הכנסות מאיור "אסטריקס" שנמכר תמורת 150 אלף יורו הוקדשו לקורבנות "שארלי הבדו"

איור מקורי שיצר אלבר אודרזו בתחילת שנות ה-70 לקומיקס "אסטריקס" נמכר במכירה פומבית של בית המכירות כריסטיס בפריז

נירית אנדרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נירית אנדרמן

איור מקורי שיצר בתחילת שנות ה-70 לקומיקס "אסטריקס" נמכר אתמול תמורת 150 אלף יורו, במכירה פומבית של בית המכירות כריסטיס בפריז. כך דיווח בי־בי־סי. כל ההכנסות ממכירת הציור הזה הוקדשו למשפחותיהם של קורבנות פיגוע הירי במערכת העיתון . גם בית המכירות כריסטיס הסכים לוותר על העמלה שלו מהמכירה, למען המטרה הזאת.

האיור של "אסטריקס" שנמכר במכירה פומביתצילום: אי־אף־פי

האיור, שנוצר בעבור הקומיקס "Asterix and the Laurel Wreath" שיצא לאור ב–1971, נשא הקדשה מיוחדת מטעמו של אודרזו - אחד משני היוצרים של הקומיקס הבלגי המצליח הזה (לצדו של רנה גוסיני המנוח).

אודרזו, שכבר יצא לגמלאות והפסיק ליצור קומיקס, פירסם יומיים לאחר מתקפת הטרור במערכת שרלי הבדו כמה איורים בעקבות האירוע. באחד מהם נראה אסטריקס - גיבור הקומיקס המפורסם ביותר שיצא אי פעם תחת ידיו של אודרזו - אומר "גם אני שארלי" בזמן שהוא מניף אחד מאויביו ומשליך אותו מעלה באוויר. באיור אחר נראו אסטריקס ואובליקס, שני הלוחמים הגאליים האמיצים, מרכינים ראש בצער.

האיור של "אסטריקס"צילום: אי־אף־פי

"איני משנה את האמנות שלי, אני פשוט רוצה להביע את אהדתי לקריקטוריסטים ששילמו בחייהם על היצירה שלהם", אמר אז אודרזו ל"לה פיגארו" שפירסם את איוריו. "איך מישהו יכול לעשות מעשה כה מחריד? איך אנשים שמתיימרים להיות אנושיים יכולים לרצוח אנשים שמעולם לא פגשו אבל אמרו משהו לא נכון, ולכן מאותו רגע חייבים במיתה? זה לא שפוי".

בתוך כך, שני ציורים מקוריים מתוך סדרת הקומיקס שיצר במאה הקודמת אמן הקומיקס הבלגי הרז'ה (שם העט של ז'ורז' רמי) נמכרו לפני כשבוע בפריז בסכומים מרשימים: יצירה מקורית בשם "Honneur au jubilaire" שפורסמה במקור ב 1938 במוסף הילדים של העיתון הבלגי Le Vingtième Siècle, נמכרה ביותר מ–498 אלף דולר, ואילו איור מקורי אחר של טינטין, מתוך הסיפור "שרביטו של אוטוקר", נמכר תמורת 350 אלף דולר. כך דיווח שלשום אתר חדשות האמנות "artnet".

העבודות הללו נמכרו במכירה פומבית שקיים בית המכירות סותביס בפריז בסוף השבוע האחרון, והוקדשה כולה לקומיקס. זוהי המכירה הפומבית השנייה של סותביז פריז המוקדשת כולה לקומיקס. במכירה הקודמת, שהתקיימה ב 2012, נרשמו הכנסות של 700 אלף דולר בלבד, ונמכרו בה 27 מתוך 89 יצירות (פחות משליש). לעומת זאת, לפי "artnet", במכירה שהתקיימה בסוף השבוע נמכרו 189 מתוך 288 עבודות הקומיקס שהוצעו למכירה (כמעט שני שלישים). סך ההכנסה שנרשם במכירה היה 4.1 מיליון דולר.

את ההפתעה הגדולה ביותר של המכירה סיפקה סקיצה לאיור של הקומיקס "אסטרו בוי" מ–1980 של אמן הקומיקס היפני אוסאמו טזוקה שנמכרה תמורת 25 אלף דולר (פי 4.5 מההערכות המוקדמות).

שתי מכירות פומביות גדולות נוספות של קומיקס, הפעם של כריסטיס פריז, עתידות להתקיים בסוף השבוע הקרוב. בין היתר יוצע שם למכירה איור מקורי בדיו של טינטין ששוויו מוערך ב–750 אלף דולר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ