נציגי האמנים הפלסטיים יצאו מרוצים מהפגישה עם רגב

בפגישה הוצגו בין השאר הקיפוח בתקציב האמנות, הבעיה בחלוקתו למוסדות ולא ליוצרים וקיפוח הנשים בייצוג בתערוכות. יו"ר איגוד האמנים, גלעד אופיר: "רגב אמרה שזו הפגישה התכליתית ביותר מאז שנכנסה לתפקידה"

שני ליטמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שני ליטמן

תקציבי האמנות הפלסטית מופלים לרעה ביחס לשאר האמנויות — טענו ראש איגוד האמנים הפלסטיים, גלעד אופיר, וחברי האיגוד צפיה דגני ותמוז בינשטוק, בפגישתם אתמול עם שרת התרבות והספורט מירי רגב, שבה ביקשו ממנה לתקן את תת־התקצוב. בפגישה, שבה נכחה גם מנכ״לית המשרד היוצאת, אורלי פרומין, הועלו בפני השרה הנושאים הבוערים שדורשים טיפול בתחום האמנות בישראל.

נציגי האמנים הסבירו, כי מכיוון שהתקציב הקיים אינו מופנה ישירות ליוצרים אלא אל הגופים המציגים את עבודותיהם, נאלצים האמנים למצוא את פרנסתם בדרכים אחרות שלעתים הן רחוקות מתחום היצירה שלהם. נציגי האיגוד מסרו כי השרה הביעה עניין בהצעתם להקים רשת סדנאות אמנים ארצית, שתאפשר תמיכה באמנים ויצירת מרכזי תרבות בפריפריה, ואמרה כי ניתן להקים חמש סדנאות כאלה במקומות שונים בפריפריה, בטווח הקרוב.

רגב בטקס פרסי התיאטרון השנה. כמה דברים לקידום מיידיצילום: דודו בכר

נושא נוסף שעלה בשיחה הוא ההידרדרות בכלכלת האמנות הישראלית בשל השקעות מצומצמות מצד המדינה, מצד גופים כלכליים ומצד אספנים מקומיים ובינלאומיים. בתגובה הציעה רגב לקדם חשיפה של יצירה מקומית מקורית באמצעות אירוע בהשקעה ובתמיכת המדינה, בשיתוף גופים כלכליים נוספים. רגב דיברה על יום אמנות, ואנשי האיגוד הציעו לחשוב על אירוע בסדר גדול רחב יותר, בדומה למודל התערוכות הבינלאומיות כמו הביאנלה בוונציה. האיגוד התחייב להציג לשרה מודל אפשרי שכזה. בהקשר זה עלה גם הסעיף החסר בחוק המוזיאונים, המחייב את המוסדות המובילים בישראל לרכוש יצירה מקומית. השרה הבטיחה לבדוק את הנושא.

גם מעמדן של הנשים בתחום האמנות הפלסטית עלה לדיון, ונציגי האיגוד אמרו כי למרות שבקרב אוכלוסיית האמנים ישנו רוב נשי מובהק — הרי שהגברים הם אלה שזוכים לנוכחות בולטת יותר בתערוכות מרכזיות ובתערוכות־יחיד במוזיאונים הגדולים, וכן בתפקידי הוראה וניהול מוסדות לימוד ומוסדות תרבות. בעניין זה סוכם כי האיגוד יעביר לשרה נתונים מפורטים לגבי אי־השוויון המגדרי והדברים ייבחנו במשותף.

יו"ר איגוד האמנים הפלסטיים, גלעד אופיר, אמר כי השיחה היתה מאוד עניינית ועם החלטות אופרטיביות, וכי בתום הפגישה החמיאה רגב לנציגי האיגוד ואמרה כי היתה זו הפגישה התכליתית ביותר שקיימה מאז נכנסה לתפקידה. "הפגישה נמשכה כארבעים דקות. היינו ממוקדים מאוד ובאנו עם כמה נקודות עיקריות שרצינו לקדם. על חלק מהדברים היא אמרה שהיא יכולה לקדם אותם מיידית, ואחרים היא ביקשה לבדוק. היא היתה מאוד ממוקדת וחלק מהדברים היא אימצה בשמחה גדולה".

לדברי אופיר, נושא הצנזורה והמאבקים הציבוריים האחרונים בתחום התרבות לא עלה לדיון. "חשבנו עם מה אנחנו רוצים לצאת ומה היעדים שחשוב לנו לקדם, לא ברמה של אמירות אישיות. וכך התנהלנו לכל אורך הפגישה. לא נכנסנו לנושאים שנמצאים ממילא בדיון ציבורי".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ