אוסף של פריטים ארכיאולוגיים ייחודיים נתרם למוזיאון ישראל

את הפריטים אספו במשך עשרות שנים בני הזוג רוברט ורנה בלפר מניו יורק, והוא כולל פריטים ממצרים העתיקה, האימפריה הרומית והתקופה הביזנטית

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון
ניר חסון

מוזיאון ישראל קיבל לידיו אוסף של פריטים ארכיאולוגיים ייחודיים מתקופות שונות. את הפריטים אספו במשך עשרות שנים בני הזוג רוברט ורנה בלפר מניו יורק, והוא כולל פריטים ממצרים העתיקה, האימפריה הרומית והתקופה הביזנטית. האוסף מתמקד בפריטים יקרי ערך שהיו שייכים כולם לשכבות האצולה של האימפריות. אוסף בלפר נחשב לאחד האוספים החשובים בעולם הארכיאולוגי בכל הנוגע לכלי זכוכית והוא כולל עשרות כלי זכוכית שחלקם בני 3,500 שנה, ממצרים ומהממלכה הפיניקית וכוללים כלי פולחן, כלים לקוסמטיקה, ספרים ועוד.

אחד הפריטים הנדירים באוסף הוא פסל ברונזה של נער, ככל הנראה מהמאה הראשונה לספירה. רוב פסלי הברונזה שעיטרו את בתי העשירים ברומא ויוון לא שרדו, שכן הותכו לצורכי מלחמה בתקופות מאוחרות יותר. הפסל הזה שרד בשלמותו, כולל העיניים העשויות זכוכית. בשנת 2004 הועמד הפסל למכירה פומבית ומחירו ההתחלתי היה שני מיליון דולר. לא ידוע כמה שילמו בני הזוג בלפר בעבורו.

באוסף מצויה גם קסדת ראש מושלמת של לוחם מקדוני (מאה 5-4 לפני הספירה) וכן מראה עשויה ברונזה ועליה תבליט של ראש אשה, ככל הנראה בעלת המראה, וכן כלי חרס יווניים מושלמים ומעוטרים באיכות עיבוד גבוהה מאוד. האוסף (כ–100 פריטים) הגיע בשבוע שעבר ועתיד להיות מוצג לקהל בתערוכה מיוחדת החל מיוני. את התערוכה יאצרו ד"ר סילביה רוזנברג ונטשה כצנלסון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ