האם הקמפיין של בית הספר לאמנות "בסיס" שוביניסטי?

הקמפיין, שמככבים בו יאיר גרבוז, יעקב דורצ'ין ומיקי קרצמן, הצליח להרגיז לא מעט גורמים בשדה האמנות ובהם אמנים ואמניות שמחו על היעדר ייצוג הנשים בבית הספר

איתי שטרן
איתי שטרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
איתי שטרן
איתי שטרן

בשבוע האחרון החלו לצוץ ברחבי הארץ פרסומים לבית הספר לאמנות "בסיס" שבהרצליה. בית הספר שקיים זה 22 שנים ביקש לייצר מתיחת פנים בכדי לגייס אליו תלמידים לשנה החדשה, ובתוך כך פתח בקמפיין שיווקי, במסגרתו נמתחו שלטי חוצות מהם ניבטים פניהם של יאיר גרבוז, רכז פעילות התרבות; יעקב דור'צין, המנהל האמנותי; ומיקי קרצמן, רכז מסלול הצילום.

הקמפיין, שנוצר על ידי משרד הפרסום "פירמה" הצליח להרגיז לא מעט גורמים בשדה האמנות ובהם אמנים ואמניות שמחו על היעדר ייצוג הנשים בבית הספר. מבדיקת "הארץ" עולה כי סגל המורים של בית הספר מונה 22 מורים, מתוכן רק שלוש נשים.

"אני חושבת שבעצם בית ספר הזה הוא לא בסיס לאמנות אלא בסיס צבאי"' מסרה האמנית חנה סהר לגלריה, "אולי באמת צריך לשקול לפנות למפקד הבסיס ולבקש שימנו שם כמה קצינות ח"ן. הדבר הזה מקומם ובלתי אפשרי בשנת 2015. הנהלת בית הספר חייבת למנות עוד אמניות נשים כי כמו שזה כרגע, זה לא יכול לעבור לסדר היום. 

"האפליה הזו קיימת בכל תחום בארץ וגם בתחום האמנות, אבל מה שהכי מרגיז הוא שגם כשיש הנהלה נשית ברובה כמו במוזיאון תל אביב, אי אפשר לראות שהן מקדמות אמנות שנוצרת על ידי נשים. כנ"ל לגבי גלריסטיות רבות. אין פרגון לנשים, גם מגברים וגם מנשים. אני באמת רוצה להבין איך יכול להיות שעל הפוסטרים הענקיים האלו, אין תמונה של מיכל היימן למשל. לדעתי, יש לקרוא לסטודנטיות שחושבות להירשם לבית הספר הזה לא לעשות זאת, עד שיהיה לפחות שליש סגל נשי".

יאיר ברק, שמרכז את הלימודים המעשיים בחוג לאמנות במכללת סמינר הקיבוצים, הוסיף לדבריה של סהר וציין כי "יש חשיבות רבה לכך שמורים ואמנים ותיקים ילמדו בבתי ספר, אבל לא יכול להיות שכל הסגל יהיה נורא מבוגר וגברי. כשאני רואה את הנתונים האלו, אני מתחלחל. אני לא דוגל בפוליטקלי קורקט וזה היה יכול להיות בסדר אם היו שם 18 מרצים ו-12 מרצות, אבל זה לא קרוב למצב היום".

"היבט נוסף", אומר ברק, "הוא הממד הפרסומי. לא יכול להיות שמשרד פרסום מקבל תקציב כזה ומעמיד פירמידה של שלושה גברים (קרצמן, גרבוז ודורצ'ין) בלי להתבלבל. זה פשוט לא יעלה על הדעת שאף אחד שם לא קם ועצר את זה. מדובר באפס מודעות עצמית. מה שצורם בנוסף בקשר ל'בסיס' הוא שגם 3 המרצות שהגיעו לשם, אינן מוכרות ודומיננטיות בשדה האמנות המקומי, מה שיאפשר שוב את השליטה ההגמונית על ידי ראשי הפירמידה. העובדה שהן נמצאות בעמדות חולשה מול אותם גורמים מייצרת תחושה שמדובר כאן בעלה תאנה ותו לא". 

מודעות הפרסום הצליחו למשוך אש גם מפעילים חברתיים, שקבעו כי בית הספר משדר זלזול בכל "מנשקי הקמעות והמזוזות" שהושוו על ידיו לעבריינים בעצרת השמאל, טרם הבחירות. אופיר טובול, ממקימי "קפה גיברלטר" ופעיל חברתי מזרחי בולט, כתב בעמוד הפייסבוק שלו כי "אדם שלפני רגע טינף מול רבבות בכיכר רבין על חצי עם והשווה אותנו לרוצחים ואנסים, ששבר שיאים של לשון הרע, שנאה וניתוק אליטיסטי, במקום להפוך לאישיות לא רצויה ולהתבייש לצאת מהבית, הוא מככב בשלטי פרסום בראש חוצות ומצטטים אותו כ'איש רוח'. אני מבין מהפרסומת הזאת שהנאום הגזעני שלו בעצם קידם אותו ואת תדמית האמן/נביא הזעם שהוא בונה לעצמו בעולם האמנות הישראלי".

טובול תקף גם את משרד הפירסום "פירמה" והוסיף "תתביישו. ואם מישהו שקורא אותי חושב ללכת ללמוד במקום שאלו המורים בו -— זו הפעם הראשונה בחיי שאני קורא לחרם על משהו, אבל וואלה יש מספיק בתי ספר לאמנות אחרים".

מבית הספר בסיס נמסר: "בית ספר בסיס במתכונתו החדשה מתחיל את דרכו עם צוות ראשוני של אמנים בכירים מוערכים ע"י קהילת האמנות. הביקורת המדוברת קמה בשלב מוקדם מידי, לדעתנו, לשיפוט חריף. התכנית בשלבי עיצוב, הצוות עוד לא גובש במלואו, ואנו מזמינים את המבקרים לעקוב אחר התפתחות בית הספר ולבחון את טענותיהם לאורך זמן. מר יאיר גרבוז מלווה את בית הספר מזה כשנה. תרומתו לבניית קונספט המרכז היא ייחודית בזכות נסיונו הרב וההקשרים התרבותיים המגוונים בהם הוא פועל. מר גרבוז מחוייב לדרכו הרב תרבותית של בסיס".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ