77 שנה אחרי ליל הבדולח: רימוני כסף שבזזו הנאצים הושבו ליורשת

בית המכירות קדם עצר מכירה פומבית של פריט יודאיקה, לאחר שהתגלה כי היה שייך למשפחה יהודית לפני השואה. היורשת הגיעה מווינה לתל אביב כדי לקבל את רכושה בחזרה

עופר אדרת
עופר אדרת
עופר אדרת
עופר אדרת

זמן קצר לפני מכירה פומבית שהתקיימה בחודש שעבר בירושלים קיבל מרון ארן, מבעלי בית המכירות קדם, אימייל שטרד את מנוחתו. "ביקשו שנוציא את אחד הפריטים מהקטלוג ונעצור את המכירה שלו", סיפר היום (רביעי) ל"הארץ". מרון, שמכיר את כללי המשחק של עולם המכירות הפומביות, התמלא כעס. "כשזה קורה, זו תמיד צרה צרורה", הסביר.

הפריט הבעייתי היה זוג רימונים כסופים שנועדו לקישוט ספר תורה. מקורם היה בווינה בראשית המאה ה–20. הם כוללים הקדשה מ-1930 "לזיכרון נשמת בנם המנוח" של בני זוג יהודים ממשפחת לסינג. את האימייל שלחה לו חנה לסינג, בת למשפחה יהודייה מאוסטריה. היא ביקשה לעצור את המכירה כשגילתה כי הרימונים היו שייכים למשפחתה ונבזזו בידי הנאצים מבית כנסת בווינה ב בנובמבר 1938.

רימוני הכסף שהוחזרו ליורשתצילום: מוטי מילרוד

"אני יודעת שהם תוכננו להימכר בתום לב, ולכן ביקשתי לאפשר לי לקנות אותם במחיר הפתיחה", אמרה. בקטלוג מופיע המחיר 1,000 דולר. בית המכירות קדם החליט למכור לה את הרימונים במחיר המבוקש ללא העמלה שבדרך כלל מקבל בית מכירות על שירותו. היום הושבו הרימונים לידיה במלון הילטון בתל אביב, לשם הגיעה מאוסטריה.

לסינג מכירה מקרוב את נושא השבת הרכוש היהודי מתוקף תפקידה כמזכ''לית קרן הפיצויים הכללית והקרן הלאומית לקורבנות השואה של אוסטריה. לסינג, בת 52, היא בתו של מסוכנות הצילום מאגנום. לסינג האב עזב את וינה לאחר סיפוח אוסטריה לרייך השלישי והיגר לארץ ישראל, שבה הצטרף לצבא הבריטי כצלם. אחרי שב לאוסטריה והצטרף לסוכנות הידיעות אי־פי ובשנות ה–50 הצטרף לסוכנות הצילום מאגנום, ותיעד את אירופה אחרי המלחמה. אמו, סבתה של חנה לסינג, נרצחה באושוויץ.

מרון ארן מבית המכירות קדם וחנה לסינג בעת השבת הרימונים לרשותה בתל אביב, היוםצילום: מוטי מילרוד

איך התגלגלו הרימונים ממשפחתה של לסינג בווינה לבית מכירות פומביות בישראל ב–2015? כאשר ארן מבית המכירות גילה כי הפריט "בעייתי" הוא יצר קשר עם סוחר האמנות הישראלי שהפקיד את הפריט בבית המכירות שלו. הבירור העלה כי הפריט שייך לאספן אנגלי, שהחליט למכור את אוסף האמנות והיודאיקה שלו. "זה לא פריט גנוב. האספן קנה את זה לגמרי בתום לב, כמו שקורה כל הזמן. הוא לא יכול היה לעקוב ולגלות שהפריט הזה נבזז ב–1938", אמר ארן.

הרימונים היו שייכים לקרוב משפחתה של לסינג — "דוד דויד העשיר", כדבריה. משפחתו תרמה את הרימונים האלה, לצד פריטים אחרים מהאוסף שלה, לקהילה היהודית בווינה. בליל הבדולח הם ככל הנראה נגנבו בידי הנאצים. "הבוזזים לקחו הכל. במיוחד כלי כסף קטנים. אבל אני שואלת את עצמי: למה הם שמרו את זה? הרי זה חפץ כל כך יהודי", אמרה. כעת היא מבקשת לברר כיצד התגלגלו הרימונים לאספן האנגלי, שממנו קנתה אותם כעת, בתיווך בית המכירות. לאביה, אריך לסינג, בן 91, אמרה בהתרגשות: "אני מחזירה לך את הרימונים של המשפחה. תשים אותם ליד החנוכייה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ