יריד הצילום "תל אביב פוטו" ייפתח בתל אביב

היריד , שיתקיים במתחם "עזה 13" ביפו, מאפשר לצלמים, צעירים בעיקר, להציג את עבודותיהם ולמכור אותן לקהל הרחב

שני ליטמן
שני ליטמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שני ליטמן
שני ליטמן

מחר (26.3) ייפתח בתל אביב יריד הצילום "תל אביב פוטו", במתחם "עזה 13" ביפו. היריד, שהוא מעין מקבילה צעירה בתחום הצילום ליריד האמנות צבע טרי, מאפשר לצלמים, צעירים בעיקר, להציג את עבודותיהם ולמכור אותן לקהל הרחב.

את היריד יזמו לפני חמש שנים הילה תדמור ודלית מרחב. תדמור עסקה בתרפיה באמנות ועבדה כמה שנים בגלריה קונטמפוררי של האספן רוני פורר. לדבריה, הדחף לייסד את היריד נבע מהתאהבות בצילום ורצון לתת במה לצלמים צעירים. בהדרגה היריד גדל קצת וכעת מוצגים בו גם צלמים ותיקים יותר, כמו אלכס ליבק. לצד צלמי עיתונות מופיעים ביריד גם עבודות של צלמי אופנה, צלמי אוכל ועוד. הצלמים שמבקשים להשתתף ביריד שולחים הצעות, והעבודות שמשתתפות נבחרו על ידי תדמור, מרחב והיועצת המקצועית של היריד, טלי אמיתי טביב. כל צלם רשאי להציג עד שלוש עבודות, ודמי ההשתתפות הם 500 שקלים לצלם. מהמכירות גובות המארגנות 25%. לדברי תדמור, בשנים הקודמות היתה היענות יפה של רוכשים, אולם בשנה שעברה חלה ירידה משמעותית במכירות ולכן השנה מחירי העבודות ירדו, והמחיר המקסימלי לעבודה עומד על 6,000 שקל. לדבריה, קשה יותר למכור עבודות צילום מאשר עבודות אמנות מסוגים אחרים. "רק בשנים האחרונות הצילום מקבל קצת מקום. אנשים לא מחוברים לזה ולא תמיד מבינים צילום. לכן גם לצלמים נורא קשה", היא אומרת. לדברי תדמור, אין ספונסר שעומד מאחורי היריד ולכן בכל שנה קיומו אינו מובן מאליו.

עבודה של שירן כהן שתוצג בירידצילום: שירן כהן

בנוסף לצלמים הצעירים, תוצג השנה סדרת צילומים פוסט אפוקליפטיים של העיר תל אביב תחת מלחמה, של איתן ויתקון, שיוצר קולאז'ים של אתרים מוכרים בעיר תל אביב עם צילומים של ערים שניזוקו במלחמות וצלמת האופנה והדוקו מירב בן לולו תציג פרויקט המנהל דיאלוג עם עולם האופנה.

ביריד יוקדש חדר למגזין צילום העיתונות הדיגיטלי "The Archive" שיסדו הצלמים אורי לנץ ואיליה יפימוביץ', בו יוצגו דימויים שהופיעו בשלושת הגיליונות הראשונים של המגזין: גיליון צוק איתן, גיליון חגים וגיליון ירושלים. כמו כן יחשפו דימויים אשר יופיעו בגיליון הרביעי של המגזין ויעסקו בנושא הבחירות. חדר נוסף יוקדש לגלריה אינדי לצילום, גלריה שיתופית שהוקמה לפני ארבע שנים על ידי קואופרטיב המונה 12 צלמים.

כמו כן, תתקיים במסגרת היריד תערוכת יחיד של הצלם הבלגי לוק דראטוואה, בה הוא יציג צילומים מתוך שלוש סדרות המתעדות את ניו יורק: "חלונות", "סאבוויי" ו"רחובות".

תדמור אומרת שמיקומו של היריד בשוליים של הסצנה האמנותית הוא מכוון ורצוי. "אנחנו מחוץ לשיח, מבחירה. אנחנו לא רוצות להיות בפוליטיקה של האמנות. אין לנו בעיה להציג צלם שהוא טוב בעינינו, גם אם לא למד בשום מקום מסודר. אנחנו לא משחקות את המשחק של כולם. יש לפעמים גלריות שמשתתפות ביריד, כמו הגלריה של רוני פורר שהשתתפה לפני שנתיים, וגם גלריה זימאק. השנה רק פלורנטין ואינדי. אין לנו את העירייה מאחורינו, אנחנו לא רוצים אף אחד שיהיה בעל בית שלנו ויחליט בשבילנו ויגיד לנו מה לעשות. זה פרויקט שלנו עם הבחירות שלנו, עם אנשי מקצוע שאנחנו אוהבות ומעריכות. היו כאלה שרצו להצטרף, אבל אנחנו לא רצינו. וגם יש לי תחושה שגם אמנים רוצים משהו אחר, שלא שייך דווקא לגלריות, שהם לא צריכים להיות משועבדים לשום דבר. הם צריכים במה להציג בלי חוזה ארוך טווח, משהו קצת אחר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ