מגזין אמנות חדש רוצה לבטל את החלוקה בין החוקרים, למבקרים ולאמנים

המגזין המקוון שהוקם ביוזמת האוצרים אבי לובין ולאה אביר יפורסם בעברית, ערבית ואנגלית ויכלול ביקורות, ראיונות, מאמרים ועוד

שני ליטמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שני ליטמן

האוצרים אבי לובין ולאה אביר מקימים מגזין מקוון חדש לאמנות, במקום המגזין המודפס "נמל" שערכו ושיצא לאור בחיפה. הוצאתו לאור של המגזין "נמל" בוטלה לאחר שאביר פוטרה ממשרתה כאוצרת מוזיאון חיפה לאמנות, בינואר השנה. המגזין החדש, ששמו "תוהו", יפורסם בשלוש שפות — ערבית, עברית ואנגלית. אמש (ראשון) נפתח קמפיין הדסטארט לצורך מימון התחלתי של הפרויקט. לדברי לובין, המערכת שואפת להיות מקצועית ולהעסיק כותבים בתשלום ובניגוד למגזין בחיפה, שמומן על ידי חברת המוזיאונים העירונית, למגזין הנוכחי אין מימון מובטח משום גוף.

במקביל לקמפיין עלה לאוויר אתר המגזין, שאמור להתעדכן ולהתמלא בשבועות הקרובים בטקסטים בנושאים שונים. כל מהדורה תעסוק בנושא מסוים, ותתעדכן לאורך השנה. המהדורות לא יצאו זו אחרי זו אלא במקביל, וכך מקווים עורכי המגזין להצליח למלא שלוש עד ארבע מהדורות רוחביות בנושאים שונים מדי שנה. שתי המהדורות הראשונות יעסקו האחת בנושא אבנים, והשנייה בנושא גן וגינון. בנוסף, מסביר לובין, יכיל המגזין טקסטים בנושאים שוטפים, כמו ביקורת תערוכות, סקירות, ראיונות ומאמרים כתובים וחזותיים.

כדי לעודד תרומות למגזין, מציעים יוזמיו במסגרת קמפיין ההד סטארט הדפסים שנתרמו על ידי אמנים שונים, חלקם חברי המערכת, בהם דורון רבינא, טוני נבוק, דויד ריב, מירי סגל, אניסה אשקר, נטעלי שלוסר, שי איגנץ ואחרים. במגזין עתידים לכתוב כותבים ישראלים, פלסטינים ובינלאומיים, בהם טלי תמיר, חנה פרוינד שרתוק, אורית בולגרו, רולה חורי, נדין קרקבי, חמדה רוזנבאום, יוליה מוריץ, נילס ואן תומה, תאה תופאיץ', נועה חזן ואחרים.

בהצהרת הכוונות כתבו לובין ואביר כי "'תוהו' הוא מגזין אמנות עצמאי מקוון, שמקדם כתיבה בהירה ומחויבת על אמנות ותרבות. המגזין משמש במה לשיח ביקורתי על מגמות משמעותיות באמנות עכשווית, בדגש על הופעותיהן המקומיות. 'תוהו' מבקש ליצור גוף משמעותי ונגיש של כתיבה על אמנות, בישראל ומחוצה לה, ולתת במה למגוון כותבים מקומיים ובינלאומיים. המגזין משמש ספק כוח חיוני לשיח האמנות העכשווי בישראל, בהקשריו האזוריים והגלובליים. 

לדברי לובין, "ישנן כרגע כמה במות בישראל לכתיבה על אמנות, אבל יש הסכמה בשדה האמנות שחסר רב־שיח, חסרים קולות. צריך אפשרות למשהו יותר רחב. אחד הדברים שמאוד חסרים הוא הדיבור על אמנות ישראלית בתוך ההקשר המקומי והאזורי שלה. אנחנו רוצים להוציא את האמנות הישראלית החוצה וגם להכניס פנימה דברים מבחוץ. השאיפה שלנו היא להזמין אנשים לכתוב בתשלום, ושזו תהיה כתיבה מחויבת ומתמשכת. אלה דברים שחסרים והפכו מאוד עקרוניים לעשייה האמנותית, ולא רק לדיבור על אמנות. חלק מהכותבים יהיו אמנים, שהם חברי מערכת. אנחנו רוצים לבטל את הניתוק בין הכותבים, חוקרי האמנות והאמנים עצמם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ