רופי קאור, אמנית ומשוררת מטורונטו שבקנדה, צילמה את אחותה, פראב, בסדרת תמונות שהכינה כחלק מקורס שהיא לומדת באוניברסיטה. היא העלתה את התמונות לאינסטגרם, כשבאחת מהן נראית האחות שוכבת כשפניה אל הקיר ועל סדין המיטה ובין ירכיה של המצולמת נראים כתמי דם. בשבוע שעבר, פחות מיממה לאחר שעלתה התמונה לאינסטגרם, היא הוסרה על ידי עובדי האתר. בנימוקים ששלחו לה כתבו שהוא "מפר את תנאי השימוש". קאור לא ויתרה. היא העלתה את התמונה בשנית כעבור זמן קצר, אבל זו שוב הוסרה. 

בעקבות זאת היא כתבה מכתב פתוח למנהלי אינסטגרם שאותו העלתה גם בפייסבוק. לדבריה, היא פירסמה את התמונה של אחותה באינסטגרם כי ביקשה להראות את הגוף הנשי בזמן מחזור כדי שאנשים יבינו שזהו "תהליך רגיל ונורמלי" שאין צורך להתבייש בו. 

"תודה לכם אנשי אינסטגרם", כתבה, ש"הגבתם בדיוק בדרך שאותה אני רוצה לבקר. בדפים שלכם יש כל כך הרבה תמונות של נשים, בהן קטינות רבות, המוצגות כאובייקט מיני באופן הרבה פחות אנושי".

בשיחה עם "וושינגטון פוסט", אחרי פרסום המכתב שלה, שזכה לעשרות אלפי לייקים ושיתופים, אמרה קאור: "אין להם בעיה להראות פורנו באינסטגרם, אבל אסור להראות מחזור? איך הם מעזים להגיד לי לכסות את הגוף שלי? מי הם שיאמרו שהאופן שבו אני מתעוררת לפחות פעם בחודש פוגע ברגשות הציבור?"

קאור היא לא הראשונה שפוסטים שלה נמחקים מאינסטגרם או מפייסבוק בטענה שהם פוגעניים - על אף שאין אלימות בתוכן המוצג בהם. הפניות של קאור למנהלי אינסטגרם, גם בפייסבוק וגם באינסטגרם עצמו זכו לעשרות אלפי לייקים ולאלפי שיתופים. לקאור עצמה יש נכון לאתמול 138 אלף עוקבים באינסטגרם ומספרם עולה במהירות.

בינתיים, אינסטגרם החזירה את התמונה ובמכתב ששלחו לקאור התנצלו נציגי הרשת החברתית וטענו ש"אחד מחברי הצוות של אינסטגרם הסיר בטעות משהו שפרסמת". קאור פרסמה את המכתב ולאחר מכן העלתה פוסט נוסף, שבו הודתה לעוקביה ותומכיה ברשת, שהתייצבו מאחוריה ודרשו מאינסטגרם להחזיר את הצילום.

הפוסט והסרתו הציתו דיון לגבי הלגיטימציה שמקבלים דימויים של אלימות ומיניות מוחצנת במרחב הציבורי, ברשתות החברתיות, במודעות פרסומות, בתכניות טלוויזיה ובסרטי קולנוע, לעומת הדה־הלגיטימציה לדימויי גוף נשיים אחרים - כמו צילומים הכוללים עירום שאינו מיני, הנקה ומחזור.

"מראהו של דם וסתי גורם לאנשים לחוש בחוסר נוחות בעולם שבו אנחנו נחשפים בלי הפסקה לדימויים שהם באופן מובהק מיניים, אלימים ומתועבים — וזה אומר הרבה", כתבה אמה גריי  האמריקאית אמה גריי באתר "האפינגטון פוסט" בתגובה לפרשה. "אנחנו רואים דיווחי חדשות ממלחמות ומרתונים של הסדרה 'חוק וסדר - מדור מיוחד' מבלי למצמץ, אבל ישנה רק פרסומת אחת למוצרי וסת שהשתמשה בצבע אדום כדי לסמל דם וסתי (כשאני חושבת על פרסומות לטמפונים ולתחבושות היגייניות, עולים בדעתי נוזל תכלכל ולא מזוהה ונשים בלבן מקפצצות בחדווה מסביב)".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ