיאלוג, ואני מכבד דעות שונות משלי. הפעולה שעשה דביר חתרה תחת מטרתו, היא הפכה את החמסה לאיקונית ואותו לפושע. אני בטוח שאם היינו נפגשים פנים מול פנים היתה אפשרות לנהל שיחה לא מתלהמת. אני יודע שמתוכנן סימפוזיון בעקבות התערוכה, אשמח אם הוא ייקח בו חלק".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ