מת האמן שאול טולי באומן, זוכה פרס מפעל חיים לאמנות

שני ליטמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שני ליטמן

האמן שאול טולי באומן, זוכה פרס מפעל חיים של משרד התרבות והספורט בתחום האמנות הפלסטית לשנת 2014, הלך אתמול לעולמו. באומן נולד בארגנטינה ב-1933, הגיע לישראל ב-1956 והצטרף לקיבוץ עמיר שבגליל העליון. הוא עסק בציור ובפיסול באבן בזלת, והתמחה בתחום ההדפס האמנותי. ב-1976 הקים בקיבוץ עמיר מפעל להדפסי משי. באומן היה בין המארגנים של אירוע "תל חי 80", וחבר בקבוצת האמנות "המשותף קיבוץ", שבתערוכותיה הציג. ב-1986 הקים יחד עם אשתו אילנה את המרכז לאמנויות בגבעת חביבה ואת סדנת ההדפס במרכז, וב–1989 השניים ייסדו והפיקו את כתב העת לאמנות, "סטודיו". בני הזוג באומן פעלו לקידום קשרים בין אמנים ישראלים יהודים לפלסטינים.

בנימוקי הוועדה שהחליטה להעניק לו לאחרונה את פרס מפעל החיים, נכתב כי "טולי באומן שייך לקבוצה קטנה מאוד, קטנה מדי, של אנשים שהעשייה העקבית, העיקשת והעקרונית שלהם מסמנת ומפלסת דרכים חדשות בעולם האמנות הישראלי בכוח האישיות המיוחדת שלו, היזמות למען הכלל והחזון התרבות־חברתי מרחיק הלכת שלו, כחבר קיבוץ עמיר הוא הצליח לרתום את התנועה הקיבוצית למפעלי עשייה שהותירו חותם עמוק על התרבות בישראל".

ביום שלישי השבוע תיפתח במוזיאון תל אביב תערוכה של זוכי פרס משרד התרבות והספורט בתחום האמנות הפלסטית לשנת 2014, ובה יוצגו גם עבודותיו של באומן. הלוויתו תיערך היום בשעה 14:00 בקיבוץ עמיר. הוא הותיר אחריו את אשתו אילנה ואת בתו, האוצרת שלומית באומן.

שאול טולי באומןצילום: אריאל נייז'נה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ