שני ליטמן
שני ליטמן

הצייר הישראלי מתן בן כנען, בן 35 מרמת ישי, זכה בפרס הראשון בתחרות בריטיש פטרוליום לציורי פורטרטים ניאו־ריאליסטים, אחת מתחרויות הפורטרטים החשובות בעולם, הנערכת בכל שנה בנשיונל פורטרט גלרי בלונדון. בן כנען הוא הישראלי הראשון שזוכה בפרס, שמוענק מאז שנת 1980. הוא יקבל פרס בסך 30 אלף ליש"ט. בתחרות השתתפו 2,748 ציורים מ-92 מדינות, והעבודות הזוכות יוצגו ממחר ועד 20 בספטמבר בנשיונל פורטרט גלרי. בנימוקי השופטים נכתב בין השאר כי הם התפעלו מהאופן שבו בן כנען "שילב נרטיב קולנועי בציור" ו"הציג יחסי אור עז וצל עמוק באופן מעורר הערצה".

הציור "אנבל וגיא" של מתן בן כנעןצילום: Matan Ben Cnaan / National Portrait Gallery / PA

הציור שזיכה את בן כנען בפרס, "אנבל וגיא", מבוסס על הסיפור התנ"כי של בת יפתח, המופיע בספר שופטים. לפי הסיפור, לפני יציאתו של יפתח הגלעדי למלחמה בבני עמון, הוא נדר שאם ינצח בקרב, יקריב לאלוהיו את היצור החי הראשון שייצא מהבית לקבל את פניו עם שובו. כשחזר יצאה לקראתו בתו היחידה והוא נאלץ להקריב אותה.

לדברי בן כנען, הסיפור הזה העסיק אותו במשך כמה שנים והוא חשב כיצד יוכל לבטא אותו באמצעות ציור, וחיפש את המודלים המתאימים שיוכלו לשמש בציור בתפקיד יפתח ובתו. לבסוף בחר בחברו ובבתו החורגת. "הסיפור הוא כבד וקשה. אתה לא רוצה לפאר אותו אלא לקחת את התמצית של מה שקורה שם, את הרגע שבו יפתח חוזר מנצח ומגלה שהוא בעצם הפסיד את הדבר היקר לו ביותר. רציתי לבטא משהו אפי, שכולם יוכלו להבין, רגש שכולם מתמודדים איתו בצורה כזו או אחרת, שהוא התשלום שאנחנו צריכים לשלם על החלטות שלנו בחיים. ניסיתי באמצעות כלים ציוריים בלבד ליצור את המתח הזה של מה שקורה שם, את הדרמה, בעזרת האור החזק והצל ההיצ'קוקי על הקיר, והכלב שלא אכפת לו מכלום".

בן כנען, בוגר תואר ראשון בחינוך לאמנות ממכללת אורנים ותואר שני באמנות מאוניברסיטת חיפה, שלח צילום של הפורטרט לתחרות באמצעות הרשמה מקוונת. לאחר שהודיעו לו שהתקבל, שלח את הציור עצמו, ולאחר חודשיים של יסורים, כדבריו, הודיעו לו כי נבחר לאחד משלושת המקומות הראשונים. אתמול בטקס בלונדון התבשר שהוא הזוכה בפרס הראשון. "זה היה מאוד מרגש", הוא אומר, "במיוחד בימים כאלה כמו שאנחנו עוברים, עם סוגיית החרם התרבותי על ישראל, זה מרגש שבעתיים לקבל כזה פרס. זה משמח לראות שכשזה מגיע לאמנות יודעים לשים את הפוליטיקה בצד. הם שפטו את הציור, לא היה להם מושג מי אני והנושא הפוליטי לא עולה גם עכשיו. שמים את הדברים בצד".

בן כנען אומר שלפי דברי השופטים, הם התרשמו מהציור עוד לפני שהבינו לאיזה סיפור הוא מתייחס, וחשו כי האור המסמא מייצג משהו טעון. הוא סיפר עוד שגם בעבר עסק בנושאים תנ"כיים ובקשר שלהם לסוגיות קיומיות שמטרידות אותו, ובין היתר צייר את יעל וסיסרא, מגדל בבל וסיפור פילגש בגבעה. כעת הוא עוסק בסיפור כרם נבות.

במקום השני בתחרות זכה הצייר הבריטי מייקל גאסקל עם הציור "אלייזה" שבו נראית אחייניתו, כשהיתה בת 14. במקום השלישי זכה הצייר הספרדי בורחה בוסס רנראד, עם הציור "אמי ואחי ביום ראשון בערב".

קיומו של הפרס מעורר מחלוקות באנגליה, בשל המימון שהוא מקבל מחברת הנפט הגדולה בריטיש פטרוליום, ולעתים קרובות מתקיימות הפגנות מחוץ לטקס חלוקת הפרסים שבהן דורשים המפגינים מארגוני אמנות לדחות את הכסף שמעניקה החברה. לפני 1989 מומן הפרס על ידי חברת הסיגריות ג'ון פלייר.

בחבר השופטים לפרס השנה ישבו ההיסטוריון היהודי בריטי סיימון שאמה, אוצרת האמנות העכשווית של הנשיונל פורטרט גלרי שרה האוגייט, ראש מחלקת האמנות במוזיאונים הלאומיים של צפון אירלנד קים מאוהיני, האמן פטר מונקמן שזכה בפרס הבריטיש פטרוליום ב-2009 ומנהל תחום האמנות והתרבות בבריטיש פטרוליום בריטניה, דס ויולאריס.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ