פרופסור לשעבר ב-MIT שדד בנק בשם האמנות

ג'וזף גיבונס בן ה-61 שדד בנק בניו יורק - וצילם את השוד. לאחר המעשה התרברב על מעשיו והוסגר למשטרה על ידי אחד מתלמידיו

מיה סלע
מיה סלע
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיה סלע
מיה סלע

יוצר קולנוע, פרופסור לשעבר ב-MIT שדד בנק בערב השנה החדשה. ג'וזף גיבונס בן ה-61 צילם את השוד אותו ביצע, לדבריו, למען האמנות. גיבונס שדד סכום של אלף דולר מבנק במנהטן. לפי מסמכי בית המשפט גיבונס נכנס לסניף בנק כשהוא חמוש במצלמה, הוא הגיש לפקיד הבנק פתק שבו דרש את הכסף בשטרות גדולים.

המשטרה סבורה כי הפרופסור אחראי למקרה דומה שקרה בנובמבר בבנק בפרובידנס. אז ניגש גיבונס לפקידה והגיש לה פתק אותו חשב להומוריסטי. הוא דרש כסף בכדי לתת לכנסייה. הפקידה נתנה לו 3,000 דולר. "ניסיתי שזה יהיה פתק מצחיק", אמר גיבונס, "משהו שיגרום לשוד להגיע לחדשות. הדבר המעציב הוא שהפקידה בבנק נדהמה מהפתק, הוא ממש הטריד אותה". השוד לא השיג כותרות רבות וגיבונס החליט לנסות שוב, הפעם בניו יורק. לדבריו פקיד הבנק בניו יורק כבר היה יותר קשוח. "הפקיד הזה בצ'יינהטאון היה קר רוח. חשבתי לעצמי שהוא בטוח יילחץ על כפתור אזעקת החירום. הוא אפילו לא מצמץ".

לאחר שהגיש את הפתק לפקיד שלף מהתיק מצלמת וידיאו ורודה־אפורה וצילם את השוד. גיבונס המשיך לצלם בשעה שרץ מהבנק לרכבת התחתית. מלבד כסף שם לו פקיד הבנק בתיק גם ערכת צבע מתפוצצת המשמשת למקרי שוד. גיבונס הרגיש את ערכת הצבע מתפוצצת בזמן שרץ אבל רצה לשמור אותה למזכרת. הוא חזר למלון והתחיל לספר לידידיו על מה שעשה. בסופו של דבר מישהו מהם לקח אותו ברצינות. "אחד מתלמידי לשעבר הסגיר אותי", סיפר. "הוא דאג לי".

בעבר סיפר גיבונס כי ניסה לאמץ לעצמו התמכרות לסמים כמחקר עבור שני סרטים קצרים שעשה. "זהו הרעיון הרומנטי של האמן שמכניס את עצמו לכאלה פעילויות כסוג של תחקיר, כדי לזכות בניסיון". לפני השוד, גיבונס התרברב בפני חבריו ובני משפחתו על מה שהוא עומד לעשות כחלק מפרויקט אמנות אבל הם התעלמו וחשבו שמדובר בבדיחה. "השארתי הודעה אצל אחותה של בת זוגי ואמרתי לה 'הגעתי לעיר, שכרתי חדר במלון, שדדתי בנק והלכתי לבית המרקחת'", סיפר מבית המעצר בו הוא נמצא. "אמרתי להם אבל אבל הם פשוט לא שמו לב".

עוד אמר "למען האמת עמדתי מחוץ לבנק ודיברתי אל המצלמה די הרבה זמן. דיברתי על הסיבות השונות לעשות את זה לעומת הסיבות שלא לעשות את זה". לדבריו הוא הושפע משירה צרפתית ורצה לעשות 'סינמה וריטה' משלו. הוא אמר שהמעשה החלוצי שלו התרחש כבר בשנות השבעים כשגנב ציור. "קראתי את שיריו של ארתור רמבו שהאמין שמשורר צריך לצלול למעמקים של כל מה שרע ולדווח משם", הוא אמר. "כל הדבר הזה הוא פרויקט אחד ארוך שמטרתו לחשוף את המידה בה נשללות זכויות האזרח בחברה".

הפרופסור לשעבר לאמנות חזותית, שהחוזה שלו עם האוניברסיטה לא חודש מאז שנת 2011, אמר שהוא לא מתחרט ולא מפחד.

ג'ו זאין, אמן מבוסטון שלימד איתו באוניברסיטה אמר שהיה המום כששמע על השוד "אבל מהכרות עם ג'ו זאת לא באמת הפתעה. אני לא חושב שהוא התכוון בכך לשום דבר מלבד להשיג צילומים טובים. אני חושב שהוא באמת עבד על סרט והוא פשוט הלך קצת רחוק מדי".

עוד אמר על גיבונס שהוא "מאוד אקסצנטרי ומאוד חכם". כשהובא לבית המשפט הצהיר גיבונס כי אינו אשם ושוחרר בערבות של 50 אלף דולרים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ