ועדת האיתור לנשיא בצלאל ממליצה לבחור בעדי שטרן

שטרן כיהן בחודשים האחרונים כממלא מקום הנשיא, במקומה של נשיאת בצלאל הקודמת פרופ' אווה אילוז, שהודיעה על התפטרותה בנובמבר 2014

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ועדת האיתור לנשיא האקדמיה לאמנות ועיצוב בצלאל בירושלים, שפעלה במשך כתשעה חודשים, החליטה להמליץ לוועד המנהל של המוסד לבחור בפרופ׳ עדי שטרן לנשיא האקדמיה. ההמלצה תובא לאישור הוועד המנהל בישיבתו הקרובה, בעוד כמה שבועות.

שטרן, יליד 1966, שכיהן כראש המחלקה לתקשורת חזותית בבצלאל מאז 2008, הוא מעצב גרפי ומעצב פונטים ותיק ומוערך. הוא בוגר המחלקה לעיצוב גרפי בבצלאל ובעל תואר מאסטר מאוניברסיטת רדינג שבבריטניה. שטרן כיהן בחודשים האחרונים כממלא מקום הנשיא, במקומה של נשיאת בצלאל הקודמת, פרופ' אווה אילוז, שהודיעה על התפטרותה בנובמבר 2014.

בניין האקדמיה בצלאל. האם בשנת הלימודים הבאה כבר יהיה לה נשיא/ה?צילום: רפי קוץ

בוועדת האיתור, שנבחרה לאחר הודעת ההתפטרות של אילוז, היו חברים מטעם הוועד המנהל של בצלאל היו"ר דן מרידור, פרופ' מנחם מגידור ומנכ"ל מוזיאון ישראל ג'יימס סניידר. נציג הציבור בוועדה היה שלמה דברת ומטעם הסנאט של בצלאל ישבו בוועדה ד"ר ערן ארליך (ראש המחלקה לעיצוב קרמי וזכוכית בבצלאל), ד"ר ליאת פרידמן (ראש התוכנית לתואר שני במדיניות ותיאוריה של האמנויות בבצלאל) ופרופ' עדו ברונו (מהמחלקה לעיצוב תעשייתי). ועדת האיתור ריאיינה כמה עשרות מועמדים מישראל ומחו"ל, חלקם פנו אליה ואל חלקם פנתה הוועדה מיוזמתה. בין המועמדים האחרים ששמותיהם הוזכרו היו פרופ' עזרי טרזי, שכיהן בעבר כראש המחלקה לעיצוב תעשייתי בבצלאל ומלמד בה כיום, ופרופ' חנה נוה, שכיהנה כדקאנית הפקולטה לאמנויות באוניברסיטת תל אביב, אך לפני כשבוע הסירה את מועמדותה.

אם יאושר מינוי של שטרן בוועד המנהל של בצלאל, הוא יהיה הנשיא הראשון זה שנים רבות שמגיע מבין כותלי המוסד, לאחר שלמד באקדמיה ובמשך שנים רבות שימש כמנהל מחלקה. הוא נחשב למועמד מקובל ואהוד על המרצים בבצלאל, ובמשך כהונתו כממלא מקום הנשיא נשמעו שבחים על האופן שבו ניהל את בצלאל. לדברי יו"ר הוועד המנהל מרידור, שטרן לא הציע את מועמדותו בפני הוועדה, אלא הוועדה פנתה אליו בבקשה שיסכים כי מועמדותו תישקל. "אני מקווה שעשינו בחירה טובה", אמר מרידור. "השקענו בזה הרבה מאוד מאמץ, חיפוש ובדיקות ככל שאדם יכול לבדוק. התהליך היה פתוח והגון. אנשים לא באו עם דעות ברורות מראש. היו מועמדים שונים שבאו, עלו וירדו, מבחוץ ומבפנים ומהארץ ומחו"ל. אני מאמין שלעדי יש סיכוי להצליח ולהעלות על בצלאל על דרך המלך".

מרידור טוען כי אף על פי שבסופו של דבר נבחר אדם שהיה "קרוב לבית", הוא אינו סבור שהליך הבחירה הארוך והמקיף, שכלל גם מועמדים מחו"ל, היה בבחינת בזבוז זמן ומשאבים. לדבריו, "עבדנו עם חברת משאבי אנוש שעשתה עבודה טובה. עברנו לא מעט ישיבות, ופגשנו אנשים, וגם ביקשנו חוות דעת. אין לי תשובה למה לא הגענו אליו קודם. כשאתה בוחר נשיא במוסד כזה, זה רציני מאוד. בייחוד אחרי שעברנו קודם לא מעט קשיים. אתה רוצה לעשות בחירה נכונה ולכן פרשנו יריעה רחבה. אתה לא מחפש מתחת לפנס. אתה בודק את כל מי שיכול להתאים, עד שמגיעים לרשימה הקצרה. אני לא מצטער שהלכנו על יריעה רחבה ולא היינו לחוצים בזמן כי בינתיים המוסד נוהל היטב. רצינו להיות חופשיים מלחצים של זמן".

מרידור הוסיף כי בפני נשיא בצלאל עומדים כעת שני אתגרים: "האתגר הראשון — הוא צריך להוביל ניהול, חזון אקדמי, להוביל את המוסד; והדבר השני הוא שאנחנו מתחילים בנייה של המבנה החדש במגרש הרוסים. התוכניות כבר אושרו וב–21 באוקטובר תונח אבן פינה. זה דבר גדול וזו משימה רצינית וחשובה מאוד למוסד הזה. לכן בחירת הנשיא היא החלטה קשה. אבל הגענו להחלטה טובה מאוד".

יו"ר ארגון המרצים של בצלאל, מוטי בודק, בירך על על ההמלצה לבחור בשטרן, "מרצה, ראש מחלקה ואיש בצלאל זה שנים רבות. ציבור המרצים מאחל לו הצלחה רבה בתפקידו".

לאחר שיאושר מינוי הנשיא, הוא יצטרך להקים ועדה שתבחר את המשנה לנשיא לעניינים אקדמיים, תפקיד שאותו מילאה עד פברואר האחרון ד"ר טל בן צבי, שהתפטרה גם היא יחד עם אילוז.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ