כ-80 אמני קומיקס בעולם קוראים לחרם על ישראל

במכתב להנהלת פסטיבל הקומיקס באנגולם צרפת קוראים אמנים ואנשי התעשייה להימנע משיתוף פעולה עם מוסדות ישראליים. הם מביעים זעם על הרצח ב"שארלי" ומציינים כי תנועת החרם הפלסטיני היא צעד בדרך להגשמת חזון הכבוד והשיוויון לכל

נירית אנדרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נירית אנדרמן

יותר מ–80 אמני קומיקס ואנשי תעשיית הקומיקס העולמית שלחו אתמול (21.1) מכתב להנהלת פסטיבל הקומיקס באנגולם צרפת ובו הם קוראים להם להימנע מכל סוג של שיתוף פעולה, כולל תמיכה פיננסית, עם חברות או מוסדות ישראליים. זאת בעקבות המדיניות הישראלית ביחס לפלסטינים. "אין 'עסקים כרגיל' עם ישראל", הם כותבים במכתב בין היתר.

בין החותמים על המכתב קומיקאים בכירים ומפורסמים, כמו אליסון בצ'דל ("Dykes to Watch Out For ", "Fun Home") וג'יימי הרננדז ("Love and Rockets") האמריקאיים, ז'אק טארדי הצרפתי, וורן אליס הבריטי, קייט ביטון הקנדית ורבים אחרים. בין החותמים גם ישראלי אחד – הקומיקסאי אמיתי סנדי.

את המכתב הפתוח פותחת הצהרת סולידריות שבה מביעים החותמים על המכתב אבל וזעם על רצח הקריקטוריסטים במערכת העיתון הצרפתי "שארלי הבדו". "האירועים האלימים הללו מחייבים אותנו לפעול בדחיפות למען עולם המכבד ומקדם כבוד, חופש ושוויון לכולם", הם כותבים ומציינים כי תנועת החרם הפלסטיני היא צעד חשוב בדרך להגשמת החזון הזה.

כותבי המכתב קוראים להנהלת הפסטיבל לנתק כל קשר עם החברה הישראלית "סודה סטרים", וכן "לדחות כל הצעה לשותפות, מימון או שיתוף פעולה עם כל מוסד ישראלי או חברה ישראלית, שאינם מקדמים באופן מפורש חופש וצדק לפלסטינים, לצד שוויון זכויות ושוויון בין יהודים בישראל ופלסטינים – כולל ממשלת ישראל והקונסוליות שלה. וזאת, כל עוד ישראל ממשיכה לשלול מהפלסטינים את זכויותיהם".

אף שחברת סודה סטרים העבירה באחרונה את המפעל שלה לנגב, מצוין במכתב, הרי שהיא כמו חברות ישראליות אחרות, אינה אלא חלק מ"מערכת שנבנתה על טיהור אתני המוני של קהילות פלסטיניות, ואשר מבוססת על גזענות ואפליה".

"איננו מוכנים שישתמשו באמנות שלו כדי להלבין את הפשעים הללו", מצוין במכתב. "אנגולם, שהוא מרכז להערכה בינלאומית של קומיקס, אינו צריך להרשות שישתמשו בו באופן הזה. אנו מפצירים בכם לנתק את הקשרים בין הפסטיבל לבין סודה סטרים, ואנו מרחיבים את הקריאה שלנו למנהלי הפסטיבל ומארגניו, לעורכים ואיגודי קומיקאים ומאיירים ברחבי העולם. אין 'עסקים כרגיל' עם ישראל".

בראש הישראלים שישתתפו השנה בפסטיבל אנגולם יהיה הקומיקסאי אסף חנוכה, שספרו "K.O. Tel Aviv 2" ישתתף בתחרות הרשמית של הפסטיבל. חנוכה גם יציג באנגולם יחד עם אחיו תומר חנוכה ועם בועז לביא את ספרם החדש "Le Divin", ואילו חבורה של קומיקאים ישראלים - הילה נועם, עומר הופמן, דן אלון, הדר ראובן וקרן כץ – יציגו את אנתולוגיית הקומיקס החדשה שלהם " HumDrum". יוצר ישראלי נוסף, גלעד סליקטר ("הביוגרף") יציג את ספרו החדש, שיוצא בהוצאה צרפתית, "צו 8".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ