ביתו של אוגוסט רודן ייפתח השבוע מחדש למבקרים

אחרי שבשלוש השנים האחרונות לא היה אפשר לבקר בו, הארמון העירוני בירון (L'hôtel Biron) בפריז שופץ וייפתח ביום חמישי

שלמה פפירבלט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שלמה פפירבלט

בשלוש השנים האחרונות לא היה אפשר לבקר בארמון העירוני בירון (L'hôtel Biron) בפריז, משכנם של כמה מהמפורסמות שביצירות הפיסול בהיסטוריה של האמנות. אוגוסט רודן התגורר ועבד שם עד מותו ב-1917, ושנתיים אחר כך נהפך המקום למוזיאון. מסוף המאה הקודמת ביקרו במקום כ-700 אלף איש בכל שנה. הרצפות נשחקו, הגג דלף, הקירות וקישוטי הגבס ספגו רטיבות ועץ הדלתות החל להתפורר. ביום חמישי הקרוב, אחרי השקעה של 16 מיליון אירו ועבודה מאומצת של מאות מומחים ופועלים, ישוב המוזיאון לקבל מבקרים.

הבניין, הנמצא כיום ברובע ה-7 של פריז, הוקם בשנת 1727 ובגלגוליו המרתקים השונים היה משכן אצילים, בית השגרירות הרוסית של הצאר במאה ה-19, ואחר כך עבר בירושה לכנסייה. ב-1905, כאשר הופרדה בחוק הכנסייה מהמדינה, הופקע הבניין, עבר לבעלות ממשלתית וגורלו נקבע להריסה שלוש שנים מאוחר יותר. אולם אז התגייסו להצילו כמה מידועני התקופה, ז'אן קוקטו הצעיר, אנרי מאטיס, הרקדנית איזדורה דונקן והפסל רודן, שכאמור אף עבר להתגורר ולעבוד במקום בסופו של המאבק. "לא היתה לנו ברירה", אמרה לעיתונות מנהלת המוזיאון קתרין שביו, "מאז הבניין הזדקן מאוד, וצריך היה להצילו. יצרנו מקום חדש ומואר שאליו אפשר להכניס יותר יצירות, יותר מ-500 פסלים ועבודות אמנות אחרות ולראות אותן טוב יותר, ומקרוב יותר. ארמון בירון לא עבר מהפכה – הוא נולד מחדש...".

פסל "ההוגה" של רודן בפתח המוזיאוןצילום: אי־פי

מחשבה רבה הושקעה בהתחדשות הזאת. רק לשם דוגמה: בחירת הצבע לקירות היתה מבצע מיוחד. 80 גוונים שונים נוסו – עד שבסופו של דבר החברה המייצרת את הצבע יצרה צבע חדש עבור המוזיאון, לו העניקה את השם "אפור בירון". הכספים לשיפוץ הזה הגיעו ממקורות שונים, כספי הממשלה (כמחצית מהסכום), כספי תורמים (בראשם קרן קנטור, של האספן והפילנתרופ היהודי־אמריקני המנוח ברני קנטור), אך גם בזכות העובדה הנדירה כי המוזיאון הוא הבעלים של זכויות היציקה לפסלי הברונזה של רודן. "הצלחנו לממן חלק מההוצאות בזכות יציקות של כמה יצירות, בתבניות המקוריות שהותיר רודן, ומכירתם לאספנים ומוסדות", אמרה שביו.

אוגוסט רודן, מגדולי האמנים של המאה ה-20, האיש אשר אמרו עליו כי "גרם לשיש לרעוד", מי שיצירותיו כגון "האדם החושב", הנשיקה", "שועי העיר קאלה" הן בין הידועות ביותר בתולדות האמנות – נולד בדיוק לפני 175 שנה, ביום פתיחת המוזיאון שלו מחדש, ב-12 בנובמבר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ