אמנים ואוצרים מאיימים להחרים את מוזיאון חיפה

כמאה אנשים חתמו על עצומה בעקבות הפסקת עבודתה של האוצרת לאה אביר. מטרת העצומה לנסח "קריטריונים ראויים להעסקת אוצרת במוסדות לאמנות"

שני ליטמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שני ליטמן

כמאה אנשים מעולם האמנות, בהם אמנים, אוצרים ומרצים, חתמו עד כה על עצומה במחאה על שחרורה של לאה אביר מתפקידה כאוצרת מוזיאון חיפה לאמנות, והם מתחייבים להחרים את המוזיאון אם לא יחולו שינויים בצורת פעולתו. את העצומה יזמה קבוצה של אוצרות שמבקשות לנסח "קריטריונים ראויים להעסקת אוצרת במוסדות לאמנות". החותמים על העצומה מתחייבים שאם הקריטריונים הללו לא ימולאו או לא יתקיים דיון ציבורי לגביהם, הם לא יציעו את עצמם לתפקיד אוצרותי כלשהו במוזיאון חיפה, לא יסכימו להציג בו מיצירותיהם ולא יגיעו לצפות בתערוכות כקהל. מכיוון שמטבע הדברים עם סיום עבודתה של אביר, יחפש המוזיאון אוצר או אוצרת חדשים, מדובר למעשה בהחרמה של המכרז המיועד.

בין הקריטריונים שמבקשים החותמים על העצומה להכיל: חתימה על חוזה העסקה לארבע שנים, שניתן יהיה להאריכו או להפסיקו בתום הקדנציה, "מתוך ההכרה שנדרש פרק זמן משמעותי לאוצרת לנסח חזון, להכיר ולדעת לעבוד במרחב שהיא פועלת בתוכו". יצוין כי החוזה עליו היתה חתומה אביר, היה לשנה אחת בלבד, ובסיומו לא חודשה העסקתה.

עוד נדרש, כי "ההחלטה על העסקת אוצרת ראשית או הפסקת העסקתה יעשו על ידי וועדה מקצועית או מועצת מנהלים המורכבת ברובה על ידי אנשי מקצוע בעלי שם בתחומם בתחום האמנות העכשווית, לצד נציגי הציבור. המצב הנוכחי הוא שמנכ"ל מוזיאון חיפה ומועצת המנהלים הם בעלי סמכויות נרחבות בניהול התוכני של המוזיאון והם גם שהחליטו על הפסקת העסקתה של אביר, ואין בהם ולו אדם אחד בעל ידע וותק בתחום האמנות העכשווית". יצוין כי הפסקת עבודתה של אביר נעשתה מבלי שהתקיימה עליה הצבעה במועצת המנהלים של המוזיאון ומבלי שהתקיים שימוע לאביר.

לאה אבירצילום: שי איגנץ

בנוסף, דורשים החותמים "חופש פעולה תוכני ואמנותי ובעיקר אמון מלא. אוצרת שנבחרת על ידי וועדה מקצועית צריכה לקבל סמכויות אלה על מנת לממש את החזון האמנותי שלה", וכן "שקיפות בניהול תקציב המוזיאון, גם בין האוצרת להנהלת המוזיאון וגם אל מול הציבור. במקרה של חיפה, שקיפות בחלוקת התקציבים בין המוזיאונים השונים", ולבסוף "פרסום השכר והתקציב השנתי במרכז המשרה".

בין החותמים על העצומה בינתיים, ניתן למצוא את האמנים דגנית ברסט, מיכל נאמן, רועי רוזן, שי איגנץ, מירי סגל, אלונה רודה, הלל רומן ואוהד מרומי, את האוצרים מעין שלף, הדס קידר, רועי ברנד, גלעד מלצר, אבי לובין, חן תמיר, דיאנה דלאל ועומר קריגר, את פרופ' שרון פוליאקין ראש ביה"ס לאמנויות, אוניברסיטת חיפה, את אסנת צוקרמן רכטר מהאוניברסיטה העברית, את פרופ' עידו בראל ואת חוקרת הצילום והאוצרת רונה סלע.

מנכ"ל מוזיאון חיפה, ניסים טל, מסר כי העניין יובא בפני מועצת המנהלים של המוזיאון, שהיא זו שבסמכותה להתחייב על שינויים כאלה או אחרים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ