מרינה אברמוביץ': האמנית מתכננת את הלווייתה

אמנית הפרפורמנס היגוסלבית הקריאה מניפסט במהלך שהותה באוסטרליה, בו חשפה את התסריט לטקס הלוויה שלה עצמה. "ההלוויה היא יצירתו האחרונה של האמן לפני לכתו", אמרה

שני ליטמן
שני ליטמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שני ליטמן
שני ליטמן

אמנית הפרפורמנס היוגוסלבית, מרינה אברמוביץ', עוסקת בתכנון הלוויה של עצמה, שתכלול את מופע המיצג האחרון שלה, מוזיקה חיה, קוד לבוש צבעוני והרבה הומור שחור. בהרצאה שנשאה בסידני שבאוסטרליה, במהלך שהות אמן בת 12 ימים, אברמוביץ' בת ה-67, שלדבריה נהנית כרגע מבריאות תקינה, קראה מניפסט שמסקנתו היתה ש"אמן צריך למות מודע לעצמו וללא פחד" וכי "ההלוויה היא יצירתו האחרונה של האמן לפני לכתו".

האמנית חשפה את התסריט של טקס הלוויה שלה עצמה, ואמרה כי על האמן לחשוב על כל פרט ופרט ולתכנן את האירוע מראש בקפידה ולתת הוראות מדויקות, כך שהכל יעשה באופן הרצוי מבחינתו. היא הדגימה את הרעיון בעזרת הטקס שתכננה לעצמה: "אני רוצה שבלוויה יהיו שלוש מרינות", אמרה, "כמובן שאחת תהיה אמיתית ושתי האחרות מזויפות, כי אי אפשר שיהיו שלוש גופות. אבל אני רוצה ששלוש המרינות הללו ייקברו בשלוש ערים בהן חייתי לתקופות הארוכות ביותר – בלגרד, אמסטרדם וניו יורק". אי אפשר יהיה לדעת באיזו משלוש הערים נקברה מרינה האמיתית, הוסיפה.

מרינה אברמוביץ' בפרויקט Marina Abramovic: In Residence באוסטרליה צילום: אי־אף־פי

אברמוביץ' החלה לתכנן את הלוויה של עצמה לאחר שהשתתפה בטקס האשכבה של חברתה, הסופרת סוזן זונטג, בבית הקברות פר לשז בפריז, ב-2004. "היתה זו הלוויה העצובה ביותר שבה השתתפתי בימי חיי וזונטאג היתה אחד האנשים הנפלאים ביותר שפגשתי. היא היתה מלאת חיים, סקרנית וסופרת בלתי רגילה. חזרתי לניו יורק ומיד ניגשתי לעורך הדין שלי ונתתי לו את התסריט השלם ללוויה שלי". בטקס שלה, האבלים יתבקשו ללבוש בגדים בצבעים עליזים, אפילו ורודים, אמרה אברמוביץ'. הזמר אנתוני הגרטי, ידיד אישי של אברמוביץ', ישיר את "I DID IT MY WAY". "הוא עוד לא הסכים אבל אני חושבת שהוא יהיה כל כך עצוב כשאמות שהוא יעשה את זה בשבילי", אמרה האמנית. הגרטי ואברמוביץ' כיכבו שניהם במופע של רוברט וילסון, "חייה ומותה של מרינה אברמוביץ'", בפסטיבל הבינלאומי של מנצ'סטר ב-2011.

בהרצאתה בסידני סיפרה אברמוביץ' גם על המוסד האמנותי שיקרא על שמה שהיא מתכננת לבנות בניו יורק, שיכלול בנק דם ובו אוסף דגימות שילקחו מ-250 אמנים, פילוסופים, מדענים ובני תרבויות ילידיות שמבחינתה הם מעוררי ההשראה ביותר. פעם בשנה תתקיים במקום "הטענה אנרגטית מחודשת", על ידי שאמאן ברזילאי. "יש לי קריירה ארוכה בת 45 שנה. מעולם לא הבטתי אחורה", היא אמרה לקהל בסידני, "אני רק מסתכלת אל עבר העתיד בגלל שכאשר אני מביטה לאחור, אני מרגישה שהייתי אמורה כבר להיות מתה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ