פסטיבל מידברן יתקיים כסדרו

על אף העיכובים והחששות, וצוי המניעה שקיבלו מארגני הפסטיבל מהמשטרה, שלא התירה לקיים את האירוע, הוכרע היום כי הפסטיבל ייערך ויחל כמתוכנן ביום רביעי הקרוב

איתי שטרן
איתי שטרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פסטיבל מידברן 2014
איתי שטרן
איתי שטרן

לאחר שהמשטרה סירבה לאשר את קיומו של פסטיבל המידברן, שאמור להיפתח ביום רביעי הקרוב בשטח מדברי סמוך לשדה בוקר נערך היום (שני) דיון בבית המשפט המחוזי בבאר שבע ובו הגיעו הנהלת פסטיבל מידברן ומשטרת ישראל להסכמה בנוגע לקיומו של האירוע. עם זאת, המארגנים אומרים כי עדיין קיימת האפשרות שהפסטיבל יבוטל, בשל הדרישות הנוקשות של המשטרה. 

בין הדרישות של משטרת ישראל, להן הסכימו מארגני האירוע - התקנת מצלמות אבטחה בשטחים הציבוריים בפסטיבל ואיסור התערטלות בפומבי בכל מתחם האירוע, למעט בשטחים מוגדרים. 

הסכמות נוספות שהושגו קובעות כי רכבי שירות יוכלו להכנס למחתם הפסטיבל רק בין השעות 05:30-07:30; כי חל איסור מוחלט על הכנסת רכבים ממונעים ואופניים חשמליים למתחם הפסטיבל; וכי כניסת קרוואנים משפחתיים תותר בזמנים שייקבעו מראש על ידי המארגנים. 

חלק מהדיון, שבראשו עמדה השופטת רחל ברקאי, נסוב סביב סוגיית ההתערטלות בפסטיבל. בהחלטה שנתנה ברקאי נקבע כי על אף החוק שקובע כי אין להתערטל בציבור "אין בכך בכדי לפגוע בהתערטלות ברשות הפרט. ככל שיבקשו העותרים להקים מתחם מוגדר וסגור מפני כניסת קטינים, אטום לעין ומורחק מעין הציבור, אין למנוע זאת". 

באשר לדרישת המשטרה לפרישה של מצלמות האבטחה נכתב בהחלטה כי "ניתן להבטיח את צנעת הפרט על דרך של הצבת מצלמות באופן שקול המונע צילומים בתוך השטח הפרטי של מתחם המגורים, והכל תחת התראת הציבור בדבר קיומן של מצלמות". 

פסטיבל מידברן 2014צילום: מיכל פתאל

קבלת דרישות אלו של המשטרה מהווה פגיעה באופיו של אירוע המידברן שנחשב לאזור חופשי עבור קהל המשתתפים. כמו כן הדרישות לא הוצגו בשנה הקודמת שבה התקיים הפסטיבל. עם זאת, מארגני האירוע נאלצו להתפשר על תנאים אלה בשל לחץ הזמן, שכן הפסטיבל עתיד להפתח כבר בעוד יומיים. לדבריהם, צפויים להגיע לאירוע למעלה מ-6,000 אנשים, כאשר כ-400 מתוכם אורחים מחו"ל. 

בתגובה להכרעת בית המשפט אמרו מפיקי הפסטיבל כי הם עדיין שוקלים את צעדיהם: "ברור כעת שמרחב נגב של המשטרה שם למטרה לבטל את פסטיבל מידברן והשוטרים הציבו דרישות מופרכות ברגע האחרון שלא מאפשרות לקיים את האירוע. המשטרה פירשה את הכרעת הדין לחומרה והעבירה לנו דרישות רישוי נוקשות שמציבות בספק את קיום האירוע כולו. לא ייתכן שהמשטרה תתעלל בבאי האירוע ולא תאפשר לנו לקיים אותו בצורה בטוחה עם תנאי רישוי הגיוניים. אנו מקווים להמשך הידברות רציונלית עם המשטרה אך האירוע לא יתקיים בכל מחיר". 

עוד ציינו המארגנים כי בניגוד לדרישת בית המשפט, הרי שהמשטרה ממשיכה לדרוש הצבת מצלמות גם בשטחים הפרטיים של תחום הפסטיבל, בהם אנשים ישנים ומתקלחים. "איננו יודעים מה תעשה המשטרה בצילומים אלו, האם תשמור אותם והאם תשתמש בהם נגד המשתתפים. אנו מודאגים מסירובה להבטיח שלא תשמור את הצילומים". 

מוקדם יותר אתמול בוטל צו העיכוב לפסטיבל, דבר שאיפשר את המשך בניית המיצבים לקראת האירוע, שמהווה מעין גירסה ישראלית לאירוע ה״ברנינג מן״ שבארה״ב. לדברי אנשי קהילת המידברן, רישוי האירוע מול משטרת ישראל החל לפני ארבעה חודשים, ולפני יותר מחודש הגישו המארגנים מסמך הסתייגויות לתנאי הרישוי שהציבה המשטרה. לטענתם, ניסיונותיהם להידבר עם המשטרה לא צלחו, וזו רק החמירה את התנאים מפעם לפעם. בפוסט שפירסמה קהילת המידברן בפייסבוק, נכתב שביום רביעי האחרון הודיעה המשטרה רשמית שאינה מאשרת את קיום האירוע, ולמחרת קיבלו המארגנים צו בית משפט המורה על עצירת עבודות ההקמה, שכבר החלו בשטח.

אנשי המידברן הגישו בקשה בהולה לביטול הצו, אך בית המשפט דחה את הבקשה. בנוסף, הוגשה בקשה לבית המשפט המחוזי לצו מנהלי בדיון בהול במעמד צד אחד, ובקשה נוספת הוגשה לבית משפט השלום לביטול צו הפסקת עבודות. בשבת הוגשה בקשה נוספת לדיון בהול בצו המנהלי במעמד שני הצדדים.

מידברן 2014צילום: מיכל פתאל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ