הושג הסכם קיבוצי למרצים מן החוץ במכללת שנקר

לאחר משא ומתן של שנתיים הושג הסכם המבטיח שיפור בשכר ובתנאים הסוציאליים של כ–300 מרצים מהסגל הזוטר. הובטחה להם גם מעורבות מוגברת בהחלטות אקדמיות

שני ליטמן
שני ליטמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שני ליטמן
שני ליטמן

ועד המרצים מן החוץ של מכללת שנקר חתם אתמול (ראשון) על הסכם קיבוצי ראשון מול הנהלת המכללה. הוועד, המאוגד במסגרת ארגון "כוח לעובדים", ניהל משא ומתן עם הנהלת המכללה במשך שנתיים עד שהגיע לנוסח שהיה מוסכם על ההנהלה וזכה גם לתמיכת רוב המרצים. ההסכם הנוכחי גם אושר על ידי ועדת התכנון והתקצוב של המועצה להשכלה גבוהה והוא יחול מתחילת שנת הלימודים הנוכחית ולמשך ארבע שנים וחצי.

במסגרת ההסכם יובטח שיפור בשכרם של כ–300 מרצים מהסגל הזוטר, הכוללים מרצים מן החוץ וסגל עמית, בגובה של 10%–35%, וכן תנאים סוציאליים מלאים לרבות הפרשות לקרן השתלמות. בנוסף, הובטח למרצים מן החוץ רצף תעסוקתי בין הסמסטרים, בניגוד למצב הקודם שבו הם פוטרו בתום כל סמסטר ונשכרו מחדש לעבודה בתחילת הסמסטר הבא. הנהלת המכללה גם התחייבה על תחלופה נמוכה של כוח אדם בין שנה לשנה, בהיקף של עד 9% בלבד מהמועסקים.

מכללת שנקרצילום: דניאל צ'צ'יק

לאנשי הסגל הזוטר הובטחה גם מעורבות מוגברת בהחלטות אקדמיות, באמצעות נוכחות של נציגים מטעמם בוועדות מחלקתיות, במועצה האקדמית, בוועד המנהל של שנקר ובחבר הנאמנים. לדברי אנשי כוח לעובדים, מדובר בהישג דרמטי, כי כעת יוכלו חברי הסגל הזוטר להיות שותפים גם בוועדות לאיוש משרות במכללה, בשונה מגופים אקדמיים אחרים שבהם אנשי הסגל הזוטר מודרים לחלוטין מהחלטות כאלה.

מיכל פרייפלד, מרצה בחוג לעיצוב תעשייתי שניהלה את המשא ומתן עם ההנהלה מטעם ועד המרצים יחד עם דייוויד גוס, אמרה: "השינוי המהותי הוא השינוי בתפישת מעמדם של המורים מן החוץ. יצאנו לדרך סקפטיים מאוד, לאחר ששנים הורגלנו לחוסר וודאות בנוגע לעתידנו במוסד, אשר התבטא בפיטורים בין הסמסטרים והתעלמות מן הוותק שצברנו. זו תופעה רווחת בקרב מרצים מן החוץ במכללות. תנאי ההעסקה של מרצי המכללות הציבוריות הוזנח לעומת עמיתינו באוניברסיטאות במשך שנים. אין מנוס מהתאגדות גם במכללות ויצירת פורום משותף של המכללות הציבוריות למען עתיד ההוראה במוסדות אלה".

שנקר היא המכללה הציבורית השלישית בישראל שחותמת על הסכם קיבוצי עם מרצי הסגל הזוטר. קדמו לה מכללת תל אביב ומכללת ספיר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ