"הספרית" של פיקאסו חוזרת הביתה

יצירתו של פיקאסו שנעלמה לפני כ–17 שנה, הוחזרה בסוף השבוע לשגרירות צרפת בוושינגטון

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

היצירה הקוביסטית המפורסמת של פבלו פיקאסו"הספרית" ("La Coiffeuse") — אשר נעלמה באופן מסתורי למוזיאון לאמנות מודרנית במרכז פומפידו בפריז לפני 17 שנה, חוזרת הביתה.

הציור מ–1911, שערכו כ–15 מיליון דולר, נפגם בשנים בהם הוחזק על ידי הגנבים האלמוניים. מומחי המוזיאון הצרפתי מסרו כי "מצב היצירה הדרדר כתוצאה מהתנאים הגרועים בהם הוחזקה, וכן מהדרך שבה ניסו להבריחה לארצות הברית. היצירה צריכה לעבור כעת תהליך רגיש של שיקום, לפני שאפשר יהיה לשוב ולהציגה בפני הציבור".

"הספרית" היא עבודה בעלת מימדים צנועים — 33 ס"מ גובהה ו–46 ס"מ רוחבה, שצייר פיקאסו בתקופה הקוביסטית שלו בגווני אפור ובז'. פיקאסו אהב מאוד את היצירה ומייחסים לה את אמירתו: "זה ציור שנראה באמצעות מי שמתבונן בו".

לפני מעט פחות משנה, התפרסם דבר מציאתו מחדש של הציור, שהוצג בפעם האחרונה במינכן ב–1998, ושהעלמותו דווחה ב–2011. נסיבות ההיעלמות נותרו בגדר תעלומה. בדצמבר האחרון, פתחו אנשי המכס האמריקאים חבילה שנשלחה מבלגיה והוגדרה כ"מתנה. עבודת נוי. שערכה 37 דולר". החבילה הכילה את ציור "הספרית" של פיקאסו, דבר שאושר על ידי שני מומחים שנשלחו במיוחד מפריז לבצע את הבדיקה. הרשויות האמריקאיות לא הרחיבו את הדיבור בנושא, אך נראה כי הציור התגלה בעקבות חשד של אנשי המכס כי דמי המשלוח של החבילה היו כפולים מערך המתנה שהוצהר.

צילום: אי־פי

אחרי הליכים משפטיים מסובכים, הגיעה במהלך סוף השבוע מנהלת סוכנות ההגירה והמכס של ארצות הברית שרה סלדנה, לשגרירות הצרפתית בוושינגטון והחזירה את הציור.

מנהל מרכז פומפידו סרז' לאווירייה, אמר בעקבות החזרת הציור: "אני מאושר שיצירה נהדרת זאת של פיקאסו תהיה שוב אצלנו במוזיאון הלאומי".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ