חמישה אוצרים נבחרו להרכיב תערוכות מאוסף תירוש

אוסף האמנות של סרג' תירוש מונה כ–700 יצירות של כ–150 אמנים ישראלים; התערוכה הראשונה, שיאצור שי דובז'ינסקי, תיפתח ב–9 בספטמבר בחלל תצוגה חדש ביפו

שני ליטמן
שני ליטמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שני ליטמן
שני ליטמן

בתחרות אוצרים שנתית חדשה שייסד האספן סרג' תירוש נבחרו חמישה אוצרים, שירכיבו תערוכות במשך השנה ויציגו אותן בחלל תצוגה חדש בשוק הפשפשים ביפו, בבעלותו של תירוש. בקול הקורא שיצא לפני כמה חודשים נתבקשו אוצרים להגיש הצעות לתערוכות שיורכבו מיצירות מאוסף START של תירוש, שמונה כ–700 יצירות של כ–150 אמנים ישראלים.

סרג' תירושצילום: עופר וקנין

האוצר הראשון שיציג את התערוכה שהגה הוא שי דובז'ינסקי, מעצב גרפי בוגר מכללת ויצ"ו חיפה וקורס האוצרות של קמרה אובסקורה, שזו התערוכה הראשונה שהוא אוצר. לדבריו, "העבודות שבחרתי כולן 'דפוקות' במידה כזו או אחרת. לא מנסות להיות 'נכונות' או 'מושלמות' ומוכנות לשלם את המחיר על כך שהן כאלה. הן מעדיפות להיות טיפשות מאשר משעממות. אני אוהב אנשים ועבודות כאלה, וחוקר אותם כבר שנים". התערוכה שאוצר דובז'ינסקי תיפתח ב–9 בספטמבר.

בנו כלבצילום: דן דרן

האוצר השני שנבחר הוא האספן הוותיק בנו כלב, אחד האספנים הגדולים של האמנות הישראלית שמתמקד בעבודות על נייר. כלב כבר אצר תערוכות מתוך האוסף שלו, שהוצגו במוזיאון תל אביב ובמוזיאון הפתוח בתפן. הוא הגדיר את המפגש שלו עם האוסף של תירוש כ"מעין יציאה לדייט ראשון". לדבריו, "אוסף איננו מקבץ של תמונות אשר קובצו באקראי, תמונה ועוד תמונה ועוד תמונה אלא כתב יד, מניפסט, תעודת זהות, אספקלריה של העדפותיו, מאוויו וחלומותיו של האספן. על כן, ובהתחשב בצורה השיטתית והרצינית של רכישותיו, המפגש שלי עם אוסף זה, מרגש אותי במיוחד ואני מודה לסרג' על ההזדמנות והאמון שהוא נותן לי בפתחו לפני את מגירות לבו".

האוצרת כרמית בלומנזון, השלישית שנבחרה להציג בחלל החדש, קוראת לתערוכה שלה "חיפוש חוזר". לדבריה, התרשמה כי האוסף "מאפשר מבט מובחן על האמנות הישראלית העכשווית בהיותו אוסף עשיר, מגוון ועדכני. מהעבודות שבחרתי לתערוכה עולה מטען מעניין עם פעימה פנימית חזקה הנובעת ממעמקי הנפש והיצירה, וחורגת מהמקרה הפרטי".

סיון גרוס

האוצרת העצמאית כרמית גלילי, האוצרת הרביעית שנבחרה בתחרות, אמרה כי בתערוכה שלה ביקשה "לבחון את האופן שבו מציאות נוכחת בתוך אוסף אמנות. התערוכה בודקת האם מכלול עבודות שנאספו בטריטוריה גיאוגרפית מסוימת ובתקופת זמן מוגבלת משקף את השפעת המאורעות התקופתיים באותו זמן ומקום. עבודת האוצרות המוצעת מקבילה עצמה לעבודתו של ארכיאולוג המנסה ללמוד על מציאות בנקודת זמן מסוימת על ידי חיבור שברי שברים הנמצאים באתר בו הוא חופר".

ואילו סיוון גרוס, אמנית בוגרת תואר ראשון ושני בבצלאל, האוצרת החמישית שנבחרה לפרויקט, הסבירה כי התערוכה שהיא מתכננת "תציג עבודות מתוך האוסף אשר משקפות את הגישה הפלורליסטית ואת נקודות המבט השונות של האמנים, המגיעים ממקומות ומרקעים שונים, על מקום ובעיקר על שינוי מקום: אם בערגה, אם במבט ביקורתי."

תירוש עצמו אמר כי קיבל הצעות מעניינות רבות, אולם חיפש חדשנות ותפיסת חלל שתתאים למתחם החדש. "מטרת הפרויקט היא לקדם ולטפח כישרונות בתחום האוצרות מתוך הבנה שזהו חלק בלתי נפרד ומהותי בשדה האמנותי", הוסיף תירוש, "וכן, מתן חשיפה נוספת לאוסף שחלקו עדיין לא נחשף לעיני הקהל הרחב".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ