קרן מאירהוף לעיריית ת"א: "אם תיפגע פעילות המרכז לאמנות תידרשו להשיב את כספי התרומות"

נציגי קרן מאירהוף בישראל כתבו לראש עיריית תל אביב רון חולדאי והבהירו כי אם ישונה ייעוד מבנה מאירהוף המשויך למוזיאון תל אביב, הם ידרשו מהעירייה להשיב את סכום התרומה, על סך 700 אלף דולר, שאיפשרה את שיפוץ המבנה ופתיחת המרכז לחינוך לאמנות

שני ליטמן
שני ליטמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שני ליטמן
שני ליטמן

נציגי קרן מאירהוף בישראל שיגרו מכתב חריף לראש עיריית תל אביב רון חולדאי, בו הם דורשים ממנו לחזור בו מהחלטותיו בנוגע לשינויים בייעוד המבנה ששופץ בתמיכת הקרן ברחוב דובנוב, ואשר שימש עד עתה כמרכז לחינוך לאמנות המשויך למוזיאון תל אביב. במכתב הכריזו כי אם לא תשונה ההחלטה עד לתאריך 8 במארס (כלומר עד ליום ראשון האחרון), הם ידרשו מהעירייה להשיב את סכום התרומה שאיפשרה את שיפוץ המבנה ופתיחת המרכז לחינוך לאמנות. עד כה לא התקבלה כל תשובה בעניין מטעמו של ראש העיר.

במכתב נטען כי "במסגרת תרומתן למוסדות אמנות בישראל, השיאו קרנות מאירהוף תרומה בראשית שנות ה-90 בסכום כולל של 700 אלף דולר, לטובת שיפוץ והתאמה של המבנה ברחוב דובנוב 8 בתל אביב לשמש מרכז חינוך בתחומי אמנות שונים. כל זאת כשלוחה של מוזיאון תל אביבי לאמנות, מוסד שהינו תאגיד עירוני.... ניתן רק לשער את עוצמת התדהמה, עת נודע לאחרונה לנציגי קרן מאירהוף כי קיימת כוונה מצד העירייה לשנות את תכלית ייעודו של המרכז לחינוך לאמנות, באופן שהחל משנת הלימודים הבאה ישמש המבנה לפעילות רגילה של בית ספר וגני ילדים עירוניים".

במכתב ישנה התייחסות גם לאופן שבו התירה העירייה במבנה ברחוב דובנוב את פעילותם של בית קפה ואולם אירועים בבעלותם של תדי שאולי ואיציק חנגל, בניגוד לסיכום עם קרן מאירהוף, דבר שגם הוא התברר לנציגי הקרן רק לאחרונה. "בעבר קרנות מאירהוף התבקשו ונאותו לאפשר שימוש מוגבל בחלק מהמרכז לצורך הפעלת מסעדה במקום, וזאת לשם סיוע במימון הפעילות המוצהרת של המרכז לחיוך לאמנות... יחד עם זאת, בשום שלב קרנות מאירהוף לא התבקשו וממילא מעולם לא הסכימו, ליתן את שם המשפחה התורמת לשימושים מסחריים מובהקים החורגים מזמן, ואף סותרים, את הגדרת המקום כמוסד לחינוך לאמנות. כך יוצא למורת רוחם הרבה של נציגי קרנות מאירהוף, כי לא רק שיותר ויותר שטחים מהמבנה הופקעו לצרכי פעילות מסחרית שכל קשר בינה לבין חינוך לאמנות מקרי בהחלט, אלא שבמדובר במיזמים ובאירועים פרטיים המתקיימים תחת השם 'גלריה מאירהוף'... תוך שימוש אסור בשם המשפחה ובלי שקיים מידע כלשהו מה מידת התרומה שיש בפעילות הזו להפעלת המרכז לחינוך לאמנות".

נציגי הקרן מוחים כי קבלת ההחלטה על שינוי השימוש במבנה, לדבריהם "במחשכים... וללא ניסיון לשיתופם של נציגי קרנות מאירהוף בשיקולים לבטל את ייעודו של המרכז הנושא את שם המשפחה התורמת וממילא מבלי לקבל את הסכמתם לתוכנית המעקרת את המוסד בו השקיעו ממון כה רב, מהווים ביטוי קיצוני של עיוות בדרך קבלת ההחלטות, שלא לומר כפיות תודה והעדר נימוס אלמנטרי של מושא ההטבה כלפי מיטיבו".

"העירייה נדרשת להודיע לאלתר ואל יאוחר מיום 8 במארס 2015, על חזרתה מהכוונה להסב את המרכז לחינוך לאמנות לגני עירייה ואו בית ספר לחינוך יסודי ולחדול מכל פעילות נוספת שאינה תואמת את הייעוד המקורי של המוסד ללא קבלת הסכמתן המוקדמת של קרנות מאירהוף". במידה ולא תינתן הודעה מסוג זה, מודיעים נציגי מאירהוף כי קרנות מאירהוף ידרשו השבה מלאה עד סוף החודש של כל סכום התרומה כפי שניתנה על ידיהם למרכז לחינוך לאמנות, בתוספת ריבית.

במקביל, ראשי המאבק כנגד סגירת מרכז מאירהוף לחינוך לאמנות בתל אביב, קראו השבוע לאמנים להחרים את האירוע "עושים אמנות אוהבים אמנות" שיתקיים ביוזמת עיריית תל אביב בחודש מאי. הקריאה להחרמת האירוע יצאה לטענת מנהיגי המאבק, "לנוכח הפגיעה המתמשכת במרכז מאירהוף, בעשרות האמנים המלמדים בו ובמאות האמנים לעתיד שיפגעו מהמהלך של העירייה והנהלת המוזיאון". ראשי המאבק פנו בבקשה לאמנים שלא להשתתף באירועים לאות מחאה והפגנת סולידריות עם מאבקם. שי עבאדי, מורה במרכז מאירהוף ומראשי המאבק, טען כי "צעד זה מתבקש עד שיוסר איום הפגיעה במרכז ובמורים/אמנים המלמדים בו ויובטח עתידו של החינוך הציבורי־מקצועי לאמנות בתל אביב. עיריית תל אביב וראשה מתהדרים בתרומתם לאמנות ופוגעים במקביל קשות ובאופן מתמשך באמנים ובחינוך לאמנות בעיר. אוהבים אמנות אינה רק סיסמא. אהבת אמנות אמיתית מתחילה בחינוך לאמנות, בכבוד לאמנים ובכבוד למורים לאמנות".

העירייה עצמה מתעקשת כי הפגיעה בפעילות המרכז תהיה מינימלית, ולשאלת "הארץ" השיבה: "העירייה כבר הודיעה כי הסדנאות תמשכנה לפעול כסדרן והמוזיאון הודיע כי לא תהיה כל פגיעה בפעילות, שכן השטח שנדרש לגני הילדים צומצם לחלק מהקומה הראשונה בלבד, ונמצא מקום חלופי בתוך המבנה לשתי הסדנאות שתוסבנה לגני ילדים. נכון להיום קיימת התדיינות מול הקרן בהתאם לאמור בפרוטוקול ובטרם ביצוע העבודות בפועל, תוך בחינת מערכת ההתחייבויות וההסכמים שנערכה מול התורמים לפני למעלה מ-20 שנה. העירייה תקיים גם השנה את אירועי 'אוהבים אמנות, עושים אמנות' שיתנו חשיפה ליוצרים בעיר ואמנים ורבים כבר נענו ל'קול קורא' שפירסמה העירייה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ