עצומת אנשי אמנות מזהירה מסגירת גלריה ברבור בירושלים

אמנים וראשי מוסדות תרבות בעיר מוחים על הכוונה לסגור את הגלריה המצליחה בשכונת נחלאות, שאמורה להפוך לגן ילדים. העיריה: זה ייעוד המבנה, נמצא לגלריה מקום אחר

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון
ניר חסון

אמנים וראשי מוסדות תרבות בירושלים מוחים נגד כוונת העירייה להביא לסגירתה של גלריית ברבור, גלריית אמנות קהילתית שפועלת בשכונת נחלאות זה עשר שנים. הגלריה, שזוכה להצלחה רבה, הוקמה על ידי חמישה בוגרי בצלאל ופועלת בלב שכונה שהיא חרדית בחלקה הגדול. מלבד תערוכות אמנות פלסטית מתקיימים במקום מופעי מחול ומוזיקה, בחצר פועלת גינה קהילתית המשתפת את ילדי השכנים, וכן מתקיימים במקום חוג קשישים וקבוצת דיון של חרדים.

הגלריה שימשה גם בסיס לפעילות אמנותית במרחב הציבורי, בשוק מחנה יהודה הסמוך, וכן כחממה לפיתוח פרויקטים ולחשיפת אמנים צעירים. "הנושא הכי חם כיום בעולם האמנות הוא השאלה איך להכניס אותה לרחוב, ובברבור עושים את זה בצורה מושלמת. מגיעים לפה אנשים שבשום דרך אחרת לא היו נחשפים לאמנות עכשווית", אומר נעם כוזר, אחד ממנהלי המקום.

פעילות רחוב סמוך לגלריה ברבור בירושלים. איך מחזקים "מעמד יצירתי"?צילום: טלי שני

בחודשים האחרונים נאמר למנהלי הגלריה כי בכוונת העירייה לפתוח בבניין גן ילדים ולכן עליהם להתפנות. מאז נעשו מאמצים לאתר בניין חלופי, אך בינתיים ללא הצלחה. עשרות אמנים וראשי מוסדות תרבות בעיר, מבתי ספר לאמנות, מוזיאונים, גלריות וסדנאות, חתמו על עצומה שקוראת לעירייה למנוע את הסגירה. מנהלי הגלריה אף הגישו לעירייה חתימות של 50 בתי אב מהאזור, לפי נוהל הבקשות המוגשות להקצאת מבנים לבתי כנסת, אך ללא הועיל. "אמנם אין זה בית תפילה, אך מדובר במקום המעשיר את חיי הקהילה, התרבות והרוח", נכתב בעצומה.

"כוונת עיריית ירושלים לסגור את גלריה ברבור מהווה מסר עגום ליוצרים צעירים המעוניינים לבסס בעיר את פעילותם, למוסדות התרבות הוותיקים וכן לתושבי העיר, מבקריה ושוחריה, בייחוד לאור ההצהרות בדבר קידום 'שגרת תרבות' ו'מעמד יצירתי'", נטען עוד בעצומה, והמונחים האחרונים רומזים לתוכנית החומש לירושלים שהציג לאחרונה ראש העיר ברקת ובה מדובר על "חיזוק המעמד היצירתי" כאחד האדנים לחיזוק ירושלים בשנים הקרובות. ה"מעמד היצירתי" הוא מונח שטבע פרופ' ריצ'ראד פלורידה, מומחה בינלאומי לאורבניות שנשכר על ידי עיריית ירושלים כדי לסייע לה לגבש את תוכנית החומש.

עוד אומרים כותבי העצומה: "גלריה ברבור היא חלק בלתי נפרד מנוף התרבות בירושלים. כחלל ובמה ניסיונית לאמנות מקצועית, היא מקום מפגש למגוון אוכלוסיות ויוצרים בנחלאות ובמרכז העיר, ומושכת מבקרים מרחבי העיר, מהארץ ומהעולם".

מעיריית ירושלים נמסר בתגובה: "גלריית ברבור יושבת באופן זמני בלבד במבנה של גן ילדים שנבנה מכספי משרד החינוך לשם ייעוד זה. לאור תהליך מבורך שבו יותר משפחות צעירות ויותר ילדים צעירים עברו לנחלאות, נוצר צורך להשתמש במבנה למטרתו המקורית — הפעלת גן עירוני לילדי השכונה. יש להדגיש כי העירייה לא סוגרת את הגלריה ואף הוצעו חלופות הולמות שיאפשרו לשמר את פעילותה המוערכת".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ