אחרי ויכוח ממושך, הוכח כי הציור "שאול ודוד" נוצר בידי רמברנדט

צוות חוקרים בינלאומי בחן את הציור בשיטות טכנולוגיות מתקדמות והוכיח כי הוא נעשה על ידי האמן ולא על ידי תלמידיו. הוא עבר רסטורציה ויוצג בתערוכה בהולנד

אבנר שפירא
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבנר שפירא

אחרי חקירה ממושכת, מוזיאון מאוריצויס בהאג הודיע אתמול (שלישי) כי הציור "שאול ודוד" הוא אכן פרי מכחולו של רמברנדט. המחלוקת על ייחוס הציור לרמברנדט נמשכה יותר מ–45 שנה.

הציור, הנמנה עם היצירות החשובות ביותר באוסף של המוזיאון ההולנדי, מראה את דוד הצעיר כורע ברך לפני המלך שאול ומנגן בנבל, בעוד המלך הקשיש נראה נרגש מהמוזיקה ומוחה את דמעותיו באמצעות וילון. הציור נעשה בין השנים 1650–1655 ונחשב בעיני רבים לאחת מיצירותיו היפות ביותר של רמברנדט וכן לאחת החשובות מבין היצירות שבהן התייחס האמן לדמויות ואירועים מהתנ"ך. ואולם, בסוף שנות ה–60 ייחוסו לרמברנדט הוטל בספק: הורסט גרסון, מומחה בולט ליצירת רמברנדט, טען כי השתכנע בכך שהציור לא נוצר על ידי האמן עצמו אלא על ידי אחד מתלמידיו, מה שמסביר לשיטתו מדוע הקנבס כוסה בשכבת צבע אפלה ומדוע כמה חלקים ממנו נצבעו שוב ושוב.

רמברנדט, "שאול ודוד", 1655-1650צילום: אי־פי

בשמונה השנים האחרונות פעל צוות בינלאומי של מומחים שבחן את הציור בשיטות טכנולוגיות מתקדמות. החוקרים השתמשו בצילומי רנטגן כדי לבדוק כמה שכבות של צבע שנמשחו על הציור ברסטורציות קודמות שלו וכדי לבסס את הטענה שהפיגמנטים המקוריים היו זהים לאלה שרמברנדט השתמש בהם ביצירותיו במאה ה–17.

הציור נמכר במכירה בפריז ב–1830 ולאחר שהסתובב במשך שנים בשוק האמנות, הגיע לרשות המוזיאון בהאג ב–1898 לאחר שמנהלו רכש אותו בכספו הפרטי. במרוצת המאה ה–19 נחתך הציור, כנראה במטרה למכור אותו כשתי יצירות נפרדות של רמברנדט, ובהמשך הורכב מחדש ובחלקו גם נצבע מחדש. בצילומי הרנטגן שערך צוות המומחים התגלה כי הציור מורכב מ–15 חתיכות. ככל הנראה, רצועות של הקנבס נחתכו ממנו לצורך רסטורציה של ציורים אחרים של רמברדנט, אך שני חלקים גדולים, אלה שבהם מתוארים דוד ושאול, נותרו בשלמותם. המומחים הגיעו למסקנה כי הציור נעשה על ידי האמן בשני שלבים.

כעת, לאחר שעבר רסטורציה קפדנית, יעמוד הציור במרכז תערוכה שתיפתח מחר במוזיאון מאוריצויס. היא תינעל ב–13 בספטמבר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ