ציורי ואן גוך קמים לתחייה בסרט אנימציה חדש

לציון 125 שנה למותו של האמן, יופק סרט על חייו ומותו, המורכב מכ–56 אלף ציורי שמן שמשחזרים את יצירותיו

אבנר שפירא
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שחזור דיוקן עצמי של ואן גוך בעבודה על הסרט באולפן בגדנסקצילום: אי־אף־פי

"האמת היא שאיננו יכולים לדבר מלבד באמצעות ציורים", כתב וינסנט ואן גוך במכתב האחרון ששלח על ערש דווי, לפני מותו ב–1890. משפט זה מעניק השראה למיזם חדש ויוצא דופן על חייו ויצירתו של האמן ההולנדי — "לאהוב את וינסנט", סרט האנימציה הראשון באורך מלא המבוסס על ציורי שמן, שנוצרו במיוחד. הסרט, בבימויה של הבמאית הפולנייה דורוטה קוביילה, צפוי לצאת בהמשך השנה, לציון 125 שנה למותו של ואן גוך.

הסרט, שתקציבו מסתכם ב–4.5 מיליון יורו, מבקש להפיח רוח חיים הן ביצירותיו של ואן גוך והן בדמותו המיוסרת. כ–70 ציירים משתתפים בעבודה על הסרט, הנעשית כעת באולפן בעיר הפולנית גדנסק. הם משחזרים ציורים של ואן גוך בציורי שמן. את ההפקה מובילה חברת BreakThru Productions, שהעיבוד באנימציה שיצרה לסיפור "פטר והזאב" גרף ב—2008 את פרס האוסקר לסרט אנימציה קצר.

ראש החברה, סין בוביט, הסביר לסוכנות אי־אף־פי: "בשביל כל שנייה בסרט, אנחנו צריכים תריסר תמונות מפתח, כלומר תריסר ציורים. אמן אחד יכול ליצור שישה ציורים ביום בממוצע, שמקבילים לחצי שנייה בסרט". בסך הכל, הסרט יימשך 80 דקות ויצריך כ–56 אלף תמונות מפתח. האולפן בגדנסק פיתח טכניקה דיגיטלית מיוחדת ליצירת הסרט.

הסרט יסופר מבעד לעיניהם של אנשים שסבבו את ואן גוך, כולל אנשים שצייר בעת שהותו בעיר ארל. הסצינות מצולמות תחילה עם שחקנים באולפן בעיר הפולנית ורוצלב ורק לאחר מכן החומר המוסרט מצויר בסגנונו של הצייר. "הטכניקה שלנו מערבת הקרנה של סצינות שצולמו עם שחקנים, כך שהן יוכלו להיות מצוירות במכחול על גבי קנווס", אומר המעצב הגרפי ברטוש דלוז'ווסקי. "כך הסרט נהפך לקנווס. הדימוי הדיגיטלי מתורגם לציור".

יצירת שחזור לציור של ואך גוך באולפן בגדנסקצילום: אי־אף־פי

הסרט יכלול חיקויים של יותר מ–100 מציוריו של ואן גוך, אך לעתים ייעשו שינויים בחיקויים כדי להתאימם לעלילת הסרט. סצינת הסיום של הסרט תהיה בסגנון הדיוקן העצמי הידוע של הצייר.

הסרט יתבסס גם על 800 מכתבים שכתב ואן גוך, בניסיון לשפוך אור על חייו ועל המסתורין האופפים את נסיבות מותו ביולי 1890 באובר-סור-אוּאז, סמוך לפריז. ואן גוך מת כשהיה בן 37, אחרי שסבל מהתקפים תכופים של מחלות נפשיות, כולל התקרית הידועה שבה חתך את אוזנו. "איני חושב שמישהו יודע בוודאות מהי האמת מאחורי מותו של ואן גוך — אם זו היתה התאבדות או שהוא נורה במקרה", אומר בוביט. "אנו מנסים להביט על התיאוריות השונות ולהקנות להן אמינות, כך שכל צופה יוכל להחליט בעצמו".

העבודה על הסרט באולפן בגדנסקצילום: אי־אף־פי

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ