המועמדים הסופיים לנשיא בצלאל: פרופ' עזרי טרזי ופרופ' חנה נוה

ועדת החיפוש לבחירת נשיא חדש במקומה של אווה אילוז לא הצליחה לסיים את משימתה במועד וקיבלה ארכה עד לספטמבר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ועדת החיפוש לבחירת נשיא חדש לאקדמיה לאמנות בצלאל לא הצליחה עדיין למצוא מחליף לנשיאה הקודמת של המוסד, פרופ' אווה אילוז. הוועדה מונתה לתפקידה בפברואר והיתה אמורה לסיים את תפקידה בתוך 90 יום, על פי תקנון בצלאל, ולהציג את הנשיא/ה החדש/ה בפני חבר הנאמנים של המוסד. ואולם, מאחר שלא הצליחה עד כה במשימתה היא קיבלה ארכה עד לספטמבר.

השבוע נשמעו הערכות וידיעות בחוגי אמנות ואקדמיה שלפיהן יש שני מועמדים סופיים לתפקיד הנשיא. ל"הארץ" נודע כי מדובר בפרופ' עזרי טרזי, מרצה במחלקה לעיצוב תעשייתי ובתוכנית לתואר שני בבצלאל, ובפרופ' חנה נוה, שכיהנה בין השאר כראש התוכנית ללימודי נשים ומגדר וכדקאן הפקולטה לאמנויות באוניברסיטת תל אביב.

פרופ' עזרי טרזיצילום: אוליבייה פיטוסי
פרופ' אווה אילוזצילום: דודו בכר

בנובמבר אשתקד הודיעה פרופ' אילוז לוועד המנהל של בצלאל על פרישתה המתוכננת מתפקיד הנשיא, שנתיים בלבד לאחר מינויה. אז גם הודיע הוועד המנהל כי ימנה בהקדם ועדת חיפוש לבחירת נשיא חדש למוסד. תקופתה של אילוז, ושל סגניתה, ד"ר טל בן צבי, התאפיינה ביחסי עבודה עכורים, בהאשמות הדדיות בינן לבין סגל המרצים, בתכתובות פומביות אינטנסיביות ומנגד, בתחושה קשה כי מנגנון גברי וצפוף־שורות מכשיל את בכירות המוסד. כך או כך, פרישתן בפועל מתפקידיהן קרתה מוקדם מהמתוכנן, עוד בפברואר השנה. מאז ממלא את מקום הנשיאה עדי שטרן, שהוא גם ראש המחלקה לתקשורת חזותית וממלא למעשה את שני התפקידים במקביל.

מחלוקת עוררה גם ועדת החיפוש שהוקמה ובה חברים פרופ' מנחם מגידור, דן מרידור (יו"ר הוועד המנהל של בצלאל), ג'יימס סניידר (מנכ"ל מוזיאון ישראל), איש העסקים שלמה דברת כנציג הציבור וכן שלושה נציגי הסנאט של בצלאל — ערן ארליך (ראש המחלקה לעיצוב קרמי), ד"ר ליאת פרידמן (ראש התוכנית לתואר שני במדיניות ותיאוריה) ופרופ' רוני אורן מהמחלקה לאנימציה. ארגון המרצים הגיש לבית המשפט המחוזי בירושלים בקשה לצו מניעה שיפרק את ועדת החיפוש, אך נדחה.

עוד בפברואר צוטט גורם בסנאט בכתבה של נעמה ריבה באתר xnet: "ועדת החיפוש ערוכה לעבודה יסודית שעשויה להימשך כמה חודשים". הוא ידע על מה הוא מדבר והוועדה אכן עדיין מחפשת. ד"ר פרידמן, החברה בוועדת החיפוש, אמרה הערב (שלישי): "אני מקווה מאוד שנגיע להחלטה בקרוב אבל לא יכולה להבטיח".

האם תפעילו בהחלטתכם שיקול מגדרי?

"השיקולים הם מקצועיים בלבד כמובן, אבל אם יהיו שני מועמדים זהים לגמרי בכישוריהם, אז כפמיניסטית, אפעיל את השיקול המגדרי".

אז לתחושת הכישלון שליוותה את תקופתה של אילוז לא תהיה השפעה על מינוי נשים?

"ודאי שלא. הוועדה הוגנת, עובדת יפה ונקי".

מארגון "נשים באקדמיה" שהקימה מיכל היימן נשלחה בשבוע שעבר פנייה להנהלת בצלאל למנות נשיא בדחיפות, שכן נושאים מהותיים רבים מטופלים בידי מחליף זמני או לא מטופלים כלל, ביניהם שיפור מעמדן של נשים באקדמיה והטרדות מיניות. "האלימות שהופנתה כלפי פרופ' אילוז וד"ר בן צבי היתה חסרת פרופורציות", נכתב בין השאר בפנייה.

השתתפה בהכנת הידיעה: שני ליטמן

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ