אבנר שפירא

פסל פרוטומה של אדוארד סנודן, מדליף תוכניות המעקב של הסוכנות האמריקאית לביטחון לאומי, הוסר מפארק בניו יורק כמה שעות לאחר שהוצב שם בידי קבוצת אמנים לא מזוהה. המשטרה בניו יורק מסרה שהפסל הוצב אתמול (שני) בבוקר בפארק פורט גרין בברוקלין והוסר בשעות אחר הצהריים.

הפסל הוצב על גבי עמוד של אנדרטה קיימת לזכר חללי מלחמת העצמאות האמריקאית ובתחתית העמוד נכתב השם "סנודן". מציבי הפסל, שהם ככל הנראה שני אמנים ניו־יורקים ופסל מהחוף המערבי, מסרו בהודעה שפורסמה באתר "אנימל ניו יורק" שהם "עידכנו" את האנדרטה "כדי להדגיש את אלה שהקריבו את ביטחונם במאבק נגד הרודנויות בנות זמננו". לדבריהם, סנודן מגן על האידיאלים שלמענם נלחמו המונצחים באנדרטה.

פסלו של סנודן בניו יורק לפני הסרתוצילום: אי־פי

לאחר הסרת הפסל, קבוצת אמנים אחרת המכנה עצמה "The Illuminator" הקרינה הולוגרמה באותו מקום. לפי אתר "משאבל", האמנים השתמשו במחשבים ניידים ובמקרנים כדי להאיר את האנדרטה בדמותו של סנודן. האמנים הסבירו כי מדובר במחאה על החלטת הרשויות "לצנזר" את הפסל. 

שלשום שודר בטלוויזיה האמריקאית ראיון עם סנודן שערך המגיש ג'ון אוליבר בתוכניתו השבועית. הראיון התקיים במוסקבה שם שוהה סנודן מאז קיבל מקלט מדיני לפני שנתיים. אוליבר גרם לסנודן לגמגם ולהודות שלא קרא את כל המסמכים שחשף. הוא גם הראה לו סקר שמוכיח שמעט מאוד אמריקאים יודעים מיהו, ובמקרה הטוב מתבלבלים בינו ובין מייסד ויקיליקס ג'וליאן אסאנג'. "היתרון הוא שתוכל לחזור הביתה כי לאף אחד אין פאקינג מושג מי אתה", אמר אוליבר.

לטענתו של אוליבר, הדרך היחידה לערב את הציבור בשאלות על מעקב ופרטיות היא להזכיר להם את הראיון שבו חשף סנודן את העובדה שאנשי הסוכנות לביטחון לאומי מעבירים זה לזה תמונות עירום של האזרחים האמריקאים. 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ