ביהמ"ש יכריע מחר על גורלו של פסטיבל מידברן

בדיון היום, מארגני הפסטיבל נאלצו להתקפל אל מול חלק מדרישות המשטרה. עם זאת, מארגני האירוע סירבו לקבל את דרישת המשטרה לפרישה של מצלמות אבטחה במעגל סגור. הדיונים בדבר תנאים נוספים יתקיימו מחר

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

לאחר דיון שנערך היום בבית המשפט המחוזי בבאר שבע בנוגע לקיומו של פסטיבל מידברן, התקשו הצדדים להגיע להסכמה. מארגני הפסטיבל נאלצו להתקפל אל מול חלק מדרישות המשטרה ובהן: איסור על כניסת רכבים (כולל רכבי לינה), איסור על הכנסת כל סוג של זכוכית וכן איסור על כניסת אופניים חשמליים.

עם זאת, מארגני האירוע סירבו לקבל את דרישת המשטרה לפרישה של מצלמות אבטחה במעגל סגור. הדיונים בדבר תנאים נוספים יתקיימו מחר (ב׳). יצוין כי הפסטיבל עתיד להיפתח בעוד שלושה ימים מהיום וההכנות אליו נמצאות בעיצומן, לאחר עבודת הפקה והכנה של מספר חודשים.

מידברן 2014צילום: מיכל פתאל

אייל מרקוס, ממארגני הפסטיבל, נשמע פסימי באשר ליחס המשטרה לאירוע. לדבריו, נדמה שהמשטרה שמה לעצמה למטרה לסמן את הפסטיבל כמוקד פורענות. ״הם פשוט יגיעו לאירוע עם כלבים ויחפשו סמים, ימצאו מישהו או מישהי ויסגרו אותנו, כי זה מה שהם רוצים להוכיח. עורכי הדין שלנו היו המומים מהדרישות שלהם אבל מחר נמשיך בדיונים, בתקווה שנגיע לתוצאות טובות״.

מוקדם יותר היום בוטל צו העיכוב לפסטיבל, דבר שאיפשר את המשך בניית המיצבים לקראת האירוע, שמהווה מעין גירסה ישראלית לאירוע ה״ברנינג מן״ שבארה״ב. עם זאת, דרישות המשטרה הנוכחיות עשויות למנוע את קיומו של הפסטיבל ברגע האחרון.

לדברי אנשי קהילת המידברן, רישוי האירוע מול משטרת ישראל החל לפני ארבעה חודשים, ולפני יותר מחודש הגישו המארגנים מסמך הסתייגויות לתנאי הרישוי שהציבה המשטרה. לטענתם, ניסיונותיהם להידבר עם המשטרה לא צלחו, וזו רק החמירה את התנאים מפעם לפעם. בפוסט שפירסמה קהילת המידברן בפייסבוק, נכתב שביום רביעי הודיעה המשטרה רשמית שאינה מאשרת את קיום האירוע, ולמחרת קיבלו המארגנים צו בית משפט המורה על עצירת עבודות ההקמה, שכבר החלו בשטח.

אנשי המידברן הגישו בקשה בהולה לביטול הצו, אך בית המשפט דחה את הבקשה. בנוסף, הוגשה בקשה לבית המשפט המחוזי לצו מנהלי בדיון בהול במעמד צד אחד, ובקשה נוספת הוגשה לבית משפט השלום לביטול צו הפסקת עבודות.

המידברן הוא הגרסה הישראלית לפסטיבל "הברנינג מן", שנוסד בסן פרנסיסקו ב–1986 ומאז 1991 מתקיים במדבר נבאדה שבארה"ב. הפסטיבל האמריקאי, אליו מגיעים עשרות אלפי בני־אדם, מושתת על עקרונות של ביטוי עצמי אמנותי המכונה על ידי אנשי קהילת "הברנינג מן" — רדיקלי, א־מסחריות, הסתמכות עצמית מוחלטת, מאמץ קהילתי, אחריות אזרחית, אי־השארת עקבות ועוד. המהדורה הישראלית הראשונה של הברנינג מן, המידברן, התקיימה בשנה שעברה והשתתפו בה 3,000 איש. השנה אמורים להשתתף במידברן כ–6,000 בני אדם, מתוכם 400 שמגיעים מחו"ל, 68 מיצבי אמנות ו–87 מחנות נושא.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ