תקדים: מוזיאון ת"א יפצה אמן ב-70 אלף שקל על הפרת הבטחה לתערוכה

בהסכם הפשרה עם האמן דני שושן, שעשוי לסלול דרך למוזיאונים האחרים בארץ, אף התחייב המוזיאון לעגן להבא בחוזה את ההבטחה לקיים תערוכה לאמנים

שני ליטמן
שני ליטמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שני ליטמן
שני ליטמן

מוזיאון תל אביב הגיע להסכם פשרה עם האמן דניאל שושן, בעניין תביעה שהגיש האמן לפני כשנתיים, לאחר שהבטחתו של המנהל הקודם של המוזיאון, פרופ' מרדכי עומר, להציג תערוכה שלו, בוטלה על ידי המנכ"לית הנוכחית סוזן לנדאו. על פי הפשרה, ישלם המוזיאון לשושן 70 אלף שקלים בגין ביטול התערוכה. אולם ההישג המשמעותי עבור עולם האמנות הישראלי הוא שהמוזיאון התחייב לחתום מעתה ואילך על חוזה עם כל אמן שתובטח לו תערוכה, כדי למנוע תקלות דומות.

במרץ 2013 הגיש שושן, באמצעות עורך דינו גיא אבידן, תביעה לבית משפט השלום בת"א, בה דרש מהמוזיאון לקיים את התערוכה שנקבעה לו. לפי שושן, הדיאלוג בינו לבין עומר החל כבר ב–2008 והתערוכה נועדה להיפתח בסתיו 2011 והוא אף קיבל לכך אישור בכתב מוועדת התערוכות של המוזיאון. עומר חלה ונפטר ביוני 2011, זמן קצר לפני מועד הפתיחה המתוכנן, ואז קיבל שושן הודעת דחייה והתבקש להמתין עד שימונה מנכ"ל חדש וייקבע לוח תערוכות מעודכן. בסתיו 2012 מונתה לתפקיד סוזן לנדאו, והיא הודיעה לשושן על ביטול התערוכה. שושן פנה לאיגוד האמנים ונציגיו דרשו מלנדאו לקיים את ההבטחה, אך ללא הועיל. בין שושן לבין המוזיאון לא נחתם כל חוזה שמחייב את הקמת התערוכה — כנהוג בכל המוזיאונים בישראל.

שושן (מימין) במיצג "הכנסת כלה" מ-2012, בשיתוף קרן מור ומנשה נויצילום: איליה מלניקוב

שושן, בן 57, הוא בוגר בצלאל, מרצה בפקולטה לארכיטקטורה בטכניון ועוסק בפיסול, מיצב וצילום. הוא ייצג את ישראל בביאנלה ה–19 בסאו פאולו בברזיל, סיים לימודי תואר שני בקולומביה ניו יורק והציג תערוכות יחיד בחו"ל ובישראל. בתביעה נגד המוזיאון טען שלקראת התערוכה לקח שנת שבתון מההוראה, והקדיש זמן וכסף רב להכנתה. המוזיאון השיב בכתב ההגנה כי "כל אמן המבקש לקיים תערוכה במוזיאון יודע ומבין כי ייתכן שהכוונה לא תצא לפועל בסופו של דבר, גם אם התערוכה אושרה עקרונית בידי ועדת התערוכות, אם בשל שיקולים תקציביים או אמנותיים, או אחרים. גם התובע, כאמן ותיק, ידע (או היה צריך לדעת) זאת היטב".

שושן. לקח שנת שבתון להכנת התערוכהצילום: איליה מלניקוב

לאחר שנתיים של דיונים והליך גישור שלא צלח, הושגה בכל זאת הפשרה לפיה שושן יפוצה ב–70 אלף שקלים. בנוסף הוכנס סעיף נוסף להסכם, בו נאמר כי "המוזיאון שקל את טענותיו של התובע והחליט כי יש מקום לאמץ נוהל להתקשרות עם אמנים אשר אושרה להם כדין הצגת תערוכה במוזיאון. במסגרת נוהל זה, ייחתם מעתה ואילך הסכם בכתב המסדיר את התקשרות המוזיאון עם אמנים".

עו"ד אבידן, המייצג כמה אמנים בהתקשרויות חוזיות מול מוזיאונים, טוען כי ההתחייבות הזאת של המוזיאון תיצור תקדים שישפר מאוד את מצבם של האמנים מול גופים מוסדיים בבואם לתכנן תערוכות. "לדעתנו בעקבות ההסכם הזה כל המוזיאונים ייאלצו בקרוב לעשות חוזים, וזה ישפר את מצב האמנים. גם האוצרים מתכוונים לצאת למאבק על תנאי העסקה הוגנים. התביעה הביאה לשינוי המציאות, עד היום היה חוסר הוגנות וניצול של חולשה. אמנם לא הצלחתי להכתיב את נוסח החוזה שייחתם עם האמנים, אבל זה לא נורא, כי יש להניח שהם לא ינסחו חוזה מגוחך. האמנים יוכלו להיכנס למשא ומתן, והמוזיאונים יצטרכו לתת התחייבות יותר מוצקה ולחתום על נייר. עכשיו ההתחייבות הפכה להיות הדדית. עד עכשיו, האמנים קיבלו את תכתיבי המוזיאון וביקשו את חסדיו — אלא אם כן זה היה אמן חזק שהמוזיאון חיזר אחריו, כמו צדוק בן דוד או סיגלית לנדאו".

סוזן לנדאו. לא קיימהצילום: תומר אפלבאום
מרדכי עומר. הבטיחצילום: אברהם חי

ממוזיאון ת"א נמסר בתגובה: "דני שושן הגיש לפני כשנתיים תביעה... בה ביקש לכפות על המוזיאון לערוך לו תערוכת יחיד בעקבות סיכום אליו הגיע עם האוצר הראשי הקודם של המוזיאון, פרופ' עומר ז"ל. לחילופין, דרש שושן מהמוזיאון לפצות אותו בסכום של כ-635 אלף שקל. בימים אלה הושג הסכם בין המוזיאון ודני שושן, לפיו מבלי להודות באילו מן הטענות והדרישות בתביעה, ישולם לשושן סך של 70 אלף שקל בלבד, כהחזר על חלק מההוצאות שהוציא לטענתו עבור ההכנות לתערוכה. בנוסף, לאחר מינויה של סוזן לנדאו כמנכ"לית ואוצרת ראשית של המוזיאון (לפני כשנתיים וחצי), החליט המוזיאון כי יש מקום לאמץ נוהל  להתקשרות עם אמנים אשר אושרה להם כדין הצגת תערוכה במוזיאון. במסגרת נוהל זה, ייחתם מעתה ואילך הסכם בכתב המסדיר את התקשרות המוזיאון עם אמנים שאושרה להם הצגת תערוכה במוזיאון".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ