פסל של מיכלאנג'לו שנהרס במלחמת האזרחים בספרד שוקם ומוצג מחדש

אחרי שחזור שנמשך כמעט שני עשורים, מוזיאון הפראדו במדריד מציג את פסל יוחנן המטביל של מיכלאנג'לו, שנשרף והתרסק לחתיכות בהתקפה באנדלוסיה לפני כ–80 שנה

אבנר שפירא
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבנר שפירא

פסל של מיכלאנג'לו שנהרס במלחמת האזרחים בספרד מוצג מחדש במוזיאון הפראדו במדריד, לאחר שחזור שנמשך כמעט 20 שנה. הפסל, המתאר את יוחנן המטביל בצעירותו וגובהו יותר ממטר, הוא אחת היצירות המועטות של מיכלאנג'לו המוצגות מחוץ לאיטליה והיחידה הנמצאת דרך קבע בספרד. הצגתו החלה ביום שלישי השבוע והעיתון "גרדיאן" מדווח כי גם לאחר הרסטורציה המקיפה שעבר, הפסל עדיין נושא עמו רמזים לפגיעה שספג בדמות סדקים וסימני שריפה.

הפסל נוצר ככל הנראה סמוך ל–1495. כ–40 שנה מאוחר יותר, דוכס פירנצה העניק את הפסל במתנה לפרנציסקו דה לוס קובוס אי מולינה, אחד משריו של קרל החמישי, מלך ספרד וקיסר האימפריה הרומית הקדושה במחצית הראשונה של המאה ה–16. השר שלח את הפסל לספרד ולבסוף הוא הוצג בכנסיית הגואל באובדה, עיירת הולדתו של השר, הנמצאת באנדלוסיה.

פסלו של מיכלאנג'לו במוזיאון הפראדו במדרידצילום: אי־אף־פי

במלחמת האזרחים שפרצה בספרד ב–1936 נפגעה הכנסייה בהפצצה והפסל נשרף והתרסק לחתיכות. נותרו ממנו רק 14 חתיכות, שהסתכמו בכ–40% מהיצירה המקורית.

החתיכות נשמרו במשך שנים במוזיאון באובדה, אך בתחילת שנות ה–90, לנוכח ההתפתחויות החדשות בתחום הרסטורציה, החלו בעלי הפסל, קרן בית הדוכס של מדינצ'לי בספרד, לדון באפשרות לשקמו, בשיתוף עם "אופיפיצ'ה דלה פייטרה דורה", מכון שימור מוביל בפירנצה. ב–1994 החלו עבודות הרסטורציה שנמשכו 19 שנה; המשחזרים השתמשו בצילומים ובטקסטים על אודות הפסל לפני הריסתו ויצרו דימוי דיגיטלי תלת ממדי שלו, שסייע להם להרכיבו מחדש. לצורך כך הם השתמשו בחתיכות השיש המקוריות שנותרו, ובמקום אלה שנהרסו הם יצרו חתיכות חלופיות מפיברגלס מצופה בטיח. קרן לייזר סייעה לנקות את החתיכות שהושחרו בשריפה.

בתום העבודה, לפני כשנתיים, הוצג הפסל המשוחזר בפעם הראשונה במוזיאון אופיצי בפירנצה. הצגתו כעת במוזיאון הפראדו תימשך עד 28 ביוני, ולאחר מכן הוא יוחזר לתצוגת קבע בכנסיית הגואל באובדה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ