בעיצומן של חגיגות ה–50, עובדי מוזיאון ישראל הכריזו על סכסוך עבודה

העובדים מוחים על כך שהנהלת המוזיאון אינה מנהלת עמם משא ומתן על הסכם קיבוצי חדש שהם מבקשים לנסח

שני ליטמן
שני ליטמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שני ליטמן
שני ליטמן

עובדי מוזיאון ישראל בירושלים ישביתו מחר את העבודה במוזיאון ויפגינו מול הכניסה אליו, כחלק מסכסוך עבודה מתמשך עם הנהלת המוסד. העובדים מוחים על כך שהנהלת המוזיאון, לדבריהם, מושכת זמן ומסרבת למסור להם נתוני שכר בנוגע לעובדי המוזיאון, ואינה מנהלת עמם משא ומתן בתום לב על ההסכם הקיבוצי החדש שהם מבקשים לנסח. השביתה מוגדרת כשביתת אזהרה, ומהווה המשך להכרזה של הסתדרות העובדים במרחב ירושלים וועד עובדי המוזיאון בסוף מארס על סכסוך עבודה. אל ההפגנה מחר אמורים להצטרף ועדי עובדים נוספים מאזור ירושלים. הערב ב-21:30 יתקיים דיון בבית הדין לעבודה בירושלים בבקשת מוזיאון ישראל למנוע את השביתה מחר.

מוזיאון ישראל בירושליםצילום: טים הרזלי / מוזיאון ישראל ירושלים

עיתוי השביתה וההפגנה אינו מקרי, שכן מחר יתקיים במוזיאון ישראל כנס גדול אליו הוזמנו תורמי המוזיאון, במסגרת חגיגות ה–50 להקמתו של המוזיאון.

במוזיאון מועסקים כ-300 עובדים, 274 מהם מאוגדים תחת חוזה קיבוצי וכמה עשרות עובדים במסגרת חוזים אישיים או מועסקים כעובדים שעתיים. לדברי ראש ועד עובדי המוזיאון, גיורא אלון, המועסק במוזיאון כמנהל המעבדה לרסטורציה של ציורים, הסכם השכר האחרון עם עובדי המוזיאון נחתם לפני 21 שנים, ומאז לא עודכן. "כל השנים מספרים לנו כמה העובדים במוזיאון מעולים ונחוצים. אבל זה לא בא לידי ביטוי ביחס של ההנהלה לעובדים. בשנת 2002 העובדים הסכימו לקיצוץ במשכורתם וויתרו על יום עבודה. בתקופת ההתחדשות של המוזיאון בין 2005 ל-2010 העובדים הקריבו לא מעט למען הצלחת הפתיחה המחודשת, ולא תוגמלו בהמשך, כפי שנהוג במקומות אחרים. המשכורות נמוכות מאוד וזה מביא לבריחת מוחות. אנחנו נלחמים על כך שהמוזיאון ייקח ברצינות את כל התחומים האלה". כאשר אלון מדבר על בריחת מוחות, הוא מתכוון למשל לתחום האוצרות. "אוצרת משנה במוזיאון שעובדת בו כבר עשר שנים, מרוויחה 9,000 שקל לחודש ברוטו", הוא מסביר, "זו משכורת ברמה של מוזיאון פריפריאלי, אף שהדרישות כאן הן אחרות. קשה יותר ויותר לגייס עובדים למוזיאון, גם בתחום הרסטורציה. אף מועמד רציני לא מוכן לעבוד בסכומים שהמוזיאון מציע".

תקציבו השנתי של מוזיאון ישראל הוא כ-136 מיליון שקל בשנה. העובדים דורשים כחלק מהמשא ומתן לקבל מההנהלה את נתוני השכר והתקנים, אבל אינם מצליחים להגיע לנתונים הללו. "שכר הבכירים ושכר המנכ"ל הם נתונים שמשפיעים על השכר החציוני והממוצע של עובדי המוזיאון. אנחנו רוצים לעשות ניתוח עצמאי של נתוני השכר, עם מומחה מטעמנו, כדי שאם תהיה הצעת עלות מטעם המעביד, נוכל לכמת אותה בערכים ריאליים. אנחנו לא יודעים איזו תוספת לבקש בלי שנדע מה הם נתוני השכר", הסביר אלון, "אנחנו ועד אחראי ולא סקטוריאלי. אנחנו רוצים לעזור באופן דיפרנציאלי, שעובדי המוזיאון החלשים יתוגמלו באופן יחסי יותר ולא יצטרכו לחיות עם השלמת הכנסה. החלוקה צריכה להיות הוגנת. יש פה אנשים שמפרנסים משפחות ואין להם איך לגמור את החודש".

לדברי אלון, ההנהלה אינה פועלת בתום לב. "ההנהלה מורחת זמן ומסרבת להעביר לנו נתונים של שכר ושל תקנים, כי הם מניחים שנתקפל כי זו המסורת פה. פורטים לנו על נימי המצפון והאחריות, אומרים שאם נשבות נגרום לבריחת התורמים, ההכנסות יירדו ויהיו פיטורים. פונים רק אל המצפון שלנו, אבל ההנהלה לא נוהגת בעצמה באופן מצפוני וכבר כמעט שנה גוררת רגליים". הנהלת המוזיאון פנתה לבית הדין לעבודה בבקשה שיכריז על השביתה כבלתי חוקית.

"זה מראה שהם ממשיכים בקו שלהם ולא מנסים לסגור את הנושא במהירות", אמר אלון, "זה כוח מול כוח, הם לא מבינים דרך אחרת, למרות שניסינו לפתור את זה בצורה קולגיאלית. אני אישית פניתי לדירקטוריון ואמרתי שלא משנה באילו צעדים ננקוט, הרי בסוף נחזור למשא ומתן. אז אפשר היה לחסוך את כל הסבל הזה, אבל זה נפל על אוזניים ערלות".

ממוזיאון ישראל נמסר בתגובה: "הנהלת מוזיאון ישראל מלאת הערכה לעובדי המוזיאון. ועד העובדים דרש מההנהלה לתת תוספת שכר לכלל העובדים. ההנהלה הביעה את הסכמתה לשפר את תנאי העסקתם של העובדים והיא מנהלת מו״מ רציני עם הוועד וההסתדרות במטרה להגיע להסכמה בנושא זה. הנהלת המוזיאון קוראת לעובדים לשוב לשולחן המו״מ".

מוזיאון ישראל בירושליםצילום: טים הרזלי / מוזיאון ישראל ירושלים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ