מכה לזרם "אמנות הניכוס": צייר בלגי שעיבד תצלום עיתונאי צפוי לקנס ענק

עד חצי מיליון אירו עלול האמן המשפיע לוק טוימנס לשלם על הציור "פוליטיקאי בלגי", לאחר שהורשע בהפרת זכויות יוצרים של צלמת. בחודש שעבר הוסרה ממרכז פומפידו עבודה של ג'ף קונס בעקבות תביעה דומה

שני ליטמן
שני ליטמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שני ליטמן
שני ליטמן

האמן הבלגי המשפיע לוק טוימנס עלול להיקנס בסכום של עד חצי מיליון אירו, לאחר שבית משפט פסק שציור שלו, של פוליטיקאי בלגי מזיע, מהווה הפרה של זכויות יוצרים ומחקה תמונה שצולמה על ידי צלמת חדשות. במידה וטוימנס יציג או ישכפל את העבודה – פורטרט של הפוליטיקאי הבלגי ז'אן מארי דדקר – הוא יהיה צפוי לקנס על הפרה של זכויות יוצרים, כך אמר מיכאל דה ורוי, עורך דינו של האמן שייצג אותו בבית המשפט לעניינים אזרחיים באנטוורפן.

הפורטרט, משנת 2011, הנושא את הכותרת "פוליטיקאי בלגי", מאפיין את סגנונו של טוימנס. הוא משתמש בדימויים מהטלוויזיה, מהקולנוע ומגלויות ישנות כדי ליצור ציורים חדשים. כך למשל יצר פורטרט של מזכירת המדינה האמריקאית לשעבר, קונדוליסה רייס.

עורך דינו של טוימנס הודה כי הוא ומרשו מופתעים מהחלטת בית המשפט, ורמז כי הצלמת האנונימית מחפשת למעשה להתפרסם על גבו של האמן הידוע. בבית המשפט טען עורך הדין בשם מרשו כי "הפורמט של הציור והניגודיות של הצבעים שונים לחלוטין מזו של התצלום, כך שלא ייתכן שום בלבול בין השניים". האמן גם התעקש שהציור שלו הוא פארודיה, טיעון שלא הצליח לשכנע את השופט.

התמונה המקורית צולמה ב-2010, על ידי צלמת העיתונות קתרין ואן גיל, שעובדת עבור העיתון הפלמי "דה סטנדארט". עורך דינה אמר כי אחרי שהיא גילתה את הציור של טוימנס בקטלוג של תערוכה, היא ניסתה במשך יותר משנה ליצור עמו קשר, אולם לא זכתה לתגובה. "אם אתה מפיק סרטים ורוצה לעשות משהו שמבוסס על ספר, אתה יוצר קשר עם הסופר", אמר עורך דינה. "זה לא כל כך קשה. כל האמנים עושים את זה אבל מר טוימנס חש ששיחת הטלפון הזו, בת חמש הדקות, איכשהו מגבילה את חופש הביטוי שלו".

הציור של טוימנס נמצא בבעלות האספן האמריקאי אריק לפקובסקי, שהודיע כי לפסיקה הבלגית לא תהיה שום השפעה על הציור מחוץ לבלגיה עצמה. אבל דה ורוי אמר גם שזה מעלה שאלות לגבי עתידה של תנועת אמנות הניכוס, שמחקה במתכוון דימויים פופולריים ויוצרת מהם עבודות אמנות חדשות.

אמנים אחרים, כמו ג'ף קונס, כבר עמדו בפני תביעות על הפרת זכויות יוצרים. בחודש שעבר תבע מעצב־פרסומות צרפתי את קונס על העתקה של פרסומת שהוא יצר בשנות ה–80 כדי ליצור פסל של אשה עם חזיר. בשל התביעה הוסרה העבודה של קונס מתערוכה שלו במרכז פומפידו שבפריז.

העבודה של קונס, " Fait d'Hiver ", שהוסרה ממוזיאון פומפידוצילום: AFP / Getty

עורך דינו של טוימנס אמר שאם שופטים בארצות אחרות ילכו בעקבות אותו קו מחשבה שהנחה את השופט הבלגי, לדבר יכולה להיות השפעה על האמנות העכשווית. "אם אמנים לא יכולים יותר להשתמש באובייקטים או בצילומים של אנשים אחרים כדי ליצור את האמנות שלהן — אז זה קץ עידן אמנות הניכוס", אמר דה ורוי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ