פרס בצלאל לצילום יוענק לאמן השווייצי תומס גאהלר

הפרס, המוענק השנה בפעם הראשונה, נועד לתמוך בעשייה חדשנית בתחום הצילום. גאהלר יקבל 12 אלף שקלים ותופק לו תערוכת יחיד בגלריה לצילום של בצלאל

שני ליטמן
שני ליטמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שני ליטמן
שני ליטמן

פרס בצלאל לצילום, שמוענק לראשונה השנה, יוענק לאמן השווייצי תומס גאלהר, לאחר שהצעתו נבחרה מבין 45 אמנים ישראלים ובינלאומיים שהגישו מועמדות לפרס. הפרס, הכולל מענק כספי בסך 12 אלף שקלים והפקה של תערוכת יחיד בגלריה לצילום של בצלאל, נועד לתמוך בעשייה חדשנית בתחום הצילום.

גאלהר נולד ב–1970 בבאדן, שווייץ, וחי כיום בציריך. עבודתו עוסקת בייצוג המציאות ובפרשנויות לה. בתערוכותיו הוא מציג דימויים שנעשו על ידי צלמים חובבים ומקצועיים, מסמכים, צילומי עיתונות וצילומים וקטעי וידיאו שנלקחו ממאגרי מידע מקוונים. את הדימויים שהוא אוסף הוא עורך לרצפים חדשים. רבים מהדימויים שהוא משתמש בהם צולמו באזורי סכסוך במזרח התיכון.

תומאס גאלהר, "כוח אווירי מעל הפירמידות שבגיזה", מתוך סדרת הגלויות 'כוכב מזהיר' שחולקו בקהיר ב-2010 צילום: תומאס גאלהר

ועדת השופטים שהחליטה להעניק לו את הפרס כללה את האוצרת גלית אילת, האמנית יעל ברתנא והאוצרת הדס מאור. בנימוקיהם כתבו השופטים כי "יצירתו של גאלהר, המציעה מסע אל נבכי עולמות דימויים שאנשים מצלמים במקומות שונים ברחבי העולם, אינה עוסקת במחקר אנתרופולוגי במובן המקובל של המלה ואינה מבקשת לחקור את התרבויות השונות. היא מתמקדת בתוצרי המדיה שחיילים או אזרחים מייצרים ומעלים לאינטרנט. רוב החומרים נדגמים מן המסך, והאמן נמנע מיצירתם של דימויים מקוריים חדשים. עבודותיו חוקרות את תרבות המדיה ('יד שנייה') הגלובלית ואת האופן שבו מיוצג העולם בין מפיצי הדימויים הדיגיטליים. יצירתו של גאלהר משקפת במידה רבה מגמות עכשוויות בשדה הצילום העכשווי וזכתה להכרה ולהערכה בינלאומיות בעשור האחרון. אנו גאים להוקיר יצירה ייחודית זו ולעודד את המשכה". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ