שני ליטמן
שני ליטמן

מועצת המנהלים של מוזיאוני חיפה החליטה בישיבתה בשבוע שעבר להאריך בשלוש שנים נוספות את כהונתו של המנכ"ל נסים טל. טל מכהן כמנכ"ל חברת המוזיאונים מאז ספטמבר 1994, ולאחרונה פיטר את אוצרת המוזיאון לאמנות לאה אביר, לאחר פחות משנה בתפקיד.

בכתבה שפורסמה במוסף "גלריה" ביום שישי האחרון, הועלו נגד טל טענות שונות הקשורות בתפקודו כמנכ"ל המוזיאון במשך השנים, ונוגעות להתערבות יתרה מצדו בתכנים האמנותיים, לאוזלת היד שמגלה הנהלת המוזיאון בתחום גיוס התרומות והגדלת האוסף ולקצב התחלופה הגבוה של האוצרות במוזיאון לאמנות. אולם בישיבת מועצת המנהלים שיבחו חברי הדירקטוריון את טל על ניהול כספי תקין של המוזיאונים ועל כך שהמאזנים הכספיים שלהם מדויקים.

נסים טל. למרות הטענותצילום: רמי שלוש

יו"ר מועצת המנהלים של המוזיאון, יעקב שחם, שהה בחופשת מחלה בחודשים האחרונים, והישיבה של הדירקטוריון שהתקיימה בשבוע שעבר היתה ראשונה מזה כמה חודשים שבהם לא התקיימו ישיבות. בישיבה שחם הודיע גם כי הוא עתיד לעזוב בקרוב את תפקידו כיו"ר מועצת המנהלים, שבה הוא יושב כבר עשרים שנה. בנוסף להארכת כהונתו של טל, אישרה מועצת המנהלים את מינויה של סבטלנה ריינגולד, אוצרת מוזיאון מאנה כץ ובית הרמן שטרוק, שניים מהמוזיאונים האחרים בעיר, גם לתפקיד אוצרת זמנית של המוזיאון לאמנות, עד שיתקיים מכרז חדש לתפקיד אוצר או אוצרת של המוזיאון.

גורמים במוזיאון טענו כי ההחלטה להאריך את כהונתו של טל נבעה בין היתר מהעובדה שהוא אמור לצאת בעוד שלוש שנים לפנסיה, ומועצת המנהלים חשבה שאין זה הוגן להעבירו מתפקידו משום שהוא עשוי להתקשות במציאת עבודה חדשה.

ראש עיריית חיפה, יונה יהב, נשאל לפני כמה שבועות, בעקבות פיטוריה של אביר, אם לדעתו הניהול של המוזיאון בעשרים השנים האחרונות הוא הניהול הטוב ביותר האפשרי, ועל כך השיב: "הדירקטוריון יצטרך לתת על זה את התשובה. דעתי לא היתה נוחה מהעזיבה של שתי האוצרות האחרונות (רותי דירקטור ולאה אביר, ש"ל), והדירקטוריון יצטרך מיד עם שובו של שחם לדון בזה".

אולם הישיבה שהתקיימה ביום שלישי היתה ללא ידיעתו של יהב, כך טוענים גורמים בסביבתו, והוא שוהה בכלל בימים אלה בחו"ל. לדברי אותם גורמים, יהב לא ידע כי בישיבה הוחלט להאריך את כהונתו של טל ולמנות את ריינגולד לאוצרת זמנית. לאחר שנודע לו על כך משאלת "הארץ", אמרו מקורביו, הוא הביע על כך כעס ואמר שהוא מתעתד לפעול כדי להקפיא אותם. הגורמים מסרו שלדעת יהב, מכיוון שיו"ר מועצת המנהלים שחם עומד לפרוש בעוד כחודש, הוא לא אמור לעסוק בחידושי כהונה זמן כה קצר לפני פרישתו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ