פרס הצילום היוקרתי "וורלד פרס פוטו" יישלל מהזוכה האיטלקי עקב "הפרת כללים"

ג'ובאני טרוילו זכה בקטגוריית "סוגיות עכשוויות" עם סדרת תצלומים שהציגו עליבות חברתית ומוסרית בעיר הבלגית שרלרואה, אך התברר שאחד מהם לא צולם במקום

שני ליטמן
שני ליטמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שני ליטמן
שני ליטמן

מנהלי תחרות צילום העיתונות הבינלאומית, "וורלד פרס פוטו", החליטו ביום רביעי לבטל את מתן הפרס לצלם ג'ובאני טרוילו שזכה במקום ראשון בקטגוריה "סוגיות עכשוויות". הנהלת התחרות הודיעה כי סדרת הצילומים שהגיש "אינה תואמת את כללי התחרות", ולכן הפרס חייב להישלל ממנו.

לחצו לצפיה בתמונה שגרמה לשלילת הפרס מטרוילו

הסדרה של טרוילו, צלם אופנה ופרסומות איטלקי, כוללת עשרה צילומים שהוצגו תחת הכותרת "הלב השחור של אירופה". היא מתארת את העיר הבלגית שרלרואה, כמוכת עוני ועליבות כתוצאה מקריסת ענף התעשייה שפירנס אותה. בתמונות הקודרות של טרוילו נראים תושבי העיר בסיטואציות המבטאות עוני ועליבות חברתית ומוסרית, חלקן בעלות אופי מיני.

מנהל התחרות, לארס בורינג (מימין). התחרות חייבת להתבסס על אמון, והאירוע הזה הוא פתח לדיון מחודשצילום: אי־אף־פי

לאחר שפורסמו תוצאות התחרות, פנה ראש העיר של שרלרואה, פול מגנט, להנהלת התחרות וביקש לבטל את הפרס לטרוילו בטענה שצילומיו הם "עיוות משמעותי של המציאות שמטיל סטיגמה על שרלרואה ועל תושביה, כמו גם על מקצוע צילום העיתונות". אל הנהלת התחרות הגיעו גם תלונות מצד צלמים שטענו שמדובר בתצלומים מבוימים.

בקשתו של ראש העיר שלא להוציא את דיבת עירו רעה נדחתה בתחילת השבוע שעבר. "וורלד פרס פוטו לא מצאה כל סיבה ממשית לביטול הפרס לצלם. לא היתה שום עובדה שעוותה, על פי כמה שיכלו השופטים לשפוט", נמסר מטעם התחרות. אולם בהמשך הגיע מידע נוסף להנהלת התחרות, לפיו אחד הצילומים בסדרה, המתקיים בסטודיו של צייר שעובד עם מודלים חיים, בהם כמה נשים עירומות העומדות מעל גבר עירום שכוב על שולחן, צולמה למעשה במולנביק שבפרברי בריסל, ולא בשרלרואה. לנוכח הפרט הזה הוחלט לשלול את הפרס.

"הצלם אישר בשיחה טלפונית ובאימייל שהצילום לא נעשה בשרלרואה, בניגוד למה שטען כשהגיש את הסדרה לתחרות. המידע השקרי הזה מהווה הפרה של חוקי התחרות", אמרו נציגי וורלד פרס פוטו.

טרוילו הודה שהתמונה לא צולמה בעיר הנושא של הסדרה. לעיתון הצרפתי "לה מונד" אמר: "עשיתי טעות ואני באמת מצטער על כך. אבל לא התכוונתי לרמות אף אחד — אחרת לא הייתי משאיר את שמו של הצייר. הוא אמן מוכר והיה קל לגלות שהוא אינו פועל בשרלרואה".

"השארנו את הפרס על כנו כל עוד לא היתה הוכחה מוצקה לכך שהכללים הופרו. רצינו להסיר כל ספק", אמר מנהל התחרות, לארס בורינג, בהודעה לעיתונות. הוא הביע צער כל כך שהצלם מסר "מידע מטעה". "תחרות וורלד פרס פוטו חייבת להתבסס על אמון בצלמים ובאתיקה שלהם. התחרות פשוט לא עובדת בלי אמון. כרגע יש לנו מקרה ברור של אינפורמציה מטעה וזה משנה את השיפוט. יש כאן חוק שעברו עליו וקו שנחצה", מסר בורינג, "לנוכח התגובות שקיבלנו, ברור שנדרש דיון לגבי ההגדרה של צילום עיתונות, צילום דוקומנטרי ופוטוג'ורנליזם, דיון שישפיע על הקודים המוסריים ועל הפרקטיקות של הצלמים המקצועיים. אנחנו מקווים להשתמש באירוע הזה כחוויה מלמדת".

בהמשך לפסילת הסדרה של טרוילו, הסדרה שזכתה בפרס שני תקבל כעת את הפרס הראשון, והפרס השלישי ייהפך לשני. בקטגוריה הזאת לא יינתן השנה פרס שלישי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ