שני פרסים חדשים הוענקו במוזיאון ת"א: לאמן הווידיאו בן הגרי ולצלם רמי מימון

הגרי זכה בפרס חמי פרוכטר בסך 10,000 דולר ועבודתו תוצג במוזיאונים תל אביב ורוז במסצ'וסטס. מימון זכה בפרס פרסר בסך 5,000 דולר

שני ליטמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שני ליטמן

״פרס חמי פרוכטר לאמן וידיאו ישראלי בתחילת דרכו״ — זה שם הפרס החדש שיזם אספן האמנות לזר פרוכטר בשיתוף עם מוזיאון תל אביב לאמנות ומוזיאון רוז לאמנות באוניברסיטת ברנדייס במסצ'וסטס, ארה"ב, והוא יוענק אחת לשנתיים לאמנית או אמן וידיאו ישראלי. בן הגרי הוא האמן הראשון שזכה בפרס לשנת 2015: מענק של 10,000 דולר ותערוכת יחיד במוזיאון ת"א ובמוזיאון רוז — שתיהן ילוו בקטלוג משותף — שתיפתח בפברואר 2016. זוכה הפרס יתרום עבודת וידיאו שתהיה משותפת לאוספי האמנות של שני המוזיאונים.

הגרי, יליד 1981, הוא בעל תואר ראשון מהמדרשה לאמנות במכללת בית ברל ותואר שני באמנות מאוניברסיטת קולומביה, ניו יורק. בשנים 2009–2012 שימש ראש תחום הווידיאו במדרשה לאמנות. בוועדת השופטים שהחליטה להעניק לו את הפרס ישבו סוזן לנדאו, מנכ"לית ואוצרת ראשית של מוזיאון תל אביב לאמנות, כריסטופר בדפורד, מנהל מוזיאון רוז לאמנות, אלן גינתון, אוצרת בכירה לאמנות ישראלית במוזיאון ת"א, רבקה סאקר, יו"ר ומייסדת ארטיס, ביל הוריגן, אוצר בכיר במרכז וקסנר לאמנויות בקולומבוס, אוהיו, והאמן מרק דיון.

בן הגרי, "man", 2015צילום: בן הגרי

בנימוקיהם כתבו השופטים כי "בסרטיו ובמיצבי הווידיאו הקומי־טרגיים מתגלמות סביבות אבסורדיות המעלות שאלות על זהות וטריטוריה. דמות האמן הלכודה בסביבת העבודה, מתחפשת ומופיעה במצבים מוזרים שנכפו עליה על ידי מנגנון הדימוי הנע. בעבודותיו של הגרי ניכרות השפעות מעולם התיאטרון והקולנוע, והוא מערפל את הגבול בין הבמה לאחורי־הקלעים וחושב מחדש את היחסים בין האובייקט ליוצרו, לרוב תוך היפוך תפקידים ומצבי צבירה. הדימוי הנע שיוצר הגרי חושב מחדש את גבולות החלל והזמן כמעשה קסם על ידי אפקטים חזותיים, הזרה וחיקוי".

פרס חדש נוסף שמוענק כעת לראשונה במוזיאון ת"א הוא פרס לורן ומיטשל פרסר לצלם ישראלי צעיר — פרס שנתי שאליו יכולים להגיש פרויקטים אמנים ישראלים בני 25–40, בעלי תואר באמנות או בצילום. הזוכה הראשון, לשנת 2015, הוא הצלם רמי מימון, יליד 1976. מימון, בוגר תואר ראשון ושני באקדמיה לאמנות ועיצוב בצלאל והקופר יוניון בניו יורק, הציג תערוכות יחיד והשתתף בתערוכות קבוצתיות רבות בגלריות ובמוזיאונים בארץ ובעולם וזכה בפרס אמן צעיר מטעם משרד התרבות, קרן רבינוביץ', מפעל הפיס ועוד. הוא מלמד בבצלאל ובמדרשה לאמנות בבית ברל.

רמי מימון, ללא כותרת, וינה, 2008צילום: רמי מימון, ללא כות

צוות השופטים שהחליט להעניק לו את הפרס כלל את סוזן לנדאו, את אוצרת הצילום במוזיאון ת"א נילי גורן, ואת ולטר מוזר, אוצר ראשי לצילום במוזיאון אלברטינה שבווינה. הפרס כולל מענק כספי של 5,000 דולר ותערוכה או קטלוג ואירוע או כל תצוגה הולמת של הפרויקט הנבחר, במוזיאון תל אביב.

רמי מימון, ללא כותרת, 2013צילום: רמי מימון , ללא כו

בנימוקיהם כתבו השופטים כי "עבודתו של רמי מימון מתאפיינת בחיבור מקורי ועדין בין עבודות צילום לבין הצבות חומריות מורכבות ועוסקת בחקירה מעמיקה ומסועפת של מדיום הצילום ומעמדו המשתנה לאורך השנים. מהתייחסותו למנגנוני הייצור והשליטה, מתעוררות שאלות של זהות ומהות הנטענות בהיבטים פסיכולוגיים, רגשיים, אישיים וקולקטיביים. מימון עוסק בחיבור בין צילום ופיסול ובהצבותיו משולבים אמצעי תצוגה מעולם העיצוב והאדריכלות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ