משטרת עזה החרימה את הדלת שבנקסי צייר עליה

הדלת נמכרה במחיר נמוך במיוחד על ידי תושב עזה שלא היה מודע לערכה. הוא התלונן, וזו תישאר ברשות המשטרה עד גמר ההליכים

שני ליטמן
שני ליטמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שני ליטמן
שני ליטמן

משטרת עזה החרימה ביום חמישי שעבר דלת של בית ועליה ציור של אמן הגרפיטי הבריטי בנקסי. הדלת הוחרמה מאדם שרכש אותה במחיר נמוך במיוחד יחסית למחירים הרגילים של יצירותיו של בנקסי, מתושב עזה שהדלת היתה השריד היחיד מביתו.

רביע דרדונה, תושב עזה, שהדלת היתה שייכת לו, הגיש תלונה לבית המשפט בעזה בה טען כי לא ידע את ערכה של הדלת ועל כן מכר אותה תמורת 175 דולרים בלבד. דלת הברזל תישאר ברשות משטרת חאן יונס שבדרום הרצועה, עד שבית המשפט העזתי יקיים דיון בנושא, במועד שעדיין לא נקבע.

הדלת עליה צייר בנקסי, מוצגת בגלריה לאחר שנמכרה בסכום זעוםצילום: רויטרס

דרדונה אמר כי כאשר ביתו נהרס במלחמת "צוק איתן" בקיץ שעבר, הוא נותר חסר כל. כל מה שנשאר מביתו היה מסדרון ודלת. בפברואר האחרון ביקר אמן הגרפיטי בנקסי בחשאי בעזה, וצייר על כמה קירות ובתים, בהן גם דלתו של דרדונה. על דלתו של דרדונה צייר בנקסי אלה יוונייה בתנוחת אבל, כאשר ראשה טמון בין ידיה. לפני כמה שבועות מכר דרדונה את הדלת, לדבריו, כדי להרוויח מעט כסף לצורך כלכלת משפחתו. הוא טוען כי לא היה מודע לערכה האמיתי של יצירת האמנות שברשותו. "מכרתי אותה כמו שמוכרים דלת עשויה מברזל", אמר דרדונה, "תמורת 175 דולר, והאיש לקח אותה".

דרדונה אומר שהוא הונה להאמין שהדלת הינה דלת רגילה בעוד שהיתה למעשה מצע לציור של בנקסי, אחד האמנים המפורסמים בעולם. רק לאחר שמכר את הדלת הבין כי הרוויח חלק קטן מאוד מההון העצום שיכול היה לקבל תמורתה. "שמעתי שמדובר באמן מאוד ידוע בעולם, והוא צייר בחשאי על הדלת", אמר דרדונה. "הקונה ניצל אותנו. הבית שלנו הרוס, אנחנו הרוסים נפשית. אנחנו מבקשים ממנו להחזיר את הדלת".

אחד הציורים שצייר בנקסי בעזה בפברואר האחרוןצילום: רויטרס

הגרפיטי שצייר בנקסי בעזה הפך לאטרקציה לאחר שבאתר האינטרנט שלו נחשף ביקורו בעיר, והציורים נושאי המסר הפוליטי שהשאיר אחריו. עבודותיו הופיעו על בתים וקירות, והפכו הריסות למכרה זהב. כמה מעבודות האמנות של בנקסי כבר נמכרו בעבר תמורת מאות אלפי דולרים. בנקסי, שזהותו לא נחשפה עד כה, החל לפעול בבריטניה בשנות התשעים.

תושב עזתי אחר, מוחמד אלשנברי, אמר שקיבל הצעות לרכישת ציור של בנקסי המתאר חתול המשחק עם כדור של חוטי ברזל, אבל הוא לא הסכים למכור אותו. בטקסט שליווה תמונות באתר האינטרנט הרשמי שלו, כתב בנקסי: "תושב מקומי ניגש ואמר, 'סליחה אדוני, מה זה אומר?' הסברתי שרציתי להדגיש את ההרס בעזה בכך שאשים תמונות באתר שלי. אבל באינטרנט אנשים רק מסתכלים על תמונות של חתלתולים, אז ציירתי חתלתול". אלשנברי אמר שהוא שומר על ציור הקיר שמכסה את מה שנותר מביתו. "הרבה אנשים הופיעו וביקשו לקנות את זה. אבל אני שומר את זה, ולא אמכור", אמר, "זה גרפיטי של האמן הכי ידוע בעולם, ואני לא יכול לוותר על זה. זה עומד איפה שפעם עמד הבית. ניקיתי הרבה זבל מסביב אבל את הקיר השארתי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ