באים אל ההר: פתיחת עונת התרבות בירושלים

סיור בעקבות הצמחייה בהר הבית, התוודעות לתולדות הכפר הפלסטיני הנטוש ליפתא ומופע אור־קולי המדמה מבט עתידי על ירושלים של ימינו — אלה כמה מהאירועים בעונת התרבות בבירה, שתיפתח בסוף החודש

שני ליטמן
שני ליטמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שני ליטמן
שני ליטמן

הנהלת עונת התרבות בירושלים הציגה בסוף השבוע את התוכנית למהדורה הקרובה, החמישית במספר, של אירועי העונה, שתתקיים מסוף יולי ועד ספטמבר ותכלול ארבעה פסטיבלים שונים ושני אירועים בודדים. למרות הייחודיות של האירועים השונים והסקרנות הרבה שהם מעוררים, מסתבר כי מארגני העונה — המנהל האמנותי איתי מאוטנר והמנכ"לית נעמי בלוך פורטיס, החליטו לצמצם את מספר הפסטיבלים בשנה הבאה ולהתרכז בפסטיבל למוזיקה מקודשת, שבמסגרתו יערכו גם אירועים שאינם מתחום המוזיקה. לדברי מאוטנר, הוויתור על חלק מהמסגרות נועד לדייק ולרכז את הפעילות האמנותית של העונה בניסיון להגיע לקהלים רחבים, לשיתופי פעולה בין תרבותיים ולהשפעה גדולה יותר. יש לקוות שאחרי השינוי עדיין יישמר מקום גם לפעילויות האלטרנטיביות והאינטימיות יותר שעונת התרבות מצאה להן מקום עד כה, ואיפשרה גם לתחומי אמנות פחות פופולריים ונגישים ממוזיקה להתקיים.

האירוע הראשון שייפתח את העונה השנה יהיה "פסטיבל בבית", שיחול ב–27 עד 30 ביולי, בניהולה האמנותי של דפנה קרון. במסגרתו יתקיימו שבעה מופעים שייצרו מפגש אינטימי בין סביבת ההתרחשות שלהם, הקהל והמופיעים ושאינם תחומים לשדה אמנותי מדויק. כך למשל ביצירה "הקול גלוי", יוזמנו המשתתפים לסייר בכפר הפלסטיני הנטוש ליפתא, שבכניסה המערבית לירושלים. הסיור ילווה בעבודת סאונד, מעין תסכית, שאותה יוכל כל משתתף להפעיל באמצעות אפליקציה ייעודית בטלפון הנייד שלו, שפותחה כחלק מהיצירה. הקולות מספרים את תולדותיו של הכפר מאז התקופה בה התגוררו בו תושבים פלסטינים שגורשו ממנו ב–1948, דרך העולים מתימן ומכורדיסטן ששוכנו בו במקומם, ועד לשוכניו המאוחרים של הכפר, שהכיל מרכז גמילה מסמים, ושאסף אליו חסרי בית וצעירים חסידים שבאים לטבול במעיין שבתחומיו. כיום הכפר עומד לעבור שינוי קיצוני, שבחלקו קשור למנהרת מילוט שנחפרת תחתיו ומיועדת לאפשר לחברי הממשלה מילוט ממשכן הכנסת בשעת חירום, וכן לתוכנית מתאר גרנדיוזית של העירייה לאפשר בו בניית מגורי יוקרה, מלונות וחנויות. היוצרים מקווים לעורר דיון ציבורי שיוביל למחשבה מחודשת על תוכנית זו של עיריית ירושלים. היצירה נעשתה בשיתוף פעולה בין בצלאל ו"פסטיבל בבית". הכותבים הם הילה זקסנברג, הדר פורת ושבתאי פינצ׳בסקי ואת עיצוב פס הקול עשו דניאל מאיר וגיורי פוליטי. היצירה תמשיך להיות מוצגת גם אחרי תום הפסטיבל, כפרויקט של הזירה הבין תחומית בירושלים.

"הקול הגלוי". היוצרים מקווים לעורר דיון ציבורי שיוביל למחשבה מחודשת על תוכנית עיריית ירושלים לליפתאצילום: טל שחר

אירוע נוסף שיוצג במסגרת "פסטיבל בבית" יהיה מפגש בין מבקרת וחוקרת הקולנוע החרדית מרלין וינג חסידת בעלז, משוררת, מורה ואם לשבעה, לבין העיתונאית שפרה קורנפלד, תחת הכותרת "לקסיקון מרלין". וניג תארח את קהל הצופים בסלון ביתה בשכונה חרדית בירושלים, ותחשוף את עולם המושגים שבתוכו היא משוטטת שמאתגר את התפיסות המקובלות לגבי חרדיות וחילוניות, הגשמה עצמית, יצירה ומחקר.

"השימוע" מוגדר כ"אירוע האזנה מחדש", אותו יצרה רננה רז ומשתתפים בו אמיתי יעיש בן אוזיליו, עופר עמרם, רננה רז ונעמי פרומוביץ. הארבעה משתמשים בהקלטות השימוע האמיתי שנערך למורה אדם ורטה מבית הספר אורט טבעון, לפני פיטוריו בעקבות תלונה של אחת מהתלמידות על כך שהוא מבטא בשיעורים דעות כנגד הצבא והמדינה. השחקנים אינם מציגים את השימוע, אלא מקשיבים לו באמצעות אוזניות וחוזרים על המילים ללא ניסיון "להיכנס לדמות". לטענת היוצרים, "השמיעה של הטקסט מחדש — בקולות חדשים ובווריאציות שונות, מנתקת את הטקסט מהקשרים אוטומטיים, מדעות קדומות, חושפת את רבדיו הרבים ומייצרת רגע טהור של הקשבה חדשה".

עוד אירועים שיתקיימו במסגרת הפסטיבל הם "מסיבה חברתית", שבה יקיים הרכב הסווינג "האחיות לוז" מסיבת דירה "בסגנון הארלם", שתכלול אוכל, שתייה וריקודים עד אור הבוקר, בשכונת נחלאות; "מעבדת רדיו", אירוע על מרפסת, גם הוא בשכונת נחלאות, המשיק את העונה השלישית של הפודקאסט "סיפור ישראלי" בנוכחות יוצרי הסדרה, אורחים וקהל; שיטוט לילי בספרייה ציבורית של מרכז ז'ראר בכר תחת הכותרת "סיפור לילי", שבאולמות הקריאה שלה יבצעו אמניות ואמנים "התרחשויות פרפורמטיביות"; ו"אמא של סמי", אירוע אותו מובילה בביתה שבכפר שראפת אום סמי, העומדת בראש קולקטיב "נשים מבשלות" ויחד עם הבמאית חנה ואזנה גרינוולד תבצע טקס גלגול עלי גפן המלווה בסיפורים וזיכרונות.

"אמא של סמי". אום סמי תבצע טקס גלגול עלי גפן המלווה בסיפורים וזיכרונות יחד עם הבמאית חנה ואזנה גרינוולד צילום: יאיר מוס

ב–6 באוגוסט יתקיים האירוע "נקודת מגע", שכולל שורה של עבודות פרפורמנס ומופעי מוזיקה במשך לילה אחר במוזיאון ישראל, ובין 10 ל–13 באוגוסט יתקיים "טוק טוק", המוגדר כ"אירוע אינטימי רב משתתפים בבית מלון". במסגרתו יוזמנו הצופים למלון פרימה רויאל ויקבלו חדר לשעה אחת, במהלכה יתרחשו כל מיני דברים שיוצרת המופע, מיכל ואעקנין, לא מגלה מה הם.

בין 25 ל–28 באוגוסט יתקיים בירושלים פסטיבל "מתחת להר", בניהולו האמנותי של עומר קריגר, והוא יוקדש השנה ל"פעילויות והתכנסויות" הקשורות בלב המדמם של ירושלים — הר הבית. לדברי קריגר, המטרה היא לעסוק באתר הטעון היסטורית ופוליטית מתוך זוויות חדשות ומפתיעות, ורשימת האירועים בהחלט עונה על ההגדרה הזאת. האמנית יעל ברתנא תציג את "סימון הקדושה", מופע הדמיה אור־קולי של העיר ירושלים, המבקש להתבונן ממרחק של 1,500 שנה מהיום, אחורה על ימינו, באמצעות דמותה של קדושה דמיונית.

ברתנא תקרין גם את סרטה "התופת", המתאר את בנייתו של בית המקדש השלישי בסאו פאולו שבברזיל, שהוא העתק של בית המקדש הראשון בירושלים. סרט נוסף שיוקרן הוא "ההר הקדוש" של היוצר הצ'יליאני אלחנדרו חודורובסקי מ–1973, המתאר צעיר דמוי ישו היוצא למסע בתוך בליל פסיכדלי של פולחנים דתיים וחילוניים. בדרכו הוא פוגש שבעה אנשים המייצגים את כוכבי מערכת השמש, ויחד הם לומדים להיפטר מרכושם ומתאוותיהם הגשמיות כדי ליצור את הקבוצה שתחפש את ההר הקדוש, שם יחליפו את האלים שיושבים בו, ויהפכו לבני אלמוות.

עדי גלברט ב"החזית", פסטיבל של מוזיקה ירושלמית עצמאית

עוד עבודת פרפורמנס שתתקיים במסגרת זו היא "ותיקי מלחמות ישראל" של סנטיאגו סיירה, פעולה שכבר נעשתה במקומות שונים בעולם, ובה מתייצבים ותיקי מלחמות כאנדרטאות חיות לאירועים אלימים.

היוצר יונתן לוי יציג עבודת פרפורמנס חדשה תחת הכותרת "הבור והבסיס", שנעה בין בריכת המים התת־קרקעית מתחת לכנסייה הקופטית סנט הלנה, סמוך לכנסיית הקבר, לבין בסיס פלוגה ג' של משמר הגבול הצמוד למתחם הר הבית ומשקיף על הכותל. האמנית שאשא דותן תעבור לגור במשך שבוע במלון בעיר העתיקה ותעלה מדי בוקר להר הבית, במטרה לתעד את מסעה בווידיאו, פרפורמנס וציור. היא מזמינה את הקהל להצטרף אליה, או לבוא לבקר בחדר המלון שלה ולהיחשף לרשמיה משבוע התיירות הזה.

שני סיורים מודרכים יתקיימו על הר הבית עצמו, כך לפי התוכניות: האחד הוא סיור בעקבות שמות המקומות הקדושים על ההר, בהנחיית ד"ר אנואר בן בדיס, בלשן ומורה לערבית, והשני הוא סיור בוטני שיתחקה אחר הצמחייה שעליו ההר, בהנחיית ד"ר אורי פרגמן ספיר. הכניסה למתחם אל־אקצא תלויה כמובן באירועים הפוליטיים, ומארגני האירוע אמרו כי הם מקווים שיוכלו להוציא אותן לפועל. עוד סיורים מעניינים שיתקיימו באזור הם זה של העיתונאי סלימאן אל שאפעי, שיעסוק במקרי אלימות פוליטית סביב ההר במאה ה–20; של המשוררת חביבה פדיה, שתעסוק במשמעויות המיסטיות היהודיות של המקדש; סיור של עמי מיטב לשעבר רכז השב"כ בעיר העתיקה, בעקבות מצלמות הפיקוח והאבטחה שבעיר העתיקה; ושל חאלד חטיב, מנהל המוזיאון למורשת פלסטינית בירושלים, שיקיים סיור ברובע המוסלמי ויספר על חיי היום־יום בצל ההר.

בנוסף לכל אלה יתקיימו במסגרת עונת התרבות שני פסטיבלי מוזיקה — "החזית", פסטיבל של מוזיקה ירושלמית עצמאית, בין 17 ל–21 באוגוסט, והשני הוא הפסטיבל הגדול ביותר בעונת התרבות — "פסטיבל ירושלים למוזיקה מקודשת", שיחל ב–30 באוגוסט ועד 4 בספטמבר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ