זהותה המורכבת של אמנית המיצג כבדת הראייה מאום אל פחם

אלהאם מחאמיד היא סטודנטית לחינוך ותיאטרון באוניברסיטה העברית, כבדת ראייה וחברת נבחרת ישראל בכדור־שער, במקור מאום אל פחם אך בחמש השנים האחרונות, לאחר שסיימה שירות לאומי, מתגוררת בירושלים. בערב הנעילה של פסטיבל ירושלים לאמנות היא תתיך את מרכיבי הזהות השונים שלה לפרפורמנס

גיל נוה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גיל נוה

"רק כשיצאתי מאום אל פחם הרגשתי את השונות שלי, כאילו אני זרה שטסה לחו"ל ולא רק שאני כבדת ראייה", מספרת אלהאם מחאמיד, בת 25, חברת נבחרת ישראל בכדור־שער, שתשתתף מחר (שני) בערב הנעילה של פסטיבל ירושלים לאמנויות במוזיאון ארצות המקרא. תחת הכותרת "התגלות" ישתתפו יוצרים ומופיעים מירושלים במיצגי פרפורמנס מקוריים שמתכתבים עם הגלריות השונות במוזיאון, מה שמחאמיד מגדירה כ"מצרפת את הזהות שלי, שמיוצגת בחפצים שלי, לסיפורים האישיים הרבים שטמונים באובייקטים שמוצגים בגלריה".

כמעט טבעי ששאלות של זהות יעלו במפגש בין ההיסטוריה המקראית שמוצגת במוזיאון לבין מחאמיד, שמתגוררת בירושלים כבר כחמש שנים, מאז ששירתה בשירות לאומי וכיום לומדת חינוך ותיאטרון באוניברסיטה העברית. כמעט טבעי שהשאלות הללו יטעינו את המפגש בפוליטיקה של זהויות, אבל מחאמיד, שלמדה עברית רק עם בואה לירושלים, מנסה שלא לרדד את המפגש הזה לנרטיבים פשטניים של לאומיות או מוגבלות: "אני קיימת במרחב הזה, מתנהלת בו, מבטאת את התחושות שנובעות בי מהמפגש בין הסיפור האישי שלי למוצגים, ומקווה שהצופים יתחברו לחוויה אנושית אוניברסלית, לא לנושא פוליטי כזה או אחר, לקטגוריה כזו או אחרת".

אלהאם מחאמיד. חברה בנבחרת ישראל בכדור-שערצילום: אוסף פרטי

הפרפורמנס של מחאמיד נוצר בהנחייתה של הכוריאוגרפית והבמאית עמנואלה עמיחי, שמנחה את אנסמבל המופיעים החדש של החוג לתיאטרון באוניברסיטה העברית, בראשות ד"ר ג'נט מלכין, שחיברה בין השתיים, ונכון לעכשיו אמור לעלות באופן חד פעמי במסגרת ערב הנעילה של הפסטיבל הירושלמי. לדברי עמיחי (בתו של המשורר יהודה עמיחי), המיצג, שנערך בחסות קרן בילי קריסטל להידברות, נולד כתוצאה מסיור משותף שהן ערכו עם אנשי המוזיאון ונציגי עיריית ירושלים במקום וההבנה כי קיימת הקבלה בין פיסות ההיסטוריה שבגלריה לבין פיסות ההיסטוריה האישית של מחאמיד. "יש שם חותמות משפחתיות, שבזמנו היו כמו הדרכון או תעודת הזהות שלנו היום. מאחורי כל חפץ כזה שנראה סתמי עומד סיפור מורכב, עם סיבות ונסיבות. כשאלהאם מניחה את תעודת הזהות האישית שלה בסמוך לחותמות הללו, ומגיבה למפגש הזה, נוצרת סיטואציה מורכבת, יפה ורגישה".

"אלהאם מחאמיד. "מקווה שהצופים יתחברו לחוויה אנושית אוניברסליתצילום: אוסף פרטי

אף על פי שמחאמיד בעלת מודעות גופנית גבוהה ביותר בהיותה ספורטאית, עמיחי מבהירה שאין לצפות לווירטואוזיות פיזית בין המוצגים, אלא לווירטואוזיות רגשית־פרפורמטיבית, לאור הזהות המורכבת שלה: מוסלמית, ערבייה, אזרחית ישראל, ספורטאית בנבחרת ישראל, כבדת ראייה, סטודנטית וכן הלאה. "היא נכנסת למצב שבו היא פועלת עם האובייקטים שלה בין האובייקטים שבחלל הגלריה. היא מאוד מודעת לתנועה שלה, לחפצים שהיא נושאת, מגיבה אליהם. אבל מה המקום שלה בתוך כל זה? מה המקום שלה ביחס לצופים?" שואלת עמיחי. לדבריה, הן בחרו במדויק בחפצים שתישא מחאמיד ובאופן שבו תמקם אותם ביחס למוצגים, בתזמון מסוים, באופן הליכה מסוים, בביטוי רגשי ברור, אבל השאלות שהן מעלות נותרות פתוחות לדיונם של הצופים.

שתיהן לא מפרטות עוד על ההתרחשות במהלך המיצג, אולי בשל החשש מפני מה שהן מגדירות כ"קיטלוג", אבל מחאמיד סיפרה כי בתהליך החזרות נעשו נסיונות לבחור בחפצים שיאפשרו "חיבור אוניברסלי" של הצופים למיצג, ולא ינכרו אותם על סמך נושא כזה או אחר. וכך נבחרה מנורה של סבתה של מחאמיד, אשר עוברת בירושה במשפחתה במשך כמה דורות ונושאת את ההיסטוריה האישית שלה, אבל לא נבחר שימוש בקוראן - שעשוי להיות נפיץ בהרבה ולהסיח את הדעת מהמסע האישי שהיא עוברת במהלך המיצג.

עמנואלה עמיחיצילום: אמנון וינר

במקביל לפרפורמנס החד־פעמי של אלהאם מחאמיד ישתתפו עוד עשרות אמנים באירוע במוזיאון ארצות המקרא, ביניהם תלמידה אחרת של עמיחי אשר חברה באנסמבל המופיעים של החוג לתיאטרון, יפעת שיר מוסקוביץ', אשר תציג את נקודת מבטה האישית של הדור השני בארץ ליהדות עיראק על רקע התערוכה בנושא. למעט שתי הסטודנטיות, באירוע הנעילה יופיעות יוצרות המחול סופיה קרנץ, מעין כהן, מרים אנגל ומעין ליברמן שרון, חברי אנסמבל פריזמה ואמן הסאונד עידן סקלר. כמו כן יופיעו חברי אנסמבל חלוואת מהמרכז למוזיקה מהמזרח בבית הספר מוסררה, שיבצעו את מיטב היצירות של גדולי המוזיקאים בעולם הערבי ולהקת "The Betty Bears" במופע סווינג ודיקסילנד.

מוזיאון ארצות המקרא, שני 30.3, 20:00, 40 שקל לכרטיס רגיל, 30 שקל לסטודנטים, הכניסה למנויי המוזאון ללא תשלום

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ