ייעלם מעין הקהל: ה"מומה" מעמיד למכירה ציור של מונה

הציור "עצי צפצפה בז'יוורני" יעמוד למכירה פומבית ויעבור לידיים פרטיות. מבקרי הצעד מתרעמים על כך שהמוזיאון מעדיף להציג יצירות אמנות עכשוויות

שני ליטמן
שני ליטמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים13
שני ליטמן
שני ליטמן

המוזיאון לאמנות מודרנית בניו יורק, המומה, יעמיד למכירה ציור שלמתוך אוסף האמנות שלו. בכך יעבור הציור למעשה לידיים פרטיות וייעלם מעין הקהל הרחב. הציור, "Peupliers à Giverny" (עצי צפצפה בז'יוורני) מ-1887, יוצע למכירה לצד ארבעה ציורים אחרים של מונה, ב-3 בפברואר בבית המכירות הפומביות סותביס בלונדון.

הציור, שהיה ברשותו של המומה, מוערך ב–13.8–18.4 מיליון דולר. הוא לא הועמד מעולם למכירה פומבית. הוא היה שייך לאוסף המוסד לאמנות של שיקגו ונתרמה למומה ב-1951. הציור הוא אחד מתוך סדרת ציורי עצי הצפצפה שצייר מונה בביתו שבז'יוורני שבצרפת, סדרה הנחשבת לאבן דרך ביצירתו.

קלוד מונה, "עצי צפצפה בז'יוורני", 1887צילום: סותביז

לטענת המומה, הציור נמכר משום שהוא "שייך לסגנון שקודם לנקודת ההתחלה של אוסף הציור של המוזיאון". עוד נמסר, כי הכסף שתניב מכירת הציור יועבר ישירות לקרן הרכישות של המוזיאון, ויאפשר תוספות חדשות, עכשוויות יותר, לאוסף המוזיאון.

ואולם, מבקר האמנות ג'רי זלץ מאתר התרבות "וולצ'ר" של "ניו יורק מגזין", כתב כי "המומה אוסף ומציג יצירות שנוצרו אפילו לפני הצפצפות בז'יוורני, בהן יצירות של סרה, דגה ורודין. שני ציורים של ואן גוך הנמצאים במוזיאון נוצרו בקושי שנתיים אחרי הציור של מונה". זלץ סבור כי מכירת הציור החשוב מעידה יותר מכל על מצבו הנוכחי של שוק האמנות: "השוק כל כך מעוות כיום ומוטה לעבר האמנות העכשווית, עד ש-14 מיליון דולר שיאספו במכירה של מונה שווים פחות ממחצית עלות יצירות של כוכבי עולם האמנות העכשווית, כמו ג'ף קונס, כריסטופר וול, פיטר דויג ואחרים. האם באמת שווה להחליף ציור של מונה בקטר של?" לדעת זלץ, "ברגע שיצירה נכנסת לאוסף של מוזיאון, היא צריכה להישאר מחוץ למשחק של האוספים הפרטיים. יצירה מתוך אוסף צריכה להימכר או לעבור רק למוזיאון אחר, במקום שבו היא תוכל להישאר זמינה לעיני הציבור".

יצירה נוספת של מונה, שתימכר בסותביס בתחילת החודש הבא, תעבור גם היא בפועל מהמרחב הציבורי לידיים ועיניים פרטיות, אף שהיא אינה שייכת לאף מוזיאון. זהו הציור "לה גרנד קנאל" מ-1908, ששייך לאוסף פרטי, אולם היה מושאל בשמונה השנים האחרונות לנשיונל גלרי בלונדון. מחירו של הציור מוערך בין 30.6-45.9 מיליון דולר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ