אתגר האמנות הגדול: מי יצליח להבחין בין הזיוף הסיני לעבודה המקורית?

בגלריה דאלוויץ' בלונדון יציבו רפליקה שיוצרה בסין לצד עבודות אמנות ידועות, כדי לבדוק אם הקהל והמבקרים יוכלו להבחין ביניהן

"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
"הארץ"

איך מחליטים מהי אמנות טובה? השאלה הקשה הזאת תעמוד למבחן מעניין בגלריה דאלוויץ' בלונדון באביב הקרוב. בגלריה החליטו להציב רפליקה בשווי 120 ליש"ט שיוצרה בסין לצד עבודות של אמנים ידועים כדי לראות אם הקהל והמבקרים יוכלו לזהות איזו מבין העבודות היא העבודה המזויפת.

למען האמת, המלה זיוף אינה מדויקת. חברת מיישינג לייצור ציורי שמן, שם יוצרה הרפליקה, דואגת שהרפליקות שהיא מייצרת יהיו תמיד גדולות או קטנות מן המקור שאותו הן מחקות, כדי שאי אפשר יהיה לכנות זאת מעשה זיוף. החברה מתמחה ברפליקות של יצירות אמנות מכל תקופה וסגנון, ועובדים בה 150 אמנים צעירים שעמלים על שיחזור הסגנון של פיקאסו או ואן גוך בעבור לקוחות מכל העולם.

מי שהגה את הרעיון של הצבת הרפליקה לצד עבודות מקוריות הוא האמן דוג פישבון. הוא אמר כי הוא מקווה שהניסוי הזה יעלה שאלות בנוגע להבדלים בין אמנות מקורית לבין רפליקות. לדבריו, "במערב אנחנו רואים ברפליקות דבר בעייתי, משהו שדומה לזיוף, אבל בסין רואים את הדברים האלה אחרת לגמרי". אבל פישבון רואה בניסוי גם צד משעשע, ואמר שהוא רוצה שחנות הגלריה תמכור חולצות עם הכיתוב "אני לא זיהיתי את הרפליקה".

מנהל הגלריה, איאן דז'רדין, אמר כי הניסוי "יגרום לקהל להתבונן בצורה שונה בעבודות שאנחנו מציגים".

הנסיך צ'ארלס מבקר בגלריה דאלוויץ'צילום: אי־פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ