משטרת ונציה סגרה את המסגד שנבנה בתוך כנסייה בעבודה בביאנלה: "סכנה ביטחונית"

לטענת המשטרה, עבודתו של האמן השווייצרי־איסלנדי כריסטוף בושל, "המסגד", אף לא קיבלה אישורים מתאימים. גם ראשי הכנסייה הקתולית מחו על העבודה שייצגה את איסלנד בביאנלה ה–56

שני ליטמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שני ליטמן

משטרת ונציה סגרה אתמול (שישי) את המסגד שהקים האמן כריסטוף בושל בתוך כנסיה עתיקה בעיר, בטענה כי המסגד הפעיל מהווה סכנה ביטחונית, כי האמן לא קיבל את האישורים הדרושים להפעלתו וכי הוא מפר את החוק בכך שהוא מאפשר לקהל גדול מדי להיכנס לבית התפילה המוסלמי שיצר. לפי החוק מותר לכנס במקום עד 90 איש, ואילו לתפילה הגיע קהל גדול הרבה יותר.

המסגד נפתח כחלק מעבודת האמנות שמייצגת את איסלנד בביאנלה ה–56 לאמנות שמתקיימת בוונציה בכל שנתיים. מטרתו היתה ככל הנראה להתריס על היעדרותו של מרכז תפילה מוסלמי כלשהו במרכז ההיסטורי של ונציה — עיר שהאמנות והארכיטקטורה שלה הושפעו רבות מתרבות וקשרי המסחר עם העולם המוסלמי העתיק. העבודה גם קשורה כמובן להתמודדות של מדינות אירופה עם ההגירה המוסלמית הגדלה אליהן.

הכנסייה-מסגד, מראה מבחוץ. סמוך לרובע הידוע כגטו היהודיצילום: CASEY KELBAUGH / NYT

עוד לפני שעבודת האמנות של בושל, הקרויה בפשטות "המסגד", נפתחה לתפילת יום שישי הראשונה שלה ב-8 במאי, היא הטרידה את רשויות העיר הוונציאניות ואת המשטרה המקומית, שהזהירו כי מדובר באיום ביטחוני משום שהמסגד עלול לעורר תגובות אלימות מצד קיצוניים אנטי־איסלאמיים או מצד קיצוניים איסלאמיים שייפגעו מכך שהמסגד נמצא בתוך כנסיה. גם ראשי הכנסיה הקתולית התערבו בדיון, וטענו כי הכנסיה שבה נפתח המסגד, "סנטה מריה דלה מיזריקורדיה", בשכונת קנרג'יו בוונציה, מעולם לא נסגרה באופן רשמי ולא עברה חילון, למרות שהיא סגורה כבר יותר מ-40 שנה. לכן, טענו ראשי הכנסייה, אין זה הולם להפוך אותה למקום תפילה לדת שאינה הנצרות.

מאז פתיחת המסגד, הגיעו מאות מוסלמים תושבי ונציה והאזור לראות אותו ולהתפלל בו, ולא צוינו שום תקריות מיוחדות. האמן האיסלנדי־שוויצרי בושל אמר בתגובה, כי הוא מתכוון לפנות לערכאות משפטיות ולנסות להביא לפתיחתו המחודשת של המסגד, אבל הודה כי כל עוד לא יתקבל אישור רשמי, המסגד ייאלץ להישאר סגור.

בושל, בן 48, התפרסם בעקבות פרויקטים אמנותיים אחרים שבהם הפך חללי אמנות ומוסדות ציבוריים אחרים למיצבים שימושיים שחשפו את הצביעות והסתירות הפוליטיות בעולם האמנות ובמציאות בכלל. בכנסיה הבארוקית בוונציה, בעבודתו זו, הוא כיסה את הקירות בטקסטים בערבית, את הרצפה בשטיחי תפילה הפונים לכיוון מכה ואת כל המוטיבים הקשורים בצליבה הסתיר מאחורי גומחת תפילה, "מחארב", המצויה בכל מסגד.

נציגי מרכז התרבות האיסלנדי, שאצר את המיצב, גינו אתמול את הסגירה ומסרו כי הם מאוכזבים במיוחד מכך שהנהלת הביאנלה לא תמכה באמן, באוצרי הביתן האיסלנדי ובחופש האמנותי שלהם. דוברת הביאנלה, כריסטיאנה קוסטנצו, דחתה את הביקורת ואמרה כי הנהלת הביאנלה נפגשה עם הרשויות המקומיות בניסיון לשנות את דעתם, וכי היא עדיין מנסה למצוא פיתרון שיאפשר את הפעלת הביתן האיסלנדי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ