פתאום נפל העיפרון

עבודותיו של ליאב מזרחי, בתערוכה שתיפתח בשבת בגלריה ביד מרדכי, מציגות שאלות על נעורים ועל התבגרות במערכת החינוך הישראלית. וגם: תערוכות חדשות שייפתחו ברחבי הארץ

איתן בוגנים
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
איתן בוגנים

תערוכת היחיד החדשה של האמן ליאב מזרחי "סרט לבן,חולצה כחולה" תיפתח בשבת בדנה גלריה לאמנות בקיבוץ יד מרדכי. מזרחי, יליד 1977, ליקט מהכיתות הריקות בבית הספר הנטוש של הקיבוץ, חומרים שונים וחלקי רהיטים והרכיב מהם כמה עבודות, המנסחות הערות ושאלות על נעורים ועל התבגרות במערכת החינוך הישראלית, "על מוסכמותיה ועל ערכיה המקובלים, ועל מקומה בהתוויית הנוף המקומי שבו אנו חיים”, לדברי אוצרת התערוכה רווית הררי.

משאריות של מגזרות קרטון ורודות וירוקות יצר מזרחי למשל,מעין שדה של פרחים גיאומטריים על רצפת הגלריה, אשר מתוכו ניצב משטח לבן גדול שהושחר באופן ידני ולא עקבי באמצעות שריפה על ידי להבת נר. מאחורי הלוח המפויח המתפקד כמעין פנורמה של עננים קודרים, או כמסך עשן, תלה האמן שרשראות נייר העשויות מעשרות מסכות עיניים לפורים שנאספו מאותו בית ספר.

בכך מנסחת עבודת המיצב של מזרחי, הן בחומריותן והן בסמיכותן, שאלות הקשורות "לערפול ולמיסוך הראייה בכלל, ובמערכת החינוך בפרט, ועל אפשרות קיומו של מבט אחר”, לדברי הררי המוסיפה שהריבוי, החזרתיות או שכפולן של שבלונות פשוטות ליצירת דגם קישוטי מורכב יותר חוזרים ועוברים כחוט השני בתערוכה "ומעלים שאלות על האופן שבו תבניות אחידות משרתות את יצירתו של נרטיב מקומי מוביל ואת אפשרות קיומם של נרטיבים אישיים שונים".

ליאב מזרחי, ללא כותרת, 2015

בעבודה סמוכה הציב האמן שולחן בית ספר ישן ועליו נעוצים עשרות עפרונות מחודדים במה שאולי יכול להתפרש כנוף מופשט. כאילו להוסיף פרטים נוספים לנוף המרומז, תלה האמן על הקיר שליד השולחן שורה של מגירות עץ ישנות (הנושאות עדיין את שמם של בעליהם הקודמים) במערך מדורג היוצר מעין גבעה.

חדי העין יבחינו שתוואי המגירות המשתפל מזכיר את מדרגות האבן המטפסות אל ראש גבעת האנדרטה מאחורי הגלריה, שעליה מתנוסס פסלו של מרדכי אנילביץ', גיבור מרד גטו ורשה. מנגד תלה מזרחי כמה רישומי דיוקנאות של גברים צעירים, מעורטלים למחצה, המזכירים במידת מה את דמותו האיתנה וחשופת החזה של אנילביץ' כפי שהיא מיוצגת באנדרטה לזכרו, ובאותה עת נראים הגברים הצעירים של מזרחי כגיבורי פוסטרים, טעונים ברמיזות הומו־ארוטיות. הן הרישומים והן מערך המגירות" מציפים את המתח שבין האינדיבידואלי לקולקטיבי, בין האישי למערכתי, בין הפרטי לציבורי ואף בין אופני ייצוג בעבר ובהווה”, לדברי האוצרת.

חמישי

מקלט לאמנות. ירושלים (יהודה המכבי 7). התערוכה "צפון וגלוי" של שמעון לב תיפתח בערב. אוצרות: פנינה פרנק ונעה לאה כהן.
גלריה מנשר. תל אביב (דוד חכמי 18). טמיר ליכטנברג, אסף סטי ורועי פביאן יציגו בתערוכה "בום בפריים" שתיפתח הערב. אוצרת: הדס קידר.
גלריית גבירול. תל אביב (אבן גבירול 106). דינה קורנוויץ, מיכל אלפרן, אלה ספקטור ונעמה בן יוסף יציגו בתערוכה "4 חדרים" שתיפתח הערב.
הגלריה ע"ש מורל דרפלר. חיפה (הגנים 21). גבולות הטאבו בחברה הישראלית ייבחנו בתערוכה הקבוצתית "1858, בין מותר לטאבו" שתיפתח היום. אוצרים: עמר בן צבי ובר זלי.

שישי

גלריה עינגע. תל אביב (העלייה 31). שתי תערוכות ייפתחו בצהריים: תערוכת זוכי המלגה של בית המלאכה לצילום "ShowRoom 2" בהשתתפות 11 צלמים צעירים. אוצרת: אתי שוורץ; ותערוכתו של עידן אפשטיין שתוצג על קיר האמן הצעיר.
בית סותבי'ס. תל אביב (יהודה הלוי 11). אובייקטים פיסוליים מקרמיקה וציורים חופשיים יופיעו בתערוכה "חלום על אורח ומעוף", של דניאלה אזולאי, אשר תיפתח בצהריים. אוצרת: נורית טל־טנא.
הגלריה האוניברסיטאית לאמנות. תל אביב (חיים לבנון). בצהריים תיפתח התערוכה הזוגית “סיגלית לנדאו, משה קופפרמן” שתציג עבודות של האמנית והאמן מאוסף יגאל אהובי לאמנות. אוצרים: יגאל אהובי ומתן דאובה.
סטודיו בן רוטמן. תל אביב (שונצינו 13). "תערוכה בחניה" אשר תיפתח בצהריים בסטודיו של האמן בן רוטמן ובחניה ליד, תכלול ציור דינמי ותזזיתי.
גלריה בזל. תל אביב (השל”ה 1). בצהריים תיפתח תערוכת היחיד הראשונה "NowWhat" של WonkyMonky.
מקום לאמנות. תל אביב (שביל המרץ 6). התערוכה “כל הזכרונות כולם ואף לא אחד מהם” של האמן אמיל אברהם תיפתח בצהריים. אוצר: ניר הרמט. במקביל תיפתח התערוכה הקבוצתית "אולי ביום שני אולי ביום שלישי" באוצרות דליה דנון, ובנוסף יוצגו שני קירות אמן חדשים של נגה יודקוביק עציוני ורני פרדס.
גבעון פורום לאמנות. תל אביב (אלרואי 3). תערוכת הנושא הקבוצתית "מי מרוצה וחי" בהשתתפות אביגדור אריכא, מאיה אטון, גבי קלזמר ועוד, תיפתח היום.
מוזיאון תל אביב לאמנות. תל אביב (שאול המלך 27). ארבע סדרות של הדפסים מוקדמים של האמן דייוויד הוקני יוצגו בתערוכה "דייוויד הוקני: מלים ותמונות" שתיפתח בצהריים. אוצר: ריצ'ארד ריילי.
מרכז בית שמואל. ירושלים (אליהו שמאע 6). היום תיפתח תערוכתה של האמנית יהודית אניס "הרף עין". אוצרת: דבורה גולדברגר.
גלריה טובה אוסמן. תל אביב (בן יהודה 100). ורדה כרמלי תפתח בצהריים את תערוכתה "דה ז'ה וו" שבה יופיעו סדרה של צילומי נשים.
גלריה עמליה ארבל. תל אביב (בן יהודה 100). התערוכה "שרה ארמן" של האמנית בעלת אותו השם תיפתח בצהריים.
מוזיאון תל אביב לאמנות. תל אביב (שאול המלך 27). תערוכת היחיד "Backyard” של האמן, המוזיקאי ויוצר הסרטים, אורי קצנשטיין, תיפתח בצהריים. אוצרת: ורדה שטיילנאוף.

שבת

ביתן האמנים. ראשון לציון (בילו 6). האמנית ויויאן הירש בירקנפלד תיפתח בערב את התערוכה "inside/insight".
בית האמנים ע"ש שאגאל. חיפה (שד' הציונות 24). תערוכות של האמן והמדען, דן לביא־ליפשיץ, “ארבעה פרקים" המסכמת את יצירתו ב-15 השנים האחרונות, תיפתח היום. אוצרת: מרים ברוק־כהן.
גלריה הקצה. נהריה (לוחמי הגטאות 34). סילבן לוי ועמוס סטמפל יפתחו בצהריים את התערוכה "בית וגעגוע" בה יציגו ציורים בסגנון וצבעוניות נאיבית. אוצרת: לי רמון.
גלריה פריסקופ. תל אביב (בן יהודה 176). בצהריים תיפתח התערוכה המתקיימת בגבול שבין עיצוב לאמנות, "תוך כדי תנועה", שבה יציגו מירב רהט ויעל פרידמן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ