עמותת "ארטיס" תרחיב פעילותה בישראל בזכות תרומה של מיליון דולר

העמותה, הפועלת ללא מטרות רווח, תומכת באמנים ובפרויקטים אמנותיים ניסיוניים

שני ליטמן
שני ליטמן
שני ליטמן
שני ליטמן

עמותת "ארטיס" קיבלה תרומה של מיליון דולר שתאפשר את הרחבת פעילותה בישראל. התרומה הגיעה מתורם ישראלי שביקש להישאר אנונימי.

ארטיס היא ארגון שהוקם ב-2004 על ידי רבקה סקר, ונהפך ב-2008 לעמותה אמריקאית עצמאית ללא מטרות רווח, שמבקשת לקדם מודעות בינלאומית לאמנות עכשווית מישראל. העמותה תומכת באמנים ובפרויקטים אמנותיים ניסיוניים, או כאלה שעוסקים בנושאים חברתיים. בעקבות התרומה, יגדל סכום התמיכה השנתי שמעניקה העמותה ויסתכם ב–250 אלף דולר לשנה לאמנים, מוסדות ואוצרים, בארבע השנים הקרובות. העמותה מספקת תמיכה בתערוכות, בדמות מענקים הניתנים לגופים בינלאומיים המציגים תערוכות בהשתתפות אמנים מישראל או מקדמים חשיבה אוצרותית חדשנית על אודות אמנות ישראלית עכשווית, מענקי נסיעה ומחקר לאנשי אמנות מובילים מהעולם שרוצים להגיע לישראל ולאנשי אמנות ישראלים הנוסעים להשתלם בחו"ל, במטרה להרחיב את הדיאלוג בין יוצרים ישראלים ובינלאומיים ולאפשר לחוקרים זרים לחקור את האמנות הישראלית, וכן מלגות לאמנים ישראלים ללימודים בתוכנית התואר השני באמנות באוניברסיטת קולומביה, שאותן קיבלו בעבר אמנים כמו גיא בן נר, אוהד מרומי, רונה יפמן, גלעד רטמן, נעמה צבר ואחרים.

מסלול חדש של תמיכות ייתן מענקים לפרויקטים של אמנים החיים ויוצרים בישראל. עד כה נהגה העמותה לפנות בעצמה למספר מצומצם של אמנים ולתת להם תמיכה מסוג זה, ועכשיו בזכות הרחבת מערך התמיכות, יוכלו האמנים לפנות בעצמם לארטיס, להציע פרויקטים ולבקש עבורם מענקים. התרומה אפשרה הרחבה של מכסת האמנים שיוכלו להיתמך ישירות על ידי ארטיס, שמספרם יהיה בכל שנה בין שבעה לעשרה אמנים, וגם הקמתו של אתר אינטרנט שיאפשר הגשת בקשות לתמיכה.

עבודה של רונה יפמן, שקיבלה בעבר מלגה מעמותת ארטיס

יו"ר ארטיס, רבקה סקר, אומרת שהבחירה להתמקד בהרחבת התמיכה הכספית הישירה באמנים נבעה ממחשבה על הצרכים הדחופים של עולם האמנות בישראל. "שלחנו שאלון לכמה עשרות אנשים בעולם האמנות בארץ, ושאלנו איפה הם רואים חוסרים ואיפה הם מרגישים שצריך לחזק את סצינת האמנות בארץ, ועל בסיס זה בנינו חלק מהתוכנית שלנו. באופן כללי התגובה היתה שאמנים ברגע שהם מוזמנים לעשות עבודה לתערוכה, בסוף אין להם כסף לעשות את זה, והמוזיאון לא נותן תקציב ליצור את העבודה המוזמנת הזאת. גם אחרי שהובטחה תערוכה, אנשים ממשיכים לרוץ בניסיון למצוא תרומות נוספות. העניין שלנו הוא למצוא פרויקטים שאנחנו חושבים שהם משמעותיים, חשובים, ולעזור לאמן לממש את הפרויקט הזה על ידי כסף ועל ידי תמיכה מקצועית. זה יכול להיות ציור, וידאו, צילום, פיסול, גם קומבינציות בינתחומיות, וגם כותבים ואנשי מחקר בתחום האמנות הפלסטית".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ