שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שני ליטמן
שני ליטמן
"לה גרנד קאנאל" של מונה במכירה בלונדון. 36 מיליון דולר, שיא לציור בסדרת נופי ונציה של האמןצילום: אי־פי
שני ליטמן
שני ליטמן

מכירה פומבית של בית המכירות סותביס, בה הוצעו יצירות אימפרסיוניסטיות ומודרניות של מונה, מאטיס ופיקאסו, שברה אתמול שיאים והוגדרה כמכירה שהשיגה את הפדיון הגבוה ביותר אי פעם במכירת פומבית בלונדון — 186.44 מיליון פאונד (יותר מ-283 מיליון דולר). בכך הפתיעה המכירה גם את מארגניה, שציפו לפדיון נמוך בכ–50 מיליון פאונד.

היצירה היקרה ביותר שנמכרה היא ציור שמן מ–1908 של קלוד מונה, "לה גרנד קאנאל", שנמכר תמורת כ–36 מיליון דולר. זהו המחיר הגבוה ביותר שהושג אי פעם לציור מסדרת נופי ונציה של הצייר. הציור, שהיה שייך לאוסף פרטי, הושאל לנשיונל גלרי בלונדון מאז 2006.

"אודליסק על כורסא שחורה" של מאטיס, שהשיג במכיה כ-24 מיליון דולרצילום: אי־פי

חמש היצירות של מונה, שעמדו במרכז המכירה, נמכרו תמורת סכום כולל של 55.4 מיליון פאונד (כ–84 מיליון דולר), והתחרו עליהן 14 רוכשים שונים. בהן היתה גם היצירה "צפצפות בז'יוורני" מ–1887, שהיתה שייכת עד כה לאוסף המוזיאון לאמנות מודרנית של ניו יורק. הציור נמכר בכ–16.4 מיליון דולר וכעת יקשט מן הסתם את קירותיהם הפרטיים של מיליארדר או מיליארדרית כלשהם וייעלם מעין הציבור. החלטת המוזיאון למכור את היצירה ולהוציאה מרשותו עוררה מחאה בעולם האמנות, והיו שטענו שהמוזיאון מקריב את נכסיו התרבותיים כדי לממן רכישות אופנתיות ויקרות של אמנות עכשווית.

הציור שהשיג את המחיר השני בגובהו במכירה, 15.8 מיליון פאונד (24 מיליון דולר), היה פורטרט פרי מכחולו של אנרי מאטיס, "אודליסק על כורסא שחורה".

דיוקן עצמי של הצייר קזימיר מאלביץ', שהוצג לאחרונה ברטרוספקטיבה של הצייר במוזיאון הטייט מודרן בלונדון, השיג גם הוא מחיר שיא לעבודה על נייר, ונמכר ב–5.8 מיליון פאונד (8.8 מיליון דולר), מחיר הגבוה פי חמישה מההערכה המוקדמת שניתנה לציור. לשם השוואה, ב-2004 נמכר הציור ב–163 אלף פאונד בלבד.

"במיטה: הנשיקה" של טולוז לוטרק, שלא הוצג לקהל כבר כארבעה עשורים, והוצע לראשונה למכירהצילום: רויטרס

הציור "במיטה: הנשיקה" של טולוז לוטרק, שלא הוצג לקהל כבר כארבעה עשורים, הוצע לראשונה למכירה פומבית ונמכר תמורת כ–16.4 מיליון דולר.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ